Serock. Pożar sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Izbicy. Na miejscu interweniowały cztery zastępy straży pożarnej

pozar-sadzy-moczydlo

Pożar sadzy w kominie fot. OSP Serock.

W niedzielę (14 listopada) po godz. 17. w Izbicy przy ulicy Osiedle Przy Lesie doszło do pożaru sadzy w kominie domu jednorodzinnego. Na miejscu interweniowały cztery zastępy straży pożarnej.

 

 

W niedzielę o godz. 17:18 dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Izbicy. Na miejsce zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej z JRG Legionowo, WSP Zegrze i OSP Wola Kiełpińska.

 

 

Po przybyciu straży pożarnej na miejsce zgłoszenia okazało się, że ogień w przewodzie kominowym domu jednorodzinnego pojawił się w budynku przy ulicy Osiedle Przy Lesie. W czasie wybuchu pożaru w budynku znajdowali się domownicy. Pożarowi sadzy towarzyszyło silne zadymienie. Dzięki szybkiej interwencji strażaków ogień udało się ugasić przy pomocy gaśnicy zanim pożar rozprzestrzenił się poza przewód kominowy na resztę budynku. Na szczęście w czasie pożaru i akcji gaśniczej nikt nie ucierpiał. Strażacy na miejscu prowadzili swoje działania ponad godzinę.

Sezon grzewczy – co należy robić, żeby uniknąć pożaru sadzy w kominie?

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zdjęcie poglądowe z archiwum Gazety Powiatowej.