Nowy obwód wyborczy w Olszewnicy Starej

52045c18d339e.jpg

Podjęcie dwóch uchwał w sprawie nowego podziału gminy Wieliszew na stałe okręgi wyborcze i stałe obwody głosowania, to kluczowe momenty XXIV sesji wieliszewskich radnych. 19 października w sali widowiskowej urzędu w Wieliszewie, radni jednomyślnie zgodzili się na 15 jednomandatowych okręgów w swojej gminie. Co więcej, na wniosek radnego Janusza Cieślińskiego, jednogłośnie zwiększyli liczbę gminnych obwodów wyborczych z 6 do 7. Z uwagi na wzrost liczby mieszkańców, dodatkowym obwodem w gminie ma być Olszewnica Stara.

Obwód w Olszewnicy Starej ma zwiększyć frekwencję wyborczą
Do tej pory mieszkańcy Olszewnicy Starej głosowali w Janówku. Radny Janusz Cieśliński przekonywał, że w Olszewnicy Starej systematycznie rośnie liczba mieszkańców – obecnie jest ich ok. 800 – i wobec tego zachodzi potrzeba stworzenia ponadplanowego obwodu głosowania, tak aby w tej rozwijającej się miejscowości skutecznie zwiększyć frekwencję wyborczą. Jego wniosek spotkał się z pozytywną opinią na posiedzeniu wieliszewskiej Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego w dniu 15 października. – Wzrost ilości obwodów w gminie podnosi nasze koszty, bowiem łączy się ze zmianą obecnych numerów wszystkich komisji obwodowych i dotychczas przygotowanych dla nich materiałów np. pieczęci. Z drugiej strony, powstanie obwodu w Olszewnicy Starej nie jest tak drastycznym wydatkiem i jeżeli miałoby to poprawić frekwencję i demokrację w tej okolicy, wariant z 7 obwodami wyborczymi jest do zaakceptowania – ustosunkował się Wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki do propozycji radnego. – Są plusy i minusy. Ważne, aby te plusy, nie przysłoniły minusów – przekornie spuentował Marcin Fabisiak, Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew. Wszyscy radni głosowali za zmianą proponowaną przez Janusza Cieślińskiego. Również jednomyślnie przyjęli pozostałe dwa projekty uchwał w sprawie nowego podziału swojej gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

Zwycięzca bierze wszystko
Uchwałę dzielącą gminę Wieliszew na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych podjęto na 12 dni przed terminem wymaganym przez ustawodawcę. Bowiem do 1 listopada wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce mają obowiązek utworzenia nowych okręgów wyborczych w oparciu o wytyczne ustawy „Kodeks Wyborczy” z dnia 5 stycznia 2011r. Według nowego „status quo”, w wyborach samorządowych w 2014r., w jednym okręgu wyborczym, wybierzemy tylko jednego radnego. W gminie Wieliszew, miejscowa społeczność wybierze w sumie tylko 15 radnych. Tamtejsze okręgi zaś wyznaczono w oparciu o liczbę mieszkańców zameldowanych w gminie, również na bazie tych bez uprawnień do głosowania. W każdym z okręgów decydować będzie reguła „zwycięzca bierze wszystko” – innymi słowy otrzymuje mandat. Wcześniej w gminach do 20 tys. mieszkańców, czyli takich jak Wieliszew, też wygrywali kandydaci z największą liczbą głosów, i w przeciwieństwie np. do powiatów głosy na listę wyborczą nie miały znaczenia przy podziale mandatów. Według starego porządku, w takich gminach okręgi niekoniecznie musiały być jednomandatowe – mogły być np. trzy-mandatowe.

Obecnie okręgi są malutkie, jednoosobowe, dzięki czemu radny „triumfator” będzie mógł lepiej reprezentować swoich lokalnych wyborców. Taki układ, z pewnością zwiększy wyzwania społeczno-polityczne stawiane przed radnymi.

ms