Patrycja Bereznowska z Wieliszew pierwszą kobietą na mecie Badwater 135, pobiła kobiecy rekord trasy!

patrycja-bereznowska

Patrycja Bereznowska z Wieliszewa jako druga ukończyła najbardziej morderczy ultramaraton na świecie, Badwater 135 w Kalifornii. Do mety dobiegła jako pierwsza kobieta i pobiła przy tym kobiecy rekord tej trasy. To także pierwsza Polka, która w ogóle ukończyła ten bieg!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Patrycja Bereznowska z Wieliszewa właśnie dobiegła do mety najtrudniejszego ultramaratonu na świecie – Batwater 135 w amerykańskiej Dolinie Śmierci. Jeszcze większym powodem do radości jest to, że ukończyła go jako druga open i jako pierwsza kobieta. I to nie koniec tych wspaniałych informacji. Patrycja pobiła także kobiecy rekord tej trasy, który w 2016 roku ustanowiła Alyson Venti z USA. Do tej pory najszybsza Amerykanka zrobiła to w 25 godzin, 53 minuty i 7 sekund, a wynik Patrycji to 24 godziny, 13 minut i 24 sekundy!

Patrycja Bereznowska znów mistrzynią!

Patrycja Bereznowska już nie raz pokazała swoją niewiarygodną siłę. To mistrzyni świata w biegach 48 i 24-godzinnych. Jednak dzisiejszy wynik to chyba jej największy wyczyn, bo Badwater 135 zyskał sobie miano najbardziej morderczego biegu na świecie. Odbywa się on na dystansie 135 mil (217 km). Jednak to nie sam kilometraż robi tu największe wrażenie, ale warunki, w jakich to wszystko się odbywa. Bieg organizowany się w lipcu w najgorętszym miejscu na ziemi – Dolinie Śmierci w Kaliforni, gdzie temperatury sięgają 55 stopni C! Kolejne utrudnienie to profil trasy. Biegnie się głównie pod górkę. Zaczyna się z poziomu największej depresji Ameryki Północnej (-85 m poniżej poziomu morza), kończy na wysokości 2533 m n.p.m, u podnóża największego szczytu w Stanach Zjednoczonych – Mount Withney (4421 m n.p.m.). Sumarycznie jest do pokonania 4450 metrów przewyższenia. Limit czasu na ukończenie begu wynosi 48 godzin. Pomimo bardzo rygorystycznej selekcji zawodników (aby ubiegać się o zakwalifikowanie należy m.in. ukończyć co najmniej 3 biegi 100 milowe (161 km), w tym jeden w ostatnich 18 miesiącach), co roku biegu nie udaje się ukończyć około 20 – 40% startującym.

W tym roku 3 Polaków

Zawody odbywają się po raz 42, do tej pory ukończyło je 6 Polaków i byli to sami mężczyźni. W tym roku na starcie wśród 95 zawodników stanęło 3 Polaków: Patrycja Bereznowska, Krystian Ogły i Damian Kaczmarek. Wystartowali w poniedziałek o godzinie 23:00 tamtejszego czasu (u nas wtorek godz. 8:00). Patrycja do drugiego punktu kontrolnego (68 km) dobiegła jako dziesiąta open (średnie tempo biegu 5:41 min/km) i już wtedy prowadziła wśród kobiet, druga z pań miała do niej wtedy 19 minut straty. Na trzecim punkcie kontrolnym (117 km) Patrycja zameldowała się jako czwarta open. Przy kolejnym pomiarze (146 km) była już trzecia, a na 198 kilometrze biegła już tylko za liderem.

Nowy kobiecy rekord trasy

O godzinie 8:27 naszego czasu Patrycja dobiegła do mety w czasie 24 godziny 13 minut 24 sekundy. Dotychczasowy kobiecy rekord trasy (Alyson Venti w 2016 roku) poprawiła o godzinę i 40 min. Średnie tempo biegu Patrycji na całej trasie to 6:42 min/km!

Wygrał Japończyk, też pobił rekord

Bieg wygrał Japończyk Yoshihiko Ishikawa, który uzyskał czas 21:33:01 i też ustanowił rekord trasy. Poprawił wynik Amerykanina Pete’a Kostelnicka z 2016 r. o niecałe pół godziny (21:56:32).

2 Polaków jeszcze biegnie

Dwaj pozostali Polacy, Krystian Ogły i Damian Kaczmarek, są jeszcze na trasie. Na punkcie kontrolnym w Darwin na 146 km zajmowali 14. i 15. miejsce open.