Z czego mieszkańcy będą mogli rozliczyć w tym roku wójta? Jakie plany dla Gminy Wieliszew. Rozmowa z wójtem Pawłem Kownackim

pawel-kownacki

Zapraszamy do długiej rozmowy z Wójtem Gminy Wieliszew Pawłem Kownackim. Staraliśmy się poruszyć tematy dotyczące planowania przestrzennego w gminie oraz planowanych inwestycji infrastrukturalnych. W trakcie dyskusji poruszyliśmy też kwestie edukacji, bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej. Zapraszamy do wywiadu, którzy przeprowadziliśmy na przełomie roku. 

 

 

Jak Pan ocenia mijający 2021r.? Czy to był dobry czas dla gminy Wieliszew? Udało się zrealizować wszystkie projekty, które Pan sobie założył?
Nigdy nie jest tak, że udaje się zrealizować wszystko, co sobie zaplanujemy. Jestem jednak przekonany, że miniony rok ja, jak również społeczność Gminy Wieliszew możemy zaliczyć do udanych. Jeszcze niedawno wiele osób nie wierzyło, że wybudujemy halę sportową w Łajskach, zbudujemy przedszkole w Janówku, a boisko przy szkole podstawowej w Wieliszewie blisko osiedla Royal to tylko obietnica.

 

Naszej rozmowy nie mogę nie zacząć od pytania o zabudowę wielorodzinną w centrum gminy. Jak wielu jeszcze mieszkańców jest w stanie przyjąć Wieliszew?
Na pewno mieszkańców Wieliszewa nie będzie tyle, ile przypada na 1 km2 w najgęściej zaludnionych miejscach w Polsce. Dobrze wiemy, że liczba mieszkańców naszej gminy zwiększa się rokrocznie niezwykle dynamicznie. Nie spoglądam na to jako tylko i wyłącznie jak na kłopot, ale również szansę. W każdym nowym mieszkańcu, w każdej rodzinie tkwi nieoceniony kapitał, który staramy się wykorzystać, aby tworzyć naszą gminę miejscem przyjaznym do życia. Ponieważ jest nas coraz więcej, tworzymy rozwiązania, które mają ułatwić nam funkcjonowanie. Jednym z nich jest poprawa ciągów komunikacyjnych z „wodociągówką” na czele, czy budowa nowej przecznicy łączącej ulicę Kościelną z ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także ciągle inwestujemy w bazę oświatową. Nie ekscytuję się już wybudowanymi drogami, ale przygotowujemy następne.

 

Stara się Pan, może nawet prewencyjnie, rozwiązywać problemy komunikacyjne w Wieliszewie. Wkrótce ruszy budowa ronda i przebudowa ul. Polnej, ale zmienia się także cały układ komunikacyjny pomiędzy osiedlem Royal, a osiedlem Natura. Czy może nam Pan coś więcej opowiedzieć na ten temat?
Jak już wspomniałem nowe połączenie ulicy Kościelnej z ulicą Baczyńskiego na pewno nieco rozładuje wieliszewskie korki. Planujemy jednak więcej przecznic w tym obszarze. Będziemy rozmawiać z władzami Województwa Mazowieckiego o nowych rozwiązaniach komunikacyjnych w tym ronda na ulicy Modlińskiej, czy przy szkole w Skrzeszewie, a także o bezkolizyjnych przejazdach kolejowych dróg wojewódzkich.

 


Redakcja niemal co tydzień dostaje pytania o teren, na którym ostatnio zostały rozebrane szklarnie. Wiemy, że wciąż trwają rozmowy co do szczegółów zagospodarowania tego terenu. Czy może nam Pan powiedzieć, co może tam zrobić ewentualny prywatny inwestor? W przybliżeniu, jak wielu nowych mieszkańców może się tam pojawić?
Moim zadaniem jest maksymalne ograniczenie zabudowania w tym rejonie. Każdy inwestor, który planuje zagospodarowanie terenu szklarni musi sobie zdawać sprawę z ograniczeń, jakie gmina przed nim postawi. Obecnie trwają konsultacje nad planem zagospodarowania tego terenu. Jak zostanie ustalony, powiem wówczas coś więcej. Ale na pewno poprawimy nieprzystosowany do obecnej dynamiki plan z 2012 roku.

Nie zapominajmy też o planowanych blokach w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Jaki jest plan działania w tym zakresie?
Cały czas czekamy na decyzje Krajowego Zasobu Nieruchomości w kwestii utworzenia SIM oraz sposobu jego finansowania.

