W Serocku też są aktywni seniorzy. Ty też możesz do nich dołączyć!

Serock-seniorzy

Serocka Akademia Seniora liczy obecnie ok. 70 członków

 

Człowiek ze swej natury jest istotą społeczną, potrzebuje kontaktu z innymi osobami, najlepiej czujemy się w grupie rówieśniczej, wtedy dobrze się rozumiemy, mamy podobne problemy, możemy wymieniać się  doświadczeniami.

Kontakt taki jest szczególnie ważny dla osób starszych, kiedy dzieci i wnuki są zajęci swoimi sprawami. Wiele osób starszych żyje samotnie zmagając się ze swoimi problemami – wtedy nawet zwykła rozmowa jest ważna i potrzebna.

Uświadamiając sobie te potrzeby seroccy seniorzy w 2005 r. utworzyli Klub Aktywnego Seniora. Spotkania w klubie to mobilizacja do wyjście z domu, wspomnienia i pogawędki, trochę humoru, czasem tańca. Członkowie Klubu mile wspominają też różne wycieczki i wyjazdy organizowane w sezonie letnim.  Przez wiele lat organizatorką różnego rodzaju aktywności była jego przewodnicząca Maria Chimkowska. Niestety zmarła tuż po uroczystych obchodach 10-lecia istnienia Klubu. Spełniając ważne funkcje integracyjne Klub Aktywnego Seniora w Serocku nadal rozwija różne formy działalności pod kierownictwem Aliny Twardowskiej.

Filia LUTW

W 2011 r. z inicjatywy dr Romana Biskupskiego, Prezesa Stowarzyszenia Potrzebującym Pomocy „Nadzieja”, została utworzona filia Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Serocku. Przyciągnęła ona seniorów pragnących pogłębiać swą wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Seniorzy uczestniczyli w wykładach o różnorodnej tematyce, niektórzy uczyli się języka angielskiego, inni oswajali się z komputerem. Dużym powodzeniem wśród seniorów cieszyła się gimnastyka. Seniorzy chętnie jeździli do teatrów oraz brali udział w wieczorkach tanecznych. Kierownikiem serockiej filii LUTW był Stefan Woźniak.

Funkcjonowanie Klubu Aktywnego Seniora oraz filii Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Serocku spowodowało, że stopniowo następowały zauważalne zmiany w stylu życia osób starszych w naszej gminie. Seniorzy stali się bardziej aktywni, świadomi swoich potrzeb i aspiracji, postępowały procesy integracyjne, wyłoniła się grupa liderów. Procesy te zaowocowały kolejnymi inicjatywami: wnioskiem o powołanie Rady Seniorów oraz o utworzenie stowarzyszenia Serocka Akademia Seniora w miejsce filii LUTW. Współpraca serockich i legionowskich seniorów będzie kontynuowana . W najbliższym czasie będzie realizowany wspólny  projekt w zakresie rehabilitacji zdrowotnej.

 

Rada Seniorów

Rada Seniorów zaczęła funkcjonować od 2014 r. Z jej inicjatywy zostały przeprowadzone m.in. badania ankietowe identyfikujące potrzeby seniorów w  gminie Serock. Jej pierwszym przewodniczącym był Kazimierz Niżyński, obecnie Zdzisław Hirsz. Rada podejmuje różnorodne inicjatywy na rzecz seniorów m.in. we współpracy z Federacją Mazovia został sporządzony raport z diagnozy spędzania czasu wolnego przez seniorów. Ważną inicjatywą był też wniosek Rady do władz samorządowych o zagospodarowanie pomieszczenia po przeniesionej bibliotece na potrzeby seniorów, który jest w trakcie realizacji.

Serocka Akademia Seniora

Dużym wyzwaniem dla serockich seniorów było utworzenia stowarzyszenia Serockiej Akademii Seniora w miejsce filii LUTW. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w lipcu 2015 r. Prezesem stowarzyszenia jest Mirosława Sujkowska. Minął pierwszy rok działalności Akademii – był to okres intensywnej pracy, budowania stowarzyszenia, organizowania jego działalności, poszukiwań i zdobywania doświadczeń. Prowadzone były jak dawniej zajęcia edukacyjne: wykłady, nauka angielskiego oraz gimnastyka. Wychodząc naprzeciw postulatom seniorów oferta została poszerzona o warsztaty pamięci, reaktywowano zajęcia komputerowe. Wobec dużej liczby chętnych na zajęcia gimnastyczne utworzono drugą grupę, a od kwietnia 2016 r. uruchomiona została gimnastyka w Zegrzu. Dużym powodzeniem wśród seniorów cieszyły się wyjazdy: do teatrów, zwiedzanie Zamku Królewskiego itp. oraz wieczorki taneczne. Serocka Akademia Seniora liczy obecnie ok. 70 członków.

 

Reasumując, seniorzy w naszej gminie mogą uczestniczyć w różnych formach aktywności i spędzania czasu wolnego. Stopniowo następuje poprawa jakości i poziomu życia osób starszych, seniorzy stają się bardziej aktywni, dużą wagę przykładają do zdrowego stylu życia, zdobywają wiedzę, uczestniczą w kulturze.

Dużym osiągnięciem jest również to, że seniorzy uwierzyli we własne siły, swój potencjał intelektualny, są bardziej kreatywni, występują z różnymi inicjatywami społecznymi.

Seniorzy odzyskują swoją należną pozycję w naszej społeczności, zauważalna jest zmiana postrzegania osób starszych przez młodszą część społeczeństwa oraz przez władze samorządowe.

Mirosława Sujkowska, Prezes Serockiej Akademii Seniora