Wieliszew. 200-osobowe grupy mieszkańców gminy z inicjatywą uchwałodawczą w 2021r.!

urzad-gminy-wieliszew

Urząd Gminy Wieliszew, fot. GP/kg (archiwum)

W 2021r. obywatele gminy Wieliszew będą mogli wnosić projekty uchwał pod obrady Rady Gminy. Wpływ na zmianę gminnego prawa zyskają 200-osobowe grupy mieszkańców. Pod koniec grudnia 2020r. wieliszewski samorząd przyjął uchwałę określającą szczegóły inicjatyw obywatelskich.

Mieszkańcy będą mogli tworzyć prawo w gminie Wieliszew

W 2021r. wieliszewianie zyskają realny wpływ na przepisy obowiązujące w ich gminie. Będą mogli je tworzyć zgłaszając projekty uchwał. Pod koniec grudnia 2020r. Rada Gminy dała możliwość realizacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Sama forma prawna możliwa jest do realizacji od początku bieżącej kadencji samorządowej tj. od 2018r., dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Uchwała podjęta przez radę w grudniu zawiera szczegóły związane z jej realizacją.

 

Czego nie mogą dotyczyć obywatelskie projekty uchwał?

W tym roku swoje projekty uchwał może zgłaszać grupa, co najmniej 200 mieszkańców gminy Wieliszew posiadających czynne prawa wyborcze.  Do tej pory wieliszewianie mogli zgłaszać swoje inicjatywy tylko za pośrednictwem radnych. Wszelkie czynności związane z przygotowaniem przez mieszkańców projektu uchwały i zbiórką minimum 200 podpisów popierających wykonuje Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej (KOIU). Do jego powołania potrzebnych jest zaś przynajmniej 10 osób z czynnymi prawami wyborczymi do Rady Gminy Wieliszew. To one są odpowiedzialne za profesjonalne stworzenie projektu nowego prawa wraz z jego prawnym i ekonomicznym uzasadnieniem. Również w ich gestii będzie leżało sfinansowanie wszystkich wydatków związanych z przygotowaniem danej inicjatywy uchwałodawczej. W jednej sprawie można zainicjować kilka różnych inicjatyw uchwałodawczych – ważne jest, aby tworzone przez mieszkańców prawo nie dotyczyło spraw, dla których ustawy zastrzegły wyłączność inicjatywy uchwałodawczej dla wójta tj. m. in. projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp), czy też uchwał budżetowych.

W ostateczności zdecydują radni

Fakt powstania projektu nowego prawa i zawiązania się na tą okoliczność KOIU zgłasza się szefowi wieliszewskiego samorządu. Potem stworzony przez obywateli projekt uchwały udostępnia się do wglądu publicznego, gdzie zarazem uruchamia się zbiórkę podpisów poparcia. Po zebraniu 200 głosów poparcia, projekt uchwały obywatelskiej trafia pod obrady odpowiedniej komisji merytorycznej wieliszewskiej rady. Ta sprawdza go pod względem formalno-prawnym. Jeśli nie ma w nim błędów, trafia on pod obrady Rady Gminy Wieliszew. Wówczas też zapada decyzja, co do jego wdrożenia.