Trwa rekrutacja przedszkolaków

5204668b1d04e.jpg

Trwa rekrutacja dzieci zamieszkałych na terenie gminy Wieliszew do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Tylko do 29 marca można składać komplet dokumentów dziecka do wybranej placówki szkolno-przedszkolnej. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 22 kwietnia.

 

Czy dla wszystkich dzieci wystarczy miejsc?
W gminie Wieliszew działają 4 przedszkola publiczne – 2 w Wieliszewie, jedno w Łajskach i jedno w Janówku. Oprócz tego w szkołach podstawowych w Wieliszewie, w Łajskach, w Janówku i w Olszewnicy Starej funkcjonuje 6 oddziałów przedszkolnych, czyli tzw. zerówek, przeznaczonych dla dzieci objętych rocznym, obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym. Po za tym, w obrębie gminy w Michałowie-Reginowie działa jeden niepubliczny punkt przedszkolny, który może przyjąć ok. 25 dzieci. – W nadchodzącym roku szkolnym 2013/2014, w publicznych przedszkolach funkcjonujących na terenie gminy Wieliszew, przewidzieliśmy ok. 240 miejsc dla dzieci 3 i 4-letnich, zaś dla dzieci 5 i 6-letnich – 85 miejsc. We wszystkich oddziałach przedszkolnych, zorganizowanych przy szkołach podstawowych, dla 5 i 6-latków planujemy przeznaczyć 150 miejsc. Sugerujemy ponadto, aby pierwszeństwo w przyjęciu do danej placówki miały dzieci 6-letnie, zaś 5-letnie były przyjmowane w miarę wolnych miejsc i możliwości organizacyjnych – informuje Jacek Banaszek, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych (SAPO). – Według danych dostępnych w UG, wśród zameldowanych w naszej gminie mieszkańców, jest 172 dzieci z rocznika 2007 i 140 dzieci z rocznika 2008, które będą objęte obowiązkiem szkolno-przedszkolnym w najbliższym roku szkolnym. Jednocześnie trudno nam oszacować liczbę dzieci zamieszkujących na terenie gminy, lecz w niej niezameldowanych. Wszystkie 6-latki, których rodzice zdecydują się puścić je do szkoły, znajdą miejsce w gminnych szkołach podstawowych. Aktualnie, w klasach I uczy się 36 dzieci w wieku 6 lat – dodał Banaszek.

Czy w Olszewnicy Starej będzie przedszkole?
Organizacja oddziałów przedszkolnych w gminnych szkołach podstawowych będzie zależna od zainteresowania rodziców posłaniem dzieci do „zerówek” szkolnych. – Jeśli chodzi o nowe przedszkola, czekamy na ponowną, po pozytywnym rozpatrzeniu odwołania, ocenę wniosku w ramach 9.1.1.POKL na organizację dodatkowego oddziału przedszkola Janówek, z siedzibą w Olszewnicy Starej. Póki co nie planujemy nadzwyczajnych rozwiązań. Będziemy na bieżąco reagować na zaistniałe problemy, np. poprzez organizację dodatkowych oddziałów obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w szkołach podstawowych – wyjaśnia Jacek Banaszek, dyrektor SAPO.

Pierwszeństwo dla dzieci z Wieliszewa
Do publicznych przedszkoli i „zerówek” w szkołach podstawowych będą przyjmowane dzieci zamieszkałe tylko na terenie gminy Wieliszew. Dzieci spoza gminy, które dotychczas nie uczęszczały do takich placówek na jej terenie, będą mogły ubiegać się o takie przyjęcie na wolne miejsca dopiero we wrześniu 2013r. Z kolei dzieci 2,5-letnie, urodzone w 2011r. będą przyjmowane do przedszkoli w rekrutacji uzupełniającej, w miarę wolnych miejsc. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnej liczby przedszkoli, czy też do dowolnej liczby oddziałów przedszkolnych w szkołach. W przypadku niezakwalifikowania dziecka do przyjęcia, z powodu braku miejsc, rodzice mogą ponownie ubiegać się o przyjęcie dziecka do przedszkola lub „zerówki”, w których pozostały wolne miejsca. Powyższe zasady obowiązują również dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzice dzieci urodzonych w latach 2008 – 2010, które obecnie uczęszczają do przedszkoli, mogą złożyć potwierdzenie woli kontynuowania edukacji przedszkolnej w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko.

Płacenie podatków opłaca się
Dosyć istotnym kryterium, warunkującym przyjęcie dziecka do gminnej placówki szkolno-przedszkolnej, będzie US, do którego rodzice danego dziecka odprowadzają swoje podatki. Mianowicie dzieci zamieszkałe, a niezameldowane na terenie gminy Wieliszew, których rodzice odprowadzają podatek dochodowy od osób fizycznych do US w Legionowie, jako urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania, będą przyjmowane do przedszkoli według tych samych zasad, co dzieci mieszkańców zameldowanych na terenie gminy. Z kolei, dzieci zamieszkałe na terenie gminy Wieliszew, których rodzice płacą podatek na rzecz innej gminy oraz dzieci spoza gminy, będą mogły ubiegać się o przyjęcie do przedszkola na wolne miejsca, nie wcześniej niż we wrześniu 2013r. Ograniczenia tego nie będzie się stosować w stosunku do dzieci zamieszkałych na terenie gminy, których dotyczy roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego.

Pozostali uprzywilejowani
Innymi ważnymi kryteriami, którymi będzie się kierowała komisja rekrutacyjna przyjmująca dziecko do danej placówki szkolno – przedszkolnej na terenie gminy Wieliszew, będzie m. in. odległość do przedszkola maksymalnie do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka 5-letniego, urodzonego w 2008r. Poza tym, w tegorocznej rekrutacji przedszkolnej obowiązywać będą znane reguły tj. pierwszeństwo w przyjęciu do danej placówki będą miały dzieci rodziców samotnie je wychowujących, dzieci z rodzin zastępczych, czy też dzieci rodziców niepełnosprawnych. Również uprzywilejowane w tym względzie będą dzieci, których oboje rodzice pracują, których rodzeństwo kontynuuje edukację w tym samym przedszkolu, które wychowuje się z co najmniej dwójką rodzeństwa w wieku poniżej 14 lat i które ma niepełnosprawne rodzeństwo.

Rekrutacja uzupełniająca
Gdy po przeprowadzonej w marcu rekrutacji do gminnych placówek szkolno-przedszkolnych, okaże się, że są jeszcze wolne miejsca, zorganizowana zostanie tzw. rekrutacja uzupełniająca. Gdy zajdzie taka potrzeba, przeprowadzona ona zostanie w dniach od 29 kwietnia do 10 maja.

ms