Drugie życie hotelu PGR w Wieliszewie

52045b902f989.jpg

Już w przyszłym roku ruszy przebudowa hotelu pracowniczego sąsiadującego z Urzędem Gminy w Wieliszewie. Nieruchomość obecnie zabudowana budynkiem hotelowym zostanie zaadaptowana na cele mieszkaniowe. Poza 69 nowymi mieszkaniami powstanie też powierzchnia handlowa – ponad 2400 m2 dla lokalnych mikro przedsiębiorców.

Urząd Gminy przeprowadził w ubiegłym miesiącu przetarg na sprzedaż niegdysiejszego budynku hotelu pracowniczego, położonego w obrębie Wieliszew PGR. Łączna powierzchnia terenu wynosi aż 0,6386 ha. Nieruchomość obecnie zabudowana jest obiektem hotelowym, w skład którego wchodzą dwa budynki hotelowe, łącznik oraz stołówka. Sam hotel otwarty został w 1977 roku, natomiast gmina jego właścicielem stała się w 1993 roku. Na piętrach znajdował się hotel pracowniczy, na parterze zlokalizowane były biura kombinatu. Poza tym była też stołówka dla pracowników. Kiedy rozwiązano gospodarstwa państwowe, Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa (od 2003 roku  Agencja Nieruchomości Rolnej) wydzierżawiła teren. – Później to gmina wystąpiła o przekazanie jej tego hotelu. Przekazali nam zarówno biurowiec i hotel, a nawet było tak, że powiedzieli, że dadzą nam biurowiec pod warunkiem, że weźmiemy hotel – wspomina były wójt Edward Trojanowski. Gmina nie mogła prowadzić konkurencyjnej na rynku działalności hotelarskiej, ani sprzedać budynku – byliśmy wtedy związani dziesięcioletnim okresem użytkowania – dodaje.

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie…
Przetarg wygrała firma dgi.net z Warszawy. Nowy nabywca zdecydował się na inwestycję w Wieliszewie nie tylko ze względu na korzystną cenę i miejsce oraz walory krajobrazowe gminy. Widzi perspektywy na przyszłość i korzystny wpływ sąsiedztwa Urzędu Gminy dla swojej inwestycji. – Miejsce jak najbardziej nadaje się pod tego typu przeznaczenie, ponieważ gmina Wieliszew jest na początku „drogi” rozwoju. Planowana jest budowa budynków wielorodzinnych przez gminę w sąsiedztwie urzędu a także infrastruktura (szkoła, przedszkole, poczta w urzędzie), która  po realizacji stanowić będzie centrum, dzisiaj wsi, w przyszłości być może miasta – mówi Piotr Chabelski – pełnomocnik spółki dgi net. Obecnie “centrum” stanowi budynek Urzędu z parkingiem, dwukierunkowy przystanek autobusowy i sklep. – Prace projektowe są prowadzone, efektem będzie końcowy plan zagospodarowania działki, ponieważ jest to dosyć spory teren jest jeszcze za wcześnie, ażeby rozmawiać o szczegółach – dodaje. Wiadomo, że budynek w części będzie rozbudowany o dodatkowe piętra.

Nowe mieszkania
Projekt przewiduje 69 lokali mieszkalnych. Poza mieszkaniami wybudowana będzie kompletna infrastruktura wewnętrzna – garaże, zieleń, miejsce do zabawy dla dzieci. – Cena będzie atrakcyjna w stosunku do cen panujących na rynku. Będziemy stawiać na ludzi młodych, których nie stać na kupienie mieszkania w cenach warszawskich – mówi Wojciech Piątkowski, prezes wieliszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkania będą miały powierzchnię od około 38 m 2 do 58 m 2. Poza blokiem mieszkalnym pozostanie do zagospodarowania ok. 2400m2 powierzchni usługowej, w której znajdować się mają lokale dla mikroprzedsiębiorców z Wieliszewa i okolic. Część nieruchomości ma zostać zabudowana powierzchnią handlową. Nabywca terenu chętnie widziałby działalność z zakresu lekkiej gastronomi – takiej jak kawiarnia czy cukiernia. Obecnie w pobliżu nie ma podobnego punktu – poza niewielkim sklepem spożywczym obok Urzędu Gminy. – Myślę, że właśnie sąsiedztwo urzędu daje dosyć spore pole w tej branży, duża ilość osób odwiedzających urząd na pewno przełoży się na liczbę klientów. Musimy wziąć pod uwagę, że te plany muszą być zrealizowane, ale patrząc na sposób działania władz miejscowych byłbym spokojny – mówi pełnomocnik spółki.

Na wzór niemiecki
Twórcą projektu wstępnego jest biuro projektowe „Projektplus architekci” z Zabrza. Firma projektowa została założona w Zabrzu w 2008r. przez architektów Grzegorza Tkacza i Tomasza Borkowskiego. Powstała na bazie istniejącego biura Projekt Plus działającego od 1999r. Firma to duży zespół architektów, konstruktorów oraz inżynierów branż instalacyjnych. Od 12 lat zdobywa doświadczenie na terenie Niemiec, realizując tam kilkanaście obiektów w centrum miasta Erfurt oraz w pozostałych landach. W Polsce zrealizuje projekty budynków mieszkalnych wielorodzinnych, obiektów biurowych i przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Ten w Wieliszewie będzie kolejnym z nich. Inwestycja ruszy w drugiej połowie przyszłego roku. W ciągu dwunastu miesięcy powinna zostać zakończona.

Katarzyna Śmierciak