Wieliszew. Elektrownie słoneczne na 39 hektarach przylegających do ulic Modlińskiej i Myśliwskiej w Wieliszewie? Trwa postępowanie środowiskowe

farma fotowoltaiczna

Na nieco ponad 39 hektarach przylegających do ulic Modlińskiej i Myśliwskiej w Wieliszewie mają powstać wytwarzające energię elektryczną farmy fotowoltaiczne. W wieliszewskim urzędzie wszczęto właśnie postępowanie środowiskowe w tej sprawie.

Urząd Gminy w Wieliszewie 27 lipca 2023 r. wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie jednej lub kilku instalacji fotowoltaicznych (z możliwością realizacji w etapach) o łącznej mocy do 10 megawatów (MW)”. Inwestycja ma być zrealizowana na 2 działkach, łącznie mierzących przeszło 39 hektarów przylegających do ulic Modlińskiej i Myśliwskiej w Wieliszewie. W decyzji oznajmiającej rozpoczęcie tej procedury nie podano nazwy inwestora. Wiadomo tylko, że 21 czerwca 2023 r. złożył on w miejscowym urzędzie stosowny wniosek w tej sprawie.

 

Można składać wnioski i zastrzeżenia

Z uwagi na to, że elektrownie słoneczne są przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi.

 

Oprócz tego, z dokumentacją zebraną w przedmiotowej sprawie, zainteresowane strony mogą się zapoznać w referacie ochrony środowiska wieliszewskiego urzędu. Mogą też składać do niej swoje wnioski i zastrzeżenia.

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne powstają na specjalnie wydzielonych obszarach, na których umieszczone zostają łańcuchy paneli fotowoltaicznych wraz z instalacjami inwerterów solarnych. Elektrownie słoneczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Produkują prąd i przesyłają do ogólnej sieci energetycznej. Zazwyczaj mają moc od 0,5 do kilku lub nawet kilkunastu megawatów (MW) i zasilają w energię większe obszary np. gminy, powiatu lub regionu. Działają one tylko w dzień i wymagają magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej.