Urząd Miasta i Gminy Serock ogłasza kolejny termin konsultacji w sprawie linii kolejowej Zegrze-Przasnysz

tory-kolejowe

We wtorek (13 lipca) i w środę (14 lipca) odbyły się dodatkowe konsultacje z mieszkańcami Borowej Góry, Dosina, Skubianki, Stasiego Lasu i Karolina w sprawie projektowanej linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. Urząd Miasta i Gminy Serock zapowiedział już kolejny termin konsultacji, tym razem dla mieszkańców Jadwisina. Na początku przyszłego tygodnia urząd zaprezentuje wariant, w którym tory mają się znaleźć po wschodniej stronie DK61. 

 

 

We wtorek (13 lipca) w Borowej Górze i w środę (14 lipca) w Stasim Lesie odbyły się dodatkowe konsultacje z mieszkańcami Borowej Góry, Dosina, Skubianki, Stasiego Lasu i Karolina. W czasie spotkań omawiane były zaproponowane warianty poprowadzenia projektowanej trasy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz (propozycje tras przedstawialiśmy TUTAJ).

 

 

W czwartek (15 lipca) seroccy urzędnicy poinformowali o dodatkowym terminie konsultacji dla mieszkańców Jadwisina. Spotkanie odbędzie się 27 lipca 2021 roku o godz. 18 przy ul. Szkolnej 46 w JadwisinieJeżeli warunki atmosferyczne uniemożliwią przeprowadzenie dyskusji w plenerze, spotkanie zostanie przeniesione do Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, o czym poinformujemy rano w dniu zaplanowanego spotkania na stronie internetowej www.serock.pl oraz na wiejskich tablicach ogłoszeń – informuje Urząd Miasta i Gminy Serock.

Dodatkowe pytania można kierować na adresy: konsultacje@metroprojekt.pl, planowanie@serock.pl jak również pod numerem telefonów: (22) 782 88 27 i (22) 782 88 31.

 

Sprzeciw, liczne uwagi i nowy wariant

Decyzja o kolejnym spotkaniu podyktowana jest ogromną liczbą uwag i wniosków, jaka spłynęła do urzędu od mieszkańców Stasiego Lasu i Borowej Góry. Apelowali oni o nie niszczenie ich okolicy linią kolejową. Podnosili, że tory spowodują wzrost hałasu, a także wpłyną na obniżenie bezpieczeństwa. Sugerowali, że przedstawione warianty spowodują duże utrudnienia w komunikacji lokalnej, w wielu przypadkach ograniczając dostęp mieszkańców do DK61. Poza głosami sprzeciwu negującymi całkowicie powstanie linii kolejowej, były także osoby mówiące, że poprą projekt budowy torów na estakadzie wzdłuż DK61, lub w wariancie po przeciwnej stronie obwodnicy. Takie rozwiązanie miałby mniej ingerować w istniejącą zabudowę gminy.

Na spotkaniu w Stasim Lesie, ratusz i przedstawiciele PKP PLK stwierdzili, że opracowywany jest wariant uwzgledniający uwagi z pierwszego spotkania z mieszkańcami. Według zapewnień projektantów i urzędników będzie on przedstawiony mieszkańcom w okolicach wtorku. Czy spełni on oczekiwania mieszkańców, zwłaszcza Jadwisina,  na razie nie wiadomo. Z wstępnych informacji wynika, że będzie to szlak najdroższy w budowie i będzie wymagał stworzenia dwupoziomowego skrzyżowania drogowo-kolejowego pomiędzy Zegrzem, a Jadwisinem.

 

Linia Kolejowa Zegrze – Przasnysz

W projekt budowy linii kolejowej z Zegrza do Przasnysza zaangażowanych jest 18 samorządów. Zakłada on budowę 70 km torów, kilku stacji kolejowych oraz powstanie mostu na Narwi w Zegrzu. Na trasie nowej linii kolejowej mają się znaleźć takie miasta jak: Serock, Pułtusk, Maków Mazowiecki i Przasnysz. Koszt całej inwestycji planowany jest na 1,5 mld złotych. Projekt budowy połączenia kolejowego Zegrze-Przasnysz zakwalifikował się do drugiego etapu Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028. Obecnie samorządy, których projekty przeszły do drugiego etapu mają czas do końca października na opracowanie ważnego dokumentu jakim jest Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne (WSPP).

Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne (WSPP)

Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne (WSPP) dla linii kolejowej Zegrze-Przasnysz powinno powstać do 29 października 2021 roku. Opracowanie dokumentu jest kluczowe do prowadzenia dalszego procesu inwestycyjnego. W ramach WSPP powstaną m. in. analizy geologiczne, przestrzenne i środowiskowe oraz opracowane zostaną warianty przebiegu tej nowej trasy kolejowej, oczywiście z udziałem mieszkańców.