Wieliszew. 8 nowych bloków za Mazowieckim Szpitalem Onkologicznym przy Kościelnej? Trwa postępowanie środowiskowe

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, fot. GP (archiwum)

Na blisko 2 hektarach przylegających do Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego przy ulicy Kościelnej w Wieliszewie ma powstać 8 nowych bloków z garażami podziemnymi. Nowe osiedle mieszkaniowe ma powstać w sąsiedztwie tego już istniejącego, zbudowanego przez firmę Aria WRC Development. W wieliszewskim magistracie wszczęto właśnie postępowanie środowiskowe w tej sprawie.

Urząd Gminy w Wieliszewie 5 lipca 2022r. wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie ośmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, komunikacją i infrastrukturą techniczną towarzyszącą projektowanym budynkom oraz z zagospodarowaniem terenu”. Inwestycja ma być zrealizowana na blisko 2 hektarach przylegających do ulicy Kościelnej w Wieliszewie, położonych pomiędzy Mazowieckim Szpitalem Onkologicznym, a osiedlem mieszkaniowym Natura. W decyzji oznajmiającej rozpoczęcie tej procedury nie podano nazwy inwestora.

Można składać wnioski i zastrzeżenia

Z uwagi na to, że duże osiedle mieszkaniowe jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Oprócz tego, z dokumentacją zebraną w przedmiotowej sprawie, zainteresowane strony mogą się zapoznać w referacie ochrony środowiska wieliszewskiego magistratu w ciągu najbliższych 30 dni. W tym czasie mogą też składać do niej swoje wnioski i zastrzeżenia.

Do sprawy będziemy wracać.