Wieliszew. 4 zamiast 8 nowych bloków za Mazowieckim Szpitalem Onkologicznym przy Kościelnej? Trwa kolejne postępowanie środowiskowe

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, fot. GP (archiwum)

Na powierzchni przeszło 1,7 hektara przylegającej do Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego przy ulicy Kościelnej w Wieliszewie mają powstać 4 nowe bloki z garażami podziemnymi. W wieliszewskim urzędzie wszczęto właśnie postępowanie środowiskowe w tej sprawie. Wcześniejsze zamierzenia inwestycyjne dotyczące m. in. tych nieruchomości mówiły natomiast o budowie 8 nowych budynków wielorodzinnych.

Urząd Gminy w Wieliszewie 7 czerwca 2023 r. wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie czterech budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi, komunikacją i infrastrukturą techniczną towarzyszącą projektowanym budynkom oraz z zagospodarowaniem terenu”. Inwestycja ma być zrealizowana na łącznie 5 działkach o łącznej powierzchni przeszło 1,7 hektara przylegających do ulicy Kościelnej w Wieliszewie, położonych pomiędzy Mazowieckim Szpitalem Onkologicznym, a osiedlem mieszkaniowym Natura, zbudowanym przez firmę Aria WRC Development. W decyzji oznajmiającej rozpoczęcie tej procedury nie podano nazwy inwestora.

Można składać wnioski i zastrzeżenia

Z uwagi na to, że duże osiedle mieszkaniowe jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Oprócz tego, z dokumentacją zebraną w przedmiotowej sprawie, zainteresowane strony mogą się zapoznać w referacie ochrony środowiska wieliszewskiego magistratu w ciągu najbliższych 30 dni. W tym czasie mogą też składać do niej swoje wnioski i zastrzeżenia.

 

Okrojono zasięg i zakres inwestycji mieszkaniowej

Co ważne, 5 lipca 2022 r. w tym samym urzędzie wszczęto podobne postępowanie środowiskowe. Wówczas dotyczyło ono jednak nieco większych zamierzeń inwestycyjnych – mianowicie, na łącznie 6 działkach łącznie mierzących blisko 2 hektary, położonych w tej samej lokalizacji chciano wówczas wznieść aż 8 nowych bloków z garażami podziemnymi. W aktualnym postępowaniu administracyjnym, z procedury środowiskowej wyłączono jedną – umiejscowioną najbliżej wskazanego szpitala – nieruchomość i okrojono przedsięwzięcie do 4 nowych bloków.

Mimo trwającej procedury środowiskowej, na teren wjechały koparki. Interweniowała policja

Po ujawnieniu informacji, że na wskazanym terenie planowana jest budowa nowych bloków, zaniepokojeni wieliszewianie alarmowali, że na rosnących tam łąkach występuje modliszka zwyczajna, w naszym kraju objęta ścisłą ochroną gatunkową. Co więcej, mimo trwającego postępowania środowiskowego, na ten teren wjechały koparki, co skończyło się interwencją odpowiednich służb. Informowaliśmy o tym w przeszłości wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.

Do sprawy będziemy wracać.