Wieliszew. Chcą powołać wieliszewską Straż Gminną! Jakie miałaby mieć zadania?

Straż gminna

Straż gminna (fot. arch. GP)

Wieliszewski samorząd zastanawia się nad powołaniem Straży Gminnej. Pomysł zgłosił wójt Paweł Kownacki, który uważa, że gmina powinna mieć swoją służbę porządkową do walki m. in. z kopciuchami i smogiem. Opinię w kwestii zasadności organizacji tej formacji, w przyszłym tygodniu wydadzą wieliszewscy radni z komisji rozwoju i zagospodarowania przestrzennego.

O tym, czy na terenie gminy Wieliszew powołana zostanie Straż Gminna w najbliższym czasie przesądzą tamtejsi radni. Najpierw zasadność tego kroku ocenią radni z komisji rozwoju i zagospodarowania przestrzennego – stanie się to w najbliższy wtorek, 22 lutego 2022r. Potem, decyzję w tej sprawie podejmie cała Rada Gminy Wieliszew.

 

Do walki ze smogiem i niszczeniem lokalnych dróg

Pomysłodawcą utworzenia Straży Gminnej na terenie gminy Wieliszew jest wójt Paweł Kownacki. Włodarz uważa, że ten wciąż rozrastająca się gmina powinien mieć swoją służbę porządkową do walki m. in. ze smogiem i kopciuchami. W jego opinii, takimi działaniami nie powinna zajmować się miejscowa policja, która jest formacją z założenia skupiającą się na innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem mieszkańców. Zresztą podobne sygnały płyną z ust lokalnych stróżów prawa. – Uważam, że Straż Gminna skuteczniej wyegzekwuje przepisy ustawy antysmogowej Mazowsza, niż urzędnicy w na ogół przeciągających się procedurach administracyjnych – mówi wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, podkreślając zarazem, że formacja ta miałaby działać raczej na zasadach pouczeń, aniżeli wystawiania mandatów nieposłusznym mieszkańcom. Inną kwestią, na której mieliby się skupić wieliszewscy strażnicy gminni byłoby dozorowanie porządku na lokalnych drogach, a ich działania miałyby polegać na m. in. walce z ich niszczeniem, w tym przez m. in. deweloperów.

Najwcześniej za pół roku

Jeśli samorząd zaaprobowałby utworzenie Straży Gminnej na terenie gminy Wieliszew, to formacja ta mogłaby zostać powołana jeszcze w pierwszym półroczu 2022r. Jej siedzibą byłyby najpewniej wydzielone pomieszczenia na terenie Urzędu Gminy Wieliszew. Z zapowiedzi włodarzy tej gminy wynika też, że na potrzeby działalności tej służby porządkowej udostępnione zostałyby samochody, które już obecnie są w posiadaniu gminy. – Nie przewiduję zakupów nowych radiowozów – podkreśla wójt Paweł Kownacki.

Urzędników przekwalifikują na strażników gminnych?

Skuteczność wieliszewskiej Straży Gminnej z pewnością uzależniona byłaby od liczebności tej formacji. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, ile osób mogłoby pełnić tę służbę. Władze gminy wstępnie sygnalizują, że na początek mogłoby to być 4-5 osób. Nie wykluczają też, że część urzędników obecnie zajmujących się m. in. walką ze smogiem i kopciuchami zostałaby przekwalifikowana na strażników gminnych.

Na terenie powiatu legionowskiego funkcjonują obecnie 3 formacje o charakterze porządkowym. Strażników miejskich lub gminnych mają miasta Legionowo i Serock oraz gmina Nieporęt.

Do sprawy będziemy wracać.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 10

  1. Powiększą grono nierobów

    • Jak obskoczysz mandacik to zmienisz zdanie 🙂

  2. Czyli, komendant, zastępca komendanta, sekretarka i dwóch strażników. Co najmniej dwa auta. Jedno dla komendanta, żeby miał czym wozić dzieci do szkoły lub przedszkola i żona miała czym jeździć na zakupy, i do fryzjera. Drugie dla strażników. Może i trzecie dla zastępcy, a co, stać nas. Jesteśmy bogatą gminą. Nowe lokum. Oczywiście dwa ekspresy do kawy. Bez tego nie może dobrze funkcjonować żadna komórka organizacyjna. Komputery, drukarki, telefony stacjonarne i komórkowe itp.
    Przerost formy nad treścią.
    Wszędzie likwiduje się takie straże, a u nas odwrotnie.

