Wieliszew. Chcą uchronić 400 hektarów lasów, łąk i pastwisk przed zabudową! Ruszyły procedury planistyczne

Łąki Wieliszewskie

Łąki w gminie Wieliszew, fot. GP (archiwum)

Wieliszewski samorząd planuje opracowanie planów przestrzennych, które ochronią cennych przyrodniczo tereny położonych w rejonie ulicy Przedpełskiego w Wieliszewie oraz części wsi Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew. W lutym 2022r. radni przystąpili do opracowywania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tych okolic. – Przyjęcie tych planów pozwoli uchronić ten ogromny obszar około 400 hektarów od zabudowy – mówi  w mediach społecznościowych wójt tej gminy, Paweł Kownacki.

24 lutego 2022r. wieliszewski samorząd przyjął dwie uchwały o przystąpieniu do sporządzania nowych mpzp dla cennych pod względem przyrodniczym terenów. Pierwsza uchwała dotyczy gruntów położonych w rejonie ulicy Przedpełskiego w Wieliszewie, natomiast druga obszarów leżących przy ulicach Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew. Celem reform przestrzennych przeprowadzonych w najbliższym czasie w tych okolicach jest uchronienie ich od zabudowy. – Radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu, który obejmuje łąki kałuszyńskie, klucowskie oraz krubińskie. Przyjęcie tego planu pozwoli uchronić ten ogromny obszar około 400 hektarów od zabudowy – oznajmił pod koniec lutego 2022r. w mediach społecznościowych wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki.

warszawski obsz

Obszar objęty mpzp opracowywanym dla terenów przy ulicy Przedpełskiego w Wieliszewie, fot. UG Wieliszew

Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu pod silną presją urbanistyczną

Obszar opracowania projektu mpzp w większości stanowią lasy stanowiące własność prywatną, sąsiadujące ze zwartym kompleksem lasów państwowych. Obszar planu niemalże w całości znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Ponadto w granicach opracowania znajduje się stanowisko archeologiczne ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków – dowiadujemy się z uzasadnienia uchwały o przystąpieniu do sporządzania nowego mpzp dla terenów sąsiadujących z ulicą Przedpełskiego w Wieliszewie. – Obszar opracowania projektu mpzp w większości stanowią użytki rolne, głównie łąki i pastwiska, poprzecinane siecią rowów melioracyjnych i kanałów z uwagi na położenie w prakorycie rzeki Narwi. Obszar planu w całości znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Zespoły torfowo-leśne Kałuszyn, znajdują się w granicach strefy szczególnej ochrony ekologicznej obszaru chronionego, a pozostała część opracowania znajduje się w strefie zwykłej. Ponadto w granicach projektu planu znajdują się liczne stanowiska archeologiczne o charakterze zabytkowym – tak brzmi natomiast uzasadnienie do uchwały o przystąpieniu do sporządzania nowego mpzp dla terenów sąsiadujących z ulicami Kanałową, Bagienną, Słowackiego i Akacjową we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew. – Mając na uwadze wysoką wartość przyrodniczą i kulturową opisanych obszarów należy podjąć wszelkie starania w celu ochrony powyższych terenów przed silną presją urbanistyczną – zgodnie podnoszą wieliszewscy radni.

Obszar objęty procedurą sporządzania nowego mpzp dla części wsi Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew, fot. UG Wieliszew

Czasochłonna procedura

Czas związany z kompleksowym opracowaniem i wdrożeniem zmian przestrzennych na wskazanych obszarach gminy Wieliszew będzie z pewnością długi. Od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do sporządzania mpzp do daty uchwalenia tych przepisów przez samorząd zazwyczaj mijają 2-3 lata.