Wieliszew. Gdzie powstanie nowy cmentarz?

cmentarz-podgorna-GP-am

Wieliszewscy radni 28 października podjęli uchwałę w sprawie budowy cmentarza w lokalizacji Podgórna II w Wieliszewie, fot. GP/am.

Cmentarz w Wieliszewie jest potrzebny – to wiedzą wszyscy. Gazeta Powiatowa postanowiła zająć się niektórymi zarzutami pod adresem nowej lokalizacji wynikające z treści „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Wieliszew – rejon ul. Podgórna gm. Wieliszew”.

Wójt – Paweł Kownacki nie chciał podjąć dialogu na ten temat w bezpośredniej rozmowie i poprosił o wysłanie pytań drogą elektroniczną. Pytania wysłaliśmy do wójta, odpisał wicewójt Zenon Popławski.

11 lipca zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Gminy Wieliszew. Radni zebrali się w Domu Kultury w Łajskach, by najpierw unieważnić uchwałę podjętą na sesji czerwcowej. Przy jej podejmowaniu popełniono błąd formalny polegający na nieuwzględnieniu uwagi do planu autorstwa Andrzeja i Alfredy Gierczyńskich. Gmina pierwotnie uznała, że uwaga do planu wpłynęła po wyznaczonym terminie, potem jednak okazało się, że Państwo Gierczyńscy zdążyli zrobić to na czas. Wobec tego wójt musiał zwołać kolejną sesję, tak by uchwalić plan z rozpatrzonymi wszelkimi uwagami. Ostatecznie uchwała dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Podgórne została przyjęta. Wszyscy byli za, prócz jednej osoby, która wstrzymała się od głosu – był nią radny Sławomir Wojciechowski. Tym samym budowa cmentarza dla gminy, stała się realna.

Teren na przyszły cmentarz to aktualnie nieużytki. Gdzieniegdzie drzewa rozrzucone nieregularnie. W pobliżu słupy wysokiego napięcia. Nie widać podmokłych terenów, przeciwnie – sucha jasna ziemia. A jednak z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu wynika, że na tym terenie dość wysoko znajduje się poziom wód gruntowych.

Ile to będzie kosztowało?

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze teren taki musi być podniesiony do poziomu, przy którym wody gruntowe nie są płycej niż 2,5 metra. Plan zagospodarowania przestrzennego tego rejonu mówi o tym, że konieczne będzie zastosowanie różnorodnych zabiegów, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych . – Podniesienie w miejscach koniecznych terenu cmentarza o warstwę o grubości wynikającej z uzyskanych wyników badań (pkt. 9 m.p.z.p.) – to jeden z tych zabiegów. Nie udało nam się uzyskać odpowiedzi, ile wykonanie wspomnianego nasypu będzie kosztowało i jaka jest prognoza długoterminowa wykonywania podniesienia terenu w poszczególnych częściach cmentarza na terenie Podgórna. – Powyższa kwestia zostanie rozstrzygnięta na etapie opracowania projektu budowlanego dla założenia cmentarza – informuje wicewójt Zenon Popławski. Z tego wynika, że na dzień dzisiejszy nie można odpowiedzieć na pytanie, czy gminę Wieliszew stać na to, aby nasyp wykonać. W trakcie posiedzenia Rady Gminy z dnia 26.06.2014 r. podano jednal informację, że całkowity budżet na realizację cmentarza łącznie z wykupem gruntów i doprowadzeniem mediów wynosi 3,5 mln zł. Jednak nie od razu konieczne będzie podniesienie całego terenu.

