Szlakiem patriotycznym. Cz. 2. Z Wierzbicy do Komornicy

szlak-patriotyczny_22

fot. GP/mm

Turyści, którzy odwiedzają powiat legionowski, nie mogą narzekać na brak ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Na pewno Turystyczne Szlaki Patriotyczne Polski Walczącej zagwarantują amatorom pieszych i rowerowych wycieczek szereg atrakcji historycznych jak i krajobrazowych. Dziś przedstawiamy  szlak oznaczony kolorem czerwonym z Wierzbicy do Komornicy liczący około 25,5km.

 

Startujemy z Wierzbicy do Serocka

Szlak północny ma swój początek na rondzie w Wierzbicy. Tam znajduje się pierwszy punkt – kapliczka wotywna z 1863 roku, przypominająca o walkach Powstania Styczniowego, w których brali udział mieszkańcy Wierzbicy. W niedalekiej odległości od kapliczki znajdował się kiedyś dwór generała Kazimierza Małachowskiego, który dzielnie zaznaczył swoją obecność w walkach w Powstaniu Kościuszkowskim pod Racławicami. Z Wierzbicy kierujemy się do przepięknego i zadbanego Serocka. Zanim dotrzemy do rynku, mijamy Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, najstarszy zabytek architektury w naszym powiecie. Sto metrów dalej znajduje się serocki rynek, jeden z najładniejszych w Polsce. Szkoda, że szlak omija dwa interesujące punkty, które można dodatkowo zobaczyć, schodząc z niego – Grodzisko Barbarka (wczesnośredniowieczne grodzisko datowane na XI-XIII wiek) oraz miejsce pobytu Pabla Picasso, a właściwie Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, światowej klasy hiszpańskiego malarza, przy ulicy Rybaki. Opuszczając Serock można odwiedzić miejscowy cmentarz, założony w 1806 roku, na którym znajdują się mogiły weteranów wojen napoleońskich, czy żołnierzy polskich walczących z bolszewikami w 1920 roku. Znajdują się tu także szczątki egzekucji hitlerowskich z 1941 roku. Ulicą Rybaki kierujemy się w stronę Jadwisina.

 

Narew, wąwóz Szaniawskiego, a potem Zegrze i Wola Kiełpińska

Widoki na Narew z lewej strony szlaku zachwycą wszystkich piechurów. Mijamy ruiny dworku Szaniawskiego. Szlak prowadzi dalej do Zegrza, gdzie znajdują się tablice upamiętniające żołnierzy łączności zamordowanych przez NKWD w Katyniu i Charkowie oraz telegrafistki wojskowej służby wolności. Obie znajdują się na terenie CSŁiL. Z Zegrza udajemy się przez Dosin do Woli Kiełpińskiej. Tam możemy wstąpić na kolejny cmentarz, na którym znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w walkach w 1939 roku. Kolejnym ciekawym miejscem jest kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy. XIX-wieczny, potężny, jednonawowy kościół jest jednym z ciekawszych zabytków naszego powiatu.

Finisz, ale najpierw Lasy Serockie

Z Woli Kiełpińskiej szlak prowadzi przez Lasy Serockie i Rezerwat Zegrze. Tu znajdziemy bardzo stare, ponad 160-letnie drzewostany dębu i sosny. Prócz szlaku Polski Walczącej znajdują się tu szlaki piesze i rowerowe, oznaczone kolorem żółtym (Szlak Serocki – rowerowy oraz pieszy) i czarnym (Trasa Pułtuska). Z Rezerwatu, Lasami Serockimi docieramy do Bolesławowa. Na 23,5km trasy znajdują się rosyjskie fortyfikacje, wybudowane na początku XX wieku. Znajdują się one na terenie ogródków działkowych, a wejście należy uzgodnić ze wspólnotą działkowców. W Dębe kierujemy się na zaporę w Komornicy. Jej budowa została zakończona w 1963 roku. Wybudowano ją po to, by zapobiegać licznym powodziom na tym terenie. Koryto Narwi przesunięto o około 80 metrów. Powstało przy tym Jezioro Zegrzyńskie (Zalew Zegrzyński) o pojemności ponad 91,5 mln km kwadratowych. Wędrówkę czerwonym szlakiem kończymy na przystanku autobusowym w Komornicy.

Uwaga!

Część punktów, które warto zobaczyć na szlaku północnym, znajduje się na terenach prywatnych bądź wojskowych. W celu odwiedzenia ich trzeba koniecznie zgłosić się do odpowiednich osób, których dane telefoniczne znajdziecie w przewodnikach turystycznych wydanych przed Starostwo Powiatowe w Legionowie.