    • 1. Znasz formację bez Komendanta? – to tak jak gmina bez wójta 🙂
      2. Samochód służbowy wykorzystuje się do celów służbowych, a nie prywatnych
      3. To dobrze że jesteście gminą bogatą i możecie sobie pozwolić na SG (to zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców)
      4. Wszędzie to znaczy gdzie ? Legionowo?, Nieporęt? Serock? (podaj źródło i powód, a nie co Tobie się wydaje!)
      5. O jakim nowym lokum mówisz? (tylko wydzielone pomieszczenie w UG)
      W sumie AAA to nieładnie – daj szansę podpaść tej Straży i dopiero krytykuj.
      Pozdrawiam

      • „Obecnie strażom gminnym (miejskim) dedykowana jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. Straż gminna (miejska) funkcjonuje obecnie w 488 gminach (co oznacza, że jest obecna w ok. 19% gmin). Począwszy od 2012 r. liczba oddziałów straży gminnych i miejskich systematycznie spada. W związku z powyższym eksperci do spraw bezpieczeństwa sformułowali tezę o dwóch „falach likwidacji straży”. Pierwsza była spowodowana przyjętą w lipcu 2015 r. ustawą odbierającą straży prawo do używania fotoradarów. W jej efekcie – według danych MSWiA – w 2016 r. liczba mandatów nałożonych przez strażników spadła o połowę w porównaniu do roku poprzedniego. Ich łączna wartość wyniosła 57,7 mln zł, co oznacza spadek o dwie trzecie. W ocenie projektodawców straż miejska jest formacją, której formuła istnienia się wyczerpała. W powszechnej opinii obywateli straż nie spełnia oczekiwań w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście wysokich kosztów jej funkcjonowania. Mimo, że w wielu miastach straż działa już nawet trzecią dekadę to formacja ta cieszy się niewielkim zaufaniem społecznym, a jej funkcjonowanie jest przedmiotem licznych negatywnych komentarzy ze strony mieszkańców. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest stosunkowo duża ilość kompromitujących wpadek i nadużyć straży, wynikających z niskiego poziomu kompetencji i wyszkolenia części osób zatrudnionych w straży. Straż nie jest postrzegana jako formacja przyjazna obywatelom, zajmująca się dbaniem o ich bezpieczeństwo, ale formacja o charakterze represyjnym, zajmująca się gnębieniem mieszkańców.”

        • Zostańmy zatem przy swoim (w końcu zaraz weekend:))

  3. To zły pomysł Panie Wójcie, tworzenie formacji do ścigania „kopciuchow” i pilnowania dróg jest dość kosztownym pomysłem za który zapłacą mieszkańcy gminy. Powołując się na przykład Serocka proszę poinformować swoich mieszkańców jaki koszt ponosi Serock utrzymując ta formację, z tego co pamiętam to kwota 2 milionów złotych rocznie (proszę poprawić mnie jeśli się mylę). Do pilnowania dróg jest Policja do decyzji administracyjnych urzędnik, Straż Miejska to twór społecznie szkodliwy z niskim autorytetem i do tego kosztowny.

  4. Pokażcie mi miasto czy gminę w której tego typu straż jest dla ludzi a nie przeciwko ludziom. To będzie kolejne narzędzie do ściągania pieniędzy z niewinnych obywateli. Kolejna opresyjna „służba” która zamiast służyć będzie na nas żerować. Podejrzewam że kierownictwo przejmą pociotki urzędników z Wieliszewa a krawężnikami będą niespełnieni funkcjonariusze co nie dostali się do policji.

    • Zatrudnia niepełnosprawnych. A skoro chętnych wezmą z urzędu gminy to myślę, że jednego już mają. Pół roku testów i sprawdzić wyniki działania tej formacji

  5. Szkoda ze demokracja w Polsce polega na tym że jak się wybierze władze to potem ta władza ma w nosie zdanie obywateli. I to począwszy od najniższego do najwyższego szczebla władzy.

    Dlatego wójt nie zapyta o zdanie i nie posłucha zdania mieszkańców

Dodaj komentarz