Wieliszew. 7 edycja Ultramaratonu Powstańca 1944 już za nami. 63 km biegu dla uczczenia 63 dni Powstania Warszawskiego (zdjęcia)

7 edycja Ultramaratonu Powstańca 1944 w Wieliszewie 1 fot. P.Mostowiec

7 edycja Ultramaratonu Powstańca 1944 w Wieliszewie fot. P.Mostowiec

W niedzielę (1 sierpnia) już po raz siódmy ponad 600 biegaczy stanęło na starcie Ultramaratonu Powstańca 1944, którego trasa biegła przez miejscowości gminy Wieliszew. Trasę Ultramaratonu Powstańca można było pokonać solo lub w sztafetach. Bieg z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę biegaczy, a ambasadoruje mu podobnie jak w poprzednich latach mistrzyni świata i Europy w biegach ultra – Patrycja Bereznowska.

Ultramaraton Powstańca 1944 to bieg ku czci walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim. Trasa liczy 63 kilometry i długość ta symbolicznie odnosi się do dni trwania powstania. Bieg, jak co roku poprowadzony był przez teren niemal całej gminy Wieliszew. Na całej trasie wyznaczono 6 punktów kontrolnych i 7 punktów historycznych. Dystans można było pokonać samodzielnie w całości lub podzielić go na odcinki, a trasę przebiec w sztafecie.

 

 

Imprezie towarzyszyło odśpiewanie hymnu, minuta ciszy i podniesienie flagi na maszt. Dodatkowo było serwowane pyszne jedzenie przygotowane przez lokalne sołectwa. Wszystko to sprawia, że Ultramaraton Powstańca 1944 jest wyjątkową imprezą sportową skierowaną nie tylko do biegaczy. Uczestnicy w szczególny i niekonwencjonalny sposób mogli uczcić pamięć powstańców, na trasie spotykając żołnierzy i punkty historyczne, związane z walkami powstańczymi.

Patrycja Bereznowska z tytułem Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew

Przed startem imprezy odbyła się dodatkowa uroczystość. Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki i wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew, Artur Miętek wręczyli akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wieliszew mieszkance Wieliszewa, Patrycji Bereznowskiej, utytułowanej polskiej biegaczce.

Od lewej strony: Wójt Gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew, Artur Miętek i Patrycja Bereznowska fot. P. Mostowiec.

Pierwsi na mecie

Jako pierwsza na mecie zameldowała się “Strefa Zmian”, czyli sztafeta w składzie: Radek Gozdek, Michał Gołaszewski, Wojciech Skory i Marek Gruza. Grupa ta ukończyła bieg w czasie 4:16:50. Druga na mecie zameldowała się sztafeta “Rozbiegamy Nowy Dwór II” w składzie: Sławomir Kąkol, Rafał Szymborski, Julita Tomaszewska, Tomasz Kąkol, Norbert Kmieć i Sebastian Chowaniec. Grupa ta ukończyła bieg w czasie 4:19:50. Na ostatnim miejscu na podium znalazła się sztafeta “Zbucki Ruch X” w składzie: Paweł Chojecki, Joanna Hapunowicz, Rafał Golec, Tomek Hapunowicz, Krystian Jurczyszyn i Michał Horoszko z czasem 4:41:50.

Pierwsi mężczyźni w biegu indywidualnym

Najszybszy w biegu indywidualnym wśród mężczyzn okazał się Sławomir Rusak z Radomia, który dobiegł do mety z czasem 4:40:23. Jako drugi zawodnik w biegu indywidualnym okazał się Paweł Witkowski z Łajsk z czasem 4:52:55. Na ostatnim miejscu na podium znalazł się Adrian Błocki z Wieliszewa z czasem 4:59:07.

Pierwsze kobiety w biegu indywidualnym

Pierwsze trzy miejsca tegorocznej imprezy zajęły te same panie, co rok temu. Najszybsza była Patrycja Bereznowska z Wieliszewa, która do mety dobiegła w czasie 5:18:40. Utytułowana biegaczka była bliska pobicia własnego rekordu (5:18:21) Ultramaratonu Powstańca 1944 wśród pań, który ustanowiła rok temu. Podobnie jak w roku ubiegłym druga na metę dobiegła Joanna Hass-Kalita z Kobyłki z czasem 5:29:44. Trzecią kobietą na mecie była podobnie jak w roku poprzednim Monika Grabarczyk z Daszewic, która osiągnęła czas 5:45:50.

Fot. P. Mostowiec (Pod TYM adresem dostępna jest pełna fotorelacja z 7 edycji Ultramaratonu Powstańca 1944 – ponad 700 zdjęć w wykonaniu Piotra Mostowca).