Serock. Hotel garnizonowy w Zegrzu wpisany do rejestru zabytków

hotel-garnizonowy-zegrze

Hotel garnizonowy w Zegrzu (fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków www.mwkz.pl)

Hotel garnizonowy znajdujący się przy ulicy Radziwiłłowskiej 2 w Zegrzu został wpisany do rejestru zabytków. Budowla powstała w 1938 roku. 

Hotel garnizonowy zlokalizowany przy ulicy Radziwiłłowskiej 2 w Zegrzu (gm. Serock) wzniesiono w latach 1937-1938. Obiekt, który został wpisany do rejestru zabytków powstał w ramach działalności inwestycyjnej Funduszu Kwaterunku Wojskowego we współpracy z biurem projektowym Departamentu Budownictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych. Hotel zaprojektował Edgar Norwerth, który jest m.in. autorem projektu Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie (obecnie gmach Akademii Wychowania Fizycznego).

Budynek od momentu powstania niezmiennie sprawował funkcję hotelu oraz internatu garnizonowego, obiekt powstał na potrzeby kwaterunkowe Wojska Polskiego. Hotel jest przykładem umiarkowanego modernizmu i trendów architektonicznych lat 30. Poza wartościami artystycznymi budowla posiada także wartości historyczne, ponieważ związana jest z rozwojem zegrzyńskiego kompleksu koszarowego oraz działalnością Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki czyli najważniejszego ośrodka szkolenia kadr łączności II RP.