Jak ma się sprawa z osiedlem Heron przy rondzie w Zegrzu? Czy ta inwestycja w ogóle ma szanse na powstanie? Czy gmina także tam będzie musiała stworzyć jakąś infrastrukturę?
Plany co do inwestycji przedsiębiorstwa Heron to temat, który toczy się od ponad 15 lat. Jeśli w przyszłości powstanie inwestycja przy Zegrzu, będzie to działania o charakterze kompleksowym, coś w rodzaju miasteczka z pełną infrastrukturą drogową oraz edukacyjną. Heron zamierza w ramach tej inwestycji zbudować również przedszkole, a gmina nie będzie partycypować w tych kosztach w ogóle.

Planuje Pan olbrzymie inwestycje w oświatę. To środki na ten cel, których do tej pory nigdy nie wydano. Jak wygląda kwestia planowanego w tym zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego?
Realizacja inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wymaga czasu, bardzo dużo czasu… A w związku z presją przed jaką stanęliśmy, zadecydowałem o budowie szkoły w Olszewnicy Starej z budżetu gminnego. Inwestycja powstanie z wykorzystaniem technologii zaprojektuj i buduj. Do tematu budowy z PPP z pewnością wrócimy.

Poza oświatą gmina powinna też inwestować w ochronę zdrowia. W centrum Wieliszewa ma powstać taki ośrodek. Proszę nam coś opowiedzieć o swojej wizji, kiedy on powstanie, jakie usługi ma zagwarantować.
Na ten moment gmina ma inne priorytety. W miejscu, gdzie miał powstać ośrodek zdrowia zostanie zbudowane przedszkole. Jest to temat, któremu musimy podołać. A proszę nie zapominać, że opieka przedszkolna i obowiązek szkolny to działanie, na które wydajemy ponad 40% gminnego budżetu.

Trwa rozbudowa linii kolejowej do Zegrza. Proces ten się jednak przeciąga. Czy ma Pan jakieś szczegółowe informacje w tym zakresie dla mieszkańców gminy Wieliszew? Skąd się wzięły problemy ze stworzeniem projektu?
Gmina Wieliszew aktywnie uczestniczy w tym przedsięwzięciu, aby wspomóc realizację budowy linii kolejowej. Zapewniam Panią, że w tym roku inwestycja zostanie zrealizowana, a w 2023 roku pasażerowie będą korzystali z przystanku Wieliszew-Centrum.

Gmina Wieliszew jest także zagrożona podzieleniem przez linie szybkiej kolei. Czy w tym zakresie coś się wydarzyło? Czy są jakieś informacje dla mieszkańców? Nasza redakcja usłyszała, że decyzja zostanie podjęta w przyszłym roku.
Nie mam sprawdzonych informacji, którymi mógłbym się z Państwem podzielić. Determinacja Wieliszewa związane z wyborem najkorzystniejszego wariantu chyba jest wszystkim znana.

 Jest jeszcze jedna rzecz, o którą chciałabym zapytać. To bezpieczeństwo. Okolice Skrzeszewa, Olszewnicy Starej cierpią z powodu plagi złodziejstwa. Czy jest może jakiś pomysł na rozbudowę systemu monitoringu? Może jakieś inne rozwiązanie, które pozwoliłoby ukrócić ten proceder?
Dzięki intensywnym działaniom gminy Wieliszew mamy w tym rejonie już światłowód. Dzięki temu, razem z Policją będziemy mogli precyzyjnie zlokalizować punkty monitoringu. Prowadzę również rozmowy związane ze zwiększeniem stanu etatowego naszego komisariatu.

Jakie cele stawia Pan sobie na najbliższy rok? Z czego mieszkańcy będą mogli Pana rozliczyć?
Rozliczają mnie mieszkańcy przy urnie wyborczej i to oni decydują o tym, czy zaufanie którym mnie obdarowali nie zostało nadwyrężone. Często postrzega się rozwój gminy poprzez spektakularność wdrażanych inwestycji. Z tymże inwestycje stanowią zaledwie 25% budżetu. A ponad 40% to edukacja. Zadania gminy to również wiele innych działań, na które niewiele osób zwraca uwagę, choćby budowa wałów przeciwpowodziowych, usuwanie niebezpiecznych odpadów, czy kupno samochodów policyjnych i strażackich. A to dopiero początek listy tego ogromnego gminnego tortu, z którego składa się budżet gminy Wieliszew. W najbliższym czasie czeka nas budowa szkoły w Olszewnicy Starej oraz budowa przedszkola w Wieliszewie – to są działania infrastrukturalne. Nie można jednak zapomnieć, że gminę tworzą ludzie. Dlatego tak ważne jest myślenie o rozwoju w kontekście kapitału ludzkiego, o który nasza gmina się znacznie wzbogaca i który stanowi fundament rozwoju naszej społeczności.