Wieliszew. Chcą uporać się ze szpetnymi reklamami w przestrzeni publicznej. Ruszają prace nad wieliszewską uchwałą krajobrazową

Rondo Łajski

Wieliszewski samorząd chce uporać się z m. in. szpetnymi reklamami w przestrzeni publicznej. Radni właśnie zobowiązali wójta i jego urzędników do rozpoczęcia prac nad własnym kodeksem reklamowym. 

 

Estetyka reklam na terenie gminy Wieliszew pozosrawia wiele do życzenia. W przestrzeni publicznej panuje spory chaos. Banery reklamowe wiszą gdzie popadnie, często są już nieczytelne i zniszczone. Nierzadko negatwynie wpływają też na krajobraz. Obowiązująca od jesieni 2015r. ustawa krajobrazowa daje samorządom możliwość uporządkowania tej sfery życia pod postacią podjęcia lokalnych kodeksów reklamowych i wprowadzenia w gminach tzw. podatków reklamowych. Wygląda na to, że wieliszewski samorząd chce skorzystać z tych prawnych umocowań i podjąć prace nad lokalnym kodeksem reklamowym. Przepisy mają przede wszystkim chronić lokalny krajobraz i przeciwdziałać obniżaniu jego estetyki poprzez niekontrolowane lokowanie w nim reklam. W przeszłości podobne kroki czyniono w m. in. Legionowie. Jednak jak do tej pory nie uchwalono żadnych lokalnych przepisów regulujących chaos reklamowy w przestrzeni publicznej miasta.

 

Zadbają o wizualny porządek przy wieliszewskich drogach

24 lutego 2022r. Rada Gminy Wieliszew podjęła uchwałę „w sprawie przygotowania projektu uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane”. Przepis ten zobowiązuje wójta tej gminy oraz jego urzędników do opracowania lokalnego kodeksu reklamowego. Dotąd, kwestie lokalizacji m. in. reklam w przestrzeni publicznej gminy Wieliszew były zawarte w niektórych obowiązujących na jej terenie miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Dotyczy to zwłaszcza tych przepisów przestrzennych przyjętych przed wrześniem 2015t. tj. datą wejścia w życie ogólnopolskiej ustawy krajobrazowej. – Zgodnie z powyższymi przepisami po 11 września 2015r. ustalenie omawianych zasad możliwe jest tylko i wyłącznie w drodze odrębnej uchwały, a nie jak dotąd w mpzp. Wobec powyższego mpzp, do których sporządzenia przystąpiono po tej dacie, nie posiadają stosownych zapisów dotyczących sytuowania reklam, ogrodzeń i obiektów małej architektury – piszą wieliszewscy samorządowcy w uzasadnieniu podjętej w zeszły czwartek uchwały.

Uchwała, do której sporządzania Rada Gminy Wieliszew przystępuje obejmie obszar gminy z wyłączeniem terenów zamkniętych i stanowić będzie akt prawa miejscowego. Mając na uwadze dalszy rozwój nowej zabudowy mieszkaniowej na terenie gminy Wieliszew, niezbędne jest ustalenie zasad sytuowania na terenie gminy obiektów małej architektury, tablic i reklamowych, a także ogrodzeń, aby uniknąć powstawania zamkniętych osiedli mieszkaniowych oraz wprowadzić wizualny porządek w przestrzeniach publicznych, głównie przy publicznych drogach – argumentują urzędnicy potrzebę stworzenia wieliszewskiego kodeksu reklamowego.