Statuty 14 sołectw uchwalone

520465dc105ec.jpg

Podczas ostatniej zeszłorocznej sesji RG Wieliszew, 28 grudnia 2012r., pomimo licznych kontrowersji i dyskusji, tamtejsi radni w końcu przyjęli nowe statuty dla wszystkich 14 sołectw z terenu gminy Wieliszew. Sporo emocji wywołało uchwalenie sołeckiego statutu dla Michałowa-Reginowa, kiedy okazało się, że wypracowane i uzgodnione podczas listopadowego posiedzenia Komisji Statutowej zapisy statutu, nie zostały uwzględnione w głosowanym projekcie uchwały.

 

Statuty znów z błędami
Wieliszewscy radni, a przede wszystkim Edwin Zezoń, byli przekonani, że zapisy sołeckich statutów, uzgodnione na listopadowym posiedzeniu Komisji Statutowej, znajdą się w głosowanym w grudniu 2012r. projekcie uchwały w tej sprawie. Oburzyli się, kiedy okazało się, że ich tam nie ma i chcieli po raz kolejny cofnąć wspomniany projekt uchwały do ponownej analizy i poprawy. Jednak większość pozostałych radnych, nie zgodziła się na ponowne kosultacje i w rezultacie, po wprowadzeniu kilku poprawek, przegłosowała statuty wszystkich 14 sołectw z gminy Wieliszew.

Statutowe dylematy
Podczas sesji RG Wieliszew we wrześniu 2012r., przedstawiono dwa projekty statutów dla sołectw o liczbie mieszkańców do 1400 i ponad. Odczytane projekty uchwał w tej sprawie budziły sporo wątpliwości i posiadały wadliwe zapisy. W wyniku wielu głosów krytyki ze strony radnych i sołtysów, RG Wieliszew nie uchwaliła sołeckich statutów i skierowała je do ponownych konsultacji w sołectwach i do prac w Komisji Statutowej RG Wieliszew. Wspomniana komisja, która w listopadzie 2012r. zastanawiała się nad propozycjami zmian w statutach sołectw, przedstawionymi przez poszczególne sołectwa, w rezultacie wypracowała kompromis w tej sprawie. Na jej obrady trafiły m.in. dwa projekty sołeckich statutów, przygotowane przez działaczy z Michałowa-Reginowa. Jeden z tych projektów przedstawił radny Edwin Zezoń oraz sołtys Michałowa-Reginowa Janina Przybył. Zakwestionowali, nadmierne ich zdaniem, uprawnienia wójta, co do zarządzania wyborów powszechnych na sołtysa oraz referendum w sprawie jego odwołania i odwołania członków rady sołeckiej. W przygotowanym projekcie uchwały, optowali oni za wyborem sołtysa na zebraniu wiejskim, co umożliwiłoby oddanie głosu przez większą grupę uprawnionych mieszkańców. Ponadto, podważyli też prawo wójta do wyboru komisji skrutacyjnej podczas głosowania na sołtysa, proponując dotychczasowe rozwiązanie, czyli wybór członków tej komisji przez wiejskie zebranie. Drugi projekt w sprawie sołeckich statutów przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Michałowa-Reginowa, które poparło wybory powszechne sołtysa, jako najbardziej demokratyczne. W wyniku kilkugodzinnych obrad i dyskusji, Komisja Statutowa wypracowała porozumienie w sprawie statutów sołectw w gminie Wieliszew. Merytorycznie miał je opracować, w postaci projektu uchwały, gminny radca prawny.

Ostateczna wersja
Statuty 14 sołectw z gminy Wieliszew ostatecznie zostały uchwalone 28 grudnia 2012r. Na mocy tych uchwał, zobowiązano wójta do powoływania komisji skrutacyjnej, w której obowiązkowo musi zasiadać jego przedstawiciel. Komisja skrutacyjna z kolei, ma powoływać i odwoływać organy danego sołectwa na zebraniu wiejskim. Sołtys i członkowie rady sołeckiej mogą zostać wybrani przez minimum 15 osób, uprawnionych do głosowania z danego sołectwa. Z inicjatywą odwołania sołtysa i poszczególnych członków rady sołeckiej mogą wystąpić wójt i mieszkańcy sołectwa, których wniosek uzyskał co najmniej 10 proc. poparcia, wyrażonego podpisami osób uprawnionych do głosowania w sołectwie. Natomiast ich odwołanie jest skuteczne, jeśli w głosowaniu uczestniczyło co najmniej 10 proc. uprawnionych do tego mieszkańców sołectwa.

ms