Gimnazjum w Wieliszewie w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

gimnazjum-w-wieliszewie-narodowe-centrum-badan-jadrowych_03

19 listopada 2013r. grupa uczniów z Gimnazjum w Wieliszewie wraz z opiekunami wzięła udział w wycieczce do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Uczniowie wysłuchali wykładu na temat promieniotwórczości występującej w codziennym życiu. Dowiedzieli się interesujących informacji na temat wykorzystania fizyki jądrowej w medycynie.

W Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych uczniowie zapoznali się z prostym sposobem pomiaru promieniowania alfa, beta, gamma oraz promieniowania neutronowego. Dowiedzieli się o istnieniu reaktora jądrowego „MARIA” przeznaczonego do badań naukowych, oraz zwiedzili pracownię wzorcowania przyrządów pomiarowych.

Uczniowie wyszli z laboratorium z przekonaniem, że promieniotwórczość jest wokół nas i nie musi być szkodliwa.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Narodowe Centrum Badań Jądrowych powstało we wrześniu 2011 roku z połączenia powołanego do życia w 1955 roku i następnie rozdzielonego Instytutu Badań Jądrowych im. Andrzeja Sołtana. Tutaj w 1958 uruchomiono pierwszy w Polsce reaktor jądrowy EWA, który został przekazany Polsce przez ZSRR, a w 2002 r. całkowicie zwrócono go Rosji. Do dziś działa tam reaktor MARIA, który do eksploatacji oddano w 1975 roku. Jest to jedyny w Polsce jądrowy reaktor badawczy. Prowadzone są tu m.in. badania reaktorowe i prace nad paliwem jądrowym. Tutaj bada się gorącą plazmę dla energetyki termojądrowej przyszłości i rozwija metody modyfikacji materiałów. Centrum prowadzi badania na rzecz ochrony środowiska i na rzecz bezpieczeństwa oraz przygotowuje się do roli organizacji wsparcia technicznego dla polskiego programu jądrowego. Tutaj powstają podsystemy największych akceleratorów na świecie, produkowane są akceleratory dla medycyny, przemysłu i nauki. Centrum opracowuje i produkuje także nowe radiofarmaceutyki, specjalistyczną aparaturę, wyposażenie medyczne oraz podzespoły na potrzeby misji kosmicznych.