Wieliszew. Kolejna inicjatywa miłośnika lokalnej historii. Pamięć dzięki fotografiom

dzidek jastruna

Wilhelm Buczek, dziadek Tomasza Jasturna (arch. prywatne)

 

Zdjęcia znalezione gdzieś w szafie u babci czy dziadka często mają do opowiedzenia ciekawą historię o ludziach na nich uwiecznionych. Krzysztof Klimaszewski z Wieliszewa wpadł na pomysł, by jak najwięcej tych historii zatrzymać dla kolejnych pokoleń. Chce by powstał album ze starymi fotografiami mieszkańców gminy.
Kiedy znajdujemy w zakamarkach mieszkania pożółkłe zdjęcie, to mamy szansę na to, że babcia lub mama rozpoznają osoby tam uwiecznione. Może nawet pamiętają gdzie i kiedy taka fotografia została wykonana. Stąd pomysł Krzysztofa Klimaszewskiego, by stworzyć album w którym zostaną zebrane zdjęcia mieszkańców gminy Wieliszew. Chodzi oczywiście o te najstarsze. Mogą być to fotografie wykonane na terenie obecnej gminy, lub te które uwieczniają mieszkańców podczas pobytu w innych miejscach. Chodzi przede wszystkim o ludzi. – Zapraszam wszystkich do przesyłania skanów starych fotografii przedstawiających mieszkańców z wszystkich miejscowości obecnej Gminy Wieliszew, począwszy od Góry, Janówka, Kałuszyna, Komornicy, Krubina, Łajsk, Olszewnicy Nowej i Starej, Poddębia, Sikor, Skrzeszewa, Topoliny i Wieliszewa w celu ich upamiętnienia we wspólnym albumie „Nasi przodkowie na starej fotografii”. Ważne aby były to fotografie wykonane w wymienionych powyżej miejscowościach naszej Gminy lub przedstawiające rodowitych mieszkańców tych miejscowości w innych miejscach np. mieszkaniec Olszewnicy na robotach w Niemczech – tłumaczy Krzysztof Klimaszewski.

 

Dziadek poety

Doświadczenie pana Krzysztofa pokazuje, że podczas przeglądania rodzinnych zdjęć, a zwłaszcza dopytywania o ich historię, można natknąć się na bardzo ciekawe przypadki. Na przykład odnaleźć nić łączącą mieszkańców związanych z gminą ze sławnymi osobami. – Jednym z żołnierzy poległych w wojnie obronnej września 1939 r. na przyczółku wieliszewsko-zegrzyńskim był ppor. szk. pchr. piech. Wilhelm Buczek. Zginął 13.09.1939 r. pod Poniatowem i został pochowany na cmentarzu żołnierzy w Wieliszewie – opowiada pan Krzysztof, który posiada w swoich zbiorach zdjęcie Wilhelma Buczka, dziadka znanego polskiego poety i prozaika Tomasza Jastruna. Zresztą córka ppor., Mieczysława Buczkówna-Jastrun, również pisała wiersze.
Takich historii może być jeszcze wiele. Trzeba je tylko odszukać i ocalić od zapomnienia. Stąd prