Wieliszew. 32 nowe domy na styku Prostej i Lipowej w Kałuszynie oraz 6 przy Słowackiego w Skrzeszewie?

kaluszyn

Mapa Kałuszyn, fot. https://wieliszew.e-mapa.net/

Właściciele działek w Kałuszynie i w Skrzeszewie złożyli wnioski o wszczęcie postępowań administracyjnych w sprawie budowy 2 osiedli domów jednorodzinnych. Pierwsze z nich ma liczyć 32 budynki i ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Lipowej w Kałuszynie. Natomiast na drugim ma powstać 6 wolnostojących budynków jednorodzinnych, a osiedle ma zostać zbudowane przy ulicy Juliusza Słowackiego w Skrzeszewie.

Osiedle 32 domów jednorodzinnych

Na 5 działkach o łącznej powierzchni blisko 2,7 hektara w Kałuszynie w gminie Wieliszew osoba prywatna wnioskuje o budowę 32 domów jednorodzinnych. Inwestycja ma zostać zrealizowana przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Lipowej.

Osiedle 6 domów jednorodzinnych

Na 2 działkach o łącznej powierzchni nieco ponad 0,7 hektara w miejscowości Skrzeszew w gminie Wieliszew inna osoba prywatna chce zbudować osiedle 6 wolnostojących domów jednorodzinnych. Inwestycja ma zostać zrealizowana przy ulicy Juliusza Słowackiego.

Nic przesądzonego, trwa procedura środowiskowa

W sprawie obu inwestycji w połowie sierpnia wieliszewski magistrat wszczął odrębne procedury środowiskowe. Z uwagi na to, że osiedla mieszkaniowe są przedsięwzięciami mogącymi potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, urzędnicy zwrócili się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tych przedsięwzięć w zakresie konieczności wykonania dla nich szczegółowszych raportów środowiskowych.

 

W powyższych sprawach wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie i do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te w najbliższym czasie wypowiedzą się, czy opracowanie szczegółowszych raportów środowiskowych dla tych 2 osiedli mieszkaniowych będzie potrzebne. Jeśli ocena oddziaływania na środowisko, czyli tzw. raport ooś okaże się konieczny, postępowania będą trwały dłużej. Jeśli zaś raport ooś okaże się w tych przypadkach zbędny, pomyślna decyzja środowiskowa dla tych przedsięwzięć zostanie wydana znacznie szybciej. W raporcie środowiskowym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Głównym zadaniem takiego dokumentu jest przedstawienie wszystkich możliwych zagrożeń związanych z jej realizacją.