Tradycja w kłosach zaklęta

521c8fd56d071.jpg

Połowa sierpnia za nami. Wracając z urlopów, z okien samochodów podglądamy rolników, którzy ciągle jeszcze pracują przy żniwach. Od 7 lat właśnie w tym czasie w gminie Serock organizowany jest, cieszący się dużą popularnością wśród mieszkańców, konkurs „Ziele Roku”.

 

15 sierpnia na placu przed kościołem w Woli Kiełpińskiej odbyła się siódma już edycja konkursu „Ziele Roku”. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularnie nazywaną Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest to jedno z najstarszych świąt kościelnych, wywodzi  się jeszcze z V wieku. Konkurs nawiązuje do polskiej tradycji święcenia bukietów z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, z owoców i warzyw. Celem konkursu jest popularyzacja tradycji wśród rolników i mieszkańców wsi, a także pobudzenie aktywności społeczności wiejskiej oraz wyłonienie najbardziej twórczych pomysłów kultywujących polskie święta i obrzędy. Organizatorami konkursu są: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, PZD Legionowo, Stowarzyszenie Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego oraz Proboszcz Parafii Zegrze z siedzibą w Woli Kiełpińskiej.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 39 osób z terenu gminy Serock. Nagrody w postaci pościeli ufundowane zostały przez Stowarzyszenie Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego. Upominki dla wszystkich uczestników konkursu ufundował Proboszcz Parafii Zegrze z siedzibą w Woli Kiełpińskiej Tadeusz Wołowiec.

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący – Artur Pozorek oraz członkowie – Marzena Warowna, Zofia Pietrzyk, Alicja Zakrzewska, Józef Lutomirski i Anna Gajewska, uwzględniając zawarte w bukietach elementy tradycji oraz oryginalność i pomysłowość wykonania, wybrała z niemałym trudem zwycięskie prace. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Elżbieta Rasińska, Szadki

II miejsce – Monika Gutowska, Ludwinowo Dębskie

III miejsce – Marzena Nowakowska, Dosin

IV miejsce –  Janina Kita, Marynino

V miejsce – Halina Nałęcz, Marynino

Kolejne uroczystości, nawiązujące do polskiej tradycji dziękczynienia za dary ziemi, przed nami. We wrześniu będziemy mieli okazję wziąć udział w dożynkach obchodzonych w wielu miejscach powiatu legionowskiego. Tam również nacieszymy oczy kompozycjami przygotowanymi z kłosów zbóż, traw, kwiatów, owoców, ziół, jarzębiny.

K.L.