Konspiracja niepodległościowa w Serocku i okolicy po 1945 roku. Spotkanie w Muzeum Historycznym

SONY DSC

Prelekcja została zorganizowana w Muzeum Historycznym w Legionowie w Filii "Piaski" (fot. Muzeum Historyczne w Legionowie)

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został przypomniany w Muzeum Historycznym w Legionowie w Filii „Piaski” prelekcją dr. Sławomira Jakubczaka. 

Dr Jakubczak przypomniał działającą na terenie Polski centralnej organizację Ruch Oporu Armii Krajowej (ROAK), która posiadała swoje struktury w Serocku i na terenie gminy Zegrze. Członkowie ROAK m.in. zrywali tu plakaty komunistyczne, wymierzali kary fizyczne na gorliwych funkcjonariuszach Polskiej Partii Robotniczej (PPR), wykonali jeden wyrok śmierci na milicjancie. Warto wiedzieć, że w Serocku (dowódca W. Kaznowski) i Zegrzu (dowódca J. Baranowski) były po 1945 r. plutony dywersyjne podziemia niepodległościowego, oba rozbite przez UB wskutek zdrady.

 

Przypomniana przez pana S. Jakubczaka postać Artura Maciejewskiego z Serocka związana jest z organizacją Grupy Operacyjne Armii Krajowej (GOAK). Organizacja ta miała na celu: dążenie do prawdziwej demokracji i wolności religijnej, zwalczanie ustroju komunistycznego, stworzenie warunków do przejęcia władzy na wypadek zmiany politycznego status quo w Europie, szkolenie bojowe nowych kandydatów i umasowienie kadr. Plan ten zamierzano realizować drogą długofalowej walki politycznej, początkowo bez przeprowadzenia akcji zbrojnych a przede wszystkim poprzez uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach płynących z zasad ustroju komunistycznego. W pierwszym okresie działalności GOAK liczyła 20 członków: 7 pochodzenia robotniczego, 12 pochodzenia chłopskiego, 1 innego pochodzenia. Jak wykazują dokumenty i relacje świadków, skład społeczny innych młodzieżowych organizacji antykomunistycznych był podobny. Zadaje to kłam propagandzie komunistów, że należeli do nich młodzi ludzie pochodzenia „burżuazyjnego” lub „kułackiego”.
GOAK została rozpracowana i rozbita przez UB na skutek zainstalowania w grupie „wtyczki”. Artur Maciejewski został skazany na 10 lat więzienia, utratę praw publicznych na lat 5 oraz przepadek mienia. Karę odbywał w ciężkim więzieniu w Rawiczu.

Dr. S. Jakubczak nie zapomniał nadmienić o działalności na terenie gmin Nasielsk i Zegrze oddziału M. Dziemieszkiewicza „Roja”. Prelegent przypomniał także postacie dwóch represjonowanych przez komunistów oficerów polskich związanych z powiatem legionowskim. Byli to płk A. Kmita; uczestnik kampanii wrześniowej, zasłużony w walkach z Niemcami i zamordowany przez komunistów w 1952 r. oraz płk J. T. Zgielnicki, dowborczyk, przedwojenny oficer polski więziony po 1945 r. Mało znanym jest fakt zaangażowania w działalność antykomunistyczną księży Kuligowskiego z Serocka, Ostaszewskiego z Popowa i Zająca z Woli Kiełpińskiej. Działalność polityczną i patriotyczną tych trzech księży dr Jakubczak przypomniał słuchaczom na zakończenie spotkania.

Wykład Pana S. Jakubczaka został na zakończenie urozmaicony pokazem umundurowania i uzbrojenia „Żołnierzy Niezłomnych” zademonstrowanym przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Grupa zajmuje się głównie historią Zrzeszenia WiN – największej powojennej organizacji antykomunistycznej. Tylko w 2015 roku grupa uczestniczyła w ponad 50 imprezach historycznych i uroczystościach w całej Polsce i za granicą.

Spotkanie w Filii „Piaski” odbyło się przy pełnej sali i we wspaniałej atmosferze.

Artur Bojarski