Wieliszew. 2 budynki usługowe i osiedle 18 domków jednorodzinnych przy Nowodworskiej w Kałuszynie? Trwa postępowanie środowiskowe

1Nowodworska kałuszyn

Ulica Nowodworska w Kałuszynie w gminie Wieliszew, fot. https://www.google.com/maps

Na blisko 2 hektarach przylegających do ulicy Nowodworskiej w Kałuszynie w gminie Wieliszew może powstać nowe osiedle mieszkaniowe składające się z 18 wolnostojących domów jednorodzinnych. Na tym osiedlu planuje się też budowę 2 budynków usługowych. Inwestycja ma być zrealizowana  na przeciwko betoniarni należącej do radnego powiatowego, Grzegorza Zbrocha. W wieliszewskim urzędzie wszczęto właśnie postępowanie środowiskowe w tej sprawie.

Urząd Gminy (UG) w Wieliszewie 11 grudnia 2023 r. wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie 2 budynków usługowych i 18 budynków mieszkalnych jednorodzinnych”. Inwestycja ma być zrealizowana na 3 działkach, łącznie mierzących blisko 2 hektary, przylegających do ulicy Nowodworskiej tj. drogi wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631) w Kałuszynie w gminie Wieliszew. Tereny te położone są pomiędzy takimi przecznicami wskazanej drogi wojewódzkiej jak ulice Cypriana Kamila Norwida, Wincentego Pola i Bagienna i leżą vis a vis betoniarni należącej do radnego powiatowego, Grzegorza Zbrocha. Inwestorem jest tu osoba prywatna, która 6 listopada 2023 r. złożyła w urzędzie stosowny wniosek w tej sprawie.

 

Można składać wnioski i zastrzeżenia

Z uwagi na to, że duże osiedle mieszkaniowe, w które wkomponowane mają być 2 budynki usługowe jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi.

 

Oprócz tego, z dokumentacją zebraną w przedmiotowej sprawie, zainteresowane strony mogą się zapoznać w referacie ochrony środowiska i gospodarki odpadami wieliszewskiego urzędu. Mogą też składać do niej swoje wnioski i zastrzeżenia. Mogą to uczynić w ciągu 30 najbliższych dni.