Serock. Ile śmieci zebrano, a ile drzew posadzono w minionym roku w gminie

rynek-serock1

Remont bruku na rynku w Serocku (fot. GP)

Miejsko-Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku podsumował swoją działalność w minionym roku. Dzięki temu wiemy, ile śmieci zebrano, ile drzew posadzono i ile dróg wyremontowano w gminie Serock.

 

Śmieci

Zakład, jako podmiot nadzorujący odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, doliczył się, że w 2015 roku z terenu gminy Serock zebrano 2511,6 ton odpadów komunalnych (zmieszanych) oraz 757,49 ton odpadów opakowaniowych, 164,42 ton odpadów ulegających biodegradacji, które zostały poddane recyklingowi. W minionym roku 1500 osób zdecydowało się na segregację swoich śmieci, dzięki czemu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych trafiło 490 ton odpadów.

 

 

Drogi i zieleń

Na bieżące utrzymanie dróg wydano w minionym roku blisko 1.647.000 zł. Pieniądze te przeznaczono na zimowe utrzymanie 85 km dróg asfaltowych, 93 km dróg gruntowych, 34 km chodników. W 2015 roku wyrównano i utwardzono powierzchniowo blisko 90 km dróg gruntowych, uzupełniono blisko 1950 m² ubytków w nawierzchni asfaltowej oraz wymieniono około 190 szt. znaków oznakowania pionowego. Odnowiono lub pomalowano blisko 7000 m² oznakowania poziomego. Dodatkowo konserwowano elementy przydrożne i pielęgnowano zieleń. Na mocy porozumienia ze starostwem MGZGK dbał o porządek na drogach powiatowych, na co wydano 155 tys. zł.

W 2015 roku MGZGK nasadził ponad 50 klonów na ulicach Zakroczymskiej i Pułtuskiej w Serocku oraz posadził krzewy na osiedlu Nowy Świat i ul. B. Śmiałego w Serocku.

Remonty

Miniony rok to także czas rewitalizacji zachodniej części serockiego rynku, tj. remont zabytkowego bruku i wymiana małej architektury. Zakład odpowiadał także za wyburzenie od dłuższego czasu znajdującego się w stanie ruiny budynku przy ul. Dworkowej 1 w Jadwisinie. W ramach prac konserwacyjnych wymieniono dach na budynkach komunalnych przy ul. Pułtuskiej 15 i 17, odnowiono fasady i zrewitalizowano otoczenie budynków przy ul. Kościuszki 12 i 14, wykonano ogrodzenie budynku przy ul. Konwaliowej 2 w Jadwisinie.

Składowisko odpadów w Dębem

W 2015 roku Zakład rozpoczął przygotowanie do rekultywacji nieczynnego od 2013 roku Gminnego Składowiska Odpadów Komunalnych w Dębem. W grudniu 2015 roku Marszałek Województwa Mazowieckiego wydał decyzję zezwalającą na zamknięcie i rekultywację składowiska oraz zatwierdzającą instrukcję prowadzenia składowiska. Prace przy rekultywacji planowane są na lata 2016 – 2018.

Wymienionymi pracami zajmowało się 24 zatrudnionych w zakładzie pracowników. W ich pracy w minionym roku pomagały 22 osoby skierowane do robót publicznych np. w celu odpracowania długu lub nałożonej przez sąd kary. Do większych zadań angażowano wykonawców wyłanianych w drodze przetargów.