To wszystko dla was

52044a640cdb1.jpg

Cięźko jest znależć chwilę wytchnienia, gdy ma się tyle pracy co bohater piątkowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranźeria”. Profesor Wiktor Jędrzejec jest Dyrektorem Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa jego funkcji jest prawie tak długa jak kilometry, które musi nieustannie przemierzać podróźując słuźbowo po całej Polsce. Mimo tak czasochłonnego zajęcia nie zapomina o swoich korzeniach i udaje mu się jeszcze znależć chwilę by rzucić się w hipnotyczny wir tworzenia. Choć jego niedzielna wystawa powstawała na złamanie karku w natłoku obowiązków, na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Podłuźna sala Galerii wypełniona była prawie po brzegi. Podczas spotkania z autorem nie zabrakło zacnych gości z gminnych władz i środowiska akademickiego związanego ze sztuką. Na sali pojawili się m.in.: Profesor Ksawery Piwocki, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Michał Kabata, dyrektor Polskiej Akademii Nauk, Tadeusz Rokicki zastępca wójta gminy Jabłonna czy Stanisław Wieczorek, kierownik artystyczny Galerii Sztuki Współczesnej „Oranźeria”.

Wystawy w „Oranźerii” odbywają się od 2002 roku. Piątkowa wystawa była juź 48 spotkaniem. Od samego początku Galeria objęta jest mecenatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W „Oranźerii” prezentowane są wystawy twórców, których prace nie były nigdzie wcześniej przedstawiane albo pokazywane były bardzo rzadko. Do takich właśnie wystaw naleźała piątkowa prezentacja graficznej twórczości Profesora Wiktora Jędrzejca. 

Artysta urodził się w Przeworsku 8 lipca 1961 roku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Macieja Urbańca, gdzie w 1986 roku uzyskał dyplom. Dwa aneksy do dyplomu poszerzyły jego umiejętności warsztatowe, aneks w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Haliny Chrostowskiej-Piotrowicz i aneks w Pracowni Malarstwa prof. Janusza Przybylskiego.

Po ukończeniu studiów rozpoczął prace w Państwowym Instytucie Wydawniczym, jako grafik i jednocześnie w Akademii Sztuk Pięknych jako asystent na Wydziale Grafiki w Pracowni Kompleksowego Projektowania Reklamy prof. Tadeusza Jodłowskiego.

2002-2005 pełnił funkcje prodziekana wydziału grafiki, a w 2005-2009 prorektora ASP w Warszawie. Obecnie od 2009 jest Dyrektorem Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To jedynie fragment źycia Profesora Jędrzejca. Podczas niedzielnego spotkania w „Oranźerii” opowieściom o spotkaniach z artystą nie było końca. Zaproszeni goście wspominali dawne czasy i dziękowali Profesorowi za to, jakim wspaniałym jest człowiekiem. Sam artysta był szczerze wzruszony kiedy odwzajemniał ciepłe słowa kierowane pod jego adresem. Profesor Jędrzejec wyznał, źe gdyby dziś ktoś zapytał go: „Po co mu te wszystkie obowiązki i ciągłe źycie w trasie?” To odpowiedziałby: „Po to, by was wszystkich spotkać”. Wypowiadając te słowa Profesor zwracał się do wszystkich zgromadzonych na sali, wśród których byli jego bliscy i dalsi znajomi, przyjaciele, współpracownicy, ludzie, z którymi zetknął się przez lata pracy zawodowej.
Po oficjalnym otwarciu goście przeszli do oglądania prac Pana Wiktora. W trakcie wernisaźu moźna było wymienić spostrzeźenia z samym autorem albo poprosić go o autograf np. na jednej z prac, które artysta rozdawał gościom. To dzielenie się swoją twórczością, oddawanie tych wszystkich momentów uchwyconych na papierze za pomocą czarnych plam, świadczyło o wielkim zaufaniu i szacunku do zgromadzonych w „Oranźerii” gości. Oby więcej takich twórców, którzy tworzą dla ludzi, dla ich radości oraz własnego szczęścia ze spotkania z nimi wszystkimi, bo jak powiedział Profesor Jędrzejec: – Moje prace, to prace o was…

 

Wróbel