Inne środki ostrożności

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu przewiduje jeszcze inne środki ostrożności, prócz jego podniesienia – mówi o tym pkt. 9 m.p.z.p. dla części wsi Wieliszew – rejon ul. Podgórna. W związku z ryzykiem zanieczyszczeń cmentarnych na tym terenie plan proponuje zastosowanie również wprowadzenie zakazu tworzenia głębokich grobów rodzinnych, pożądane jest przekonywanie i zachęcanie mieszkańców gminy do kremacji, wykładanie den grobów warstwą szczelną – gliną lub innym materiałem izolacyjnym i neutralizującym czynniki zakłócające… To wszystko jest w treści wspomnianego dokumentu. Co na to gmina? – Szczegóły dotyczące głębokości grobów oraz ich rodzajów zostaną rozstrzygnięte również na etapie opracowywania projektu budowlanego, z uwzględnieniem ustaleń zawartych w mpzp , m.in. nakazu wykonania niezbędnych prac zabezpieczających przed przesączaniem zanieczyszczeń, w szczególności podniesienie terenu części grzebalnej cmentarza do poziomu zgodnego z wymogami przepisów odrębnych – pisze w swojej odpowiedzi Vice Wójt.

Co na to mieszkańcy?

Niektórzy uważają, że wielu mieszkańców Wieliszewa nie zdaje sobie sprawy z tego, co plan zagospodarowania dla tego terenu zawiera. – Wójt zawsze zaznaczał, że ludzie nie protestują wobec nowej lokalizacji cmentarza. Polega to na tym, że zarówno studium jak i samo uchwalenie planu zagospodarowania jest moim zdaniem celowo przeprowadzane tak, aby uniknąć głosu krytyki -czyli za plecami mieszkańców- którzy mogliby wnieść sprzeciw – mówi jeden z właścicieli działki z terenu przyszłego cmentarza Bartosz Gierczyński. Jak na ten zarzut odpowiada ekipa rządząca? Jak to wyglądało w przypadku sesji z 26 czerwca? – Punkt o uchwaleniu mpzp dla części wsi Wieliszew – rejon Podgórnej został wprowadzony do porządku obrad na sesji Rady Gminy w dniu 26.06.2014 r. Wprowadzenie powyższego punktu uzależnione było od wcześniejszego rozpatrzenia uwag, złożonych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu mpzp, które nastąpiło dnia 25.06.2014 r. – oświadcza Zenon Popławski. Wynika z tego, że projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został wyłożony do publicznego wglądu zaledwie dzień przed rozstrzygającą sesją. Przypomnijmy, że ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zapewnia udział mieszkańców w procesie sporządzania planu miejscowego. Jak informuje nas wicewójt, mieszkańcy mieli jednak możliwość wpływania na treść planu miejscowego w innym terminie. Na etapie prac nad projektem zostali powiadomieni o podjęciu przez RG Wieliszew uchwały o przystąpieniu do jego sporządzenia i możliwości zgłaszania wniosków i w czasie trwania wyłożenia projektu do publicznego wglądu od 15.05 2014 do 06.06. 2014 r.

Niezbędne zabezpieczenia

Trzeba przyznać, że czytając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, można się pogubić. Raz napisane w nim jest, że istnieje realne zagrożenia dla skażenia wód gruntowych, a innym razem, że nie przewiduje się wystąpienia znaczących oddziaływań na środowisko. Każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy nowej lokalizacji. Zadziwiające, że oficjalny dokument zawiera w sobie tak sprzeczne treści. Poniżej zamieszczamy fragment planu mówiący o przewidywanych oddziaływaniach przyszłego cmentarza na środowisko.

mpzp-wieliszew

Punkt 2.5. Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Wieliszew – rejon ul. Podgórnej gm. Wieliszew, wykonany przez Pro Arte Spółdzielnia Architektów, kwiecień 2014, s. 13

4 września b.r. udało nam się porozmawiać telefonicznie z wójtem Pawłem Kownacki. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego rejonu Podgórna nie wydaje mu się niejednoznaczny. Obecnie trwają dalsze negocjacje z właścicielami gruntów przeznaczonych pod cmentarz. Cieszy to, że w ostatnim czasie, jak mówi wójt, wykonano dalsze ekspertyzy podejmujące temat wód gruntowych. Według jego relacji wynika, że ich poziom na tym terenie opada. Wystąpiliśmy o udostępnienie ekspertyz i będziemy Państwa informować na bieżąco.