Wieliszew. Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzyma budowę bloku w centrum wsi?

jesiony_dzialka_wieliszew (2)

Być może decyzja środowiskowa, wymagana nawet przy ustawie covidowej, pozwoli na wstrzymanie budowy wieżowca w centrum Wieliszewa. Postępowanie w sprawie jego budowy wszczął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jego decyzję mamy poznać w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, spółka RSJ House z Wieliszewa chce wykorzystać przepisy ustawy covidowej i wybudować niezgodny ze studium i planem zagospodarowania przestrzennego, ośmiokondygnacyjny blok. Inwestycja wzbudza sprzeciw władz gmin i mieszkańców. Sprawa została zgłoszona do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Legionowie – Została przeprowadzona kontrola oraz zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie. W przyszłym tygodniu Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Legionowie podejmie decyzje i wyda stanowisko w sprawie budowy bloku w Wieliszewie – informuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PIN) w Legionowie – Waldemar Graczyk.

 

 

Inwestor będzie musiał udowodnić, że nie zaszkodzi przyrodzie?

Przepisy ustawy covidowej zdejmują z inwestora obowiązek przestrzegania przepisów polegających na uzyskaniu pozwolenia na budowę. Według interpretacji części prawników, wciąż jednak konieczna jest decyzja środowiskowa. Niewykluczone, że właśnie ona stanie się powodem, z jakiego inwestycja zostanie wstrzymana. Są na tym terenie dwa wysokie jesiony. Jeżeli zostanie wydana negatywna decyzja środowiskowa dla tej inwestycji mogłaby ona wpłynąć na kontynuowanie lub wstrzymanie budowy bloku w Wieliszewie – mówi inspektor.

Inne przesłanki

Jak poinformowano nas w legionowskim inspektoracie, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przedstawił wykładnię przepisów specustaw i to ona będzie decydująca w ocenie przypadku z Wieliszewa i innych temu podobnych inwestycji. – Specustawa przestała obowiązywać 5 września (inwestor zgłosił inwestycję 16 września, ale twierdzi że roboty zaczęły się wcześnie – przyp. red), a inwestor nie zaczął jeszcze praktycznie budowy w tym miejscu do tego czasu. Jeżeli inwestor nie udowodni, że budowa została rozpoczęta wcześniej, nie będzie mógł się powoływać na specustawę i będzie musiał spełnić szereg formalności, które normalnie towarzyszyłyby takiej inwestycji względem nadzoru budowlanego – komentuje Waldemar Graczyk inne przesłanki, które będą brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji i zezwoleniu na dalszą budowę lub uznaniu jej za samowolę.

Jak poinformował na PINB równolegle do postępowania w sprawie inwestycji w Wieliszewie prowadzone są postępowania wyjaśniające w sprawie inwestycji, które zgłoszone zostały w ramach specustawy w Skrzeszewie i Krubinie.

Działka w Skrzeszewie

 


Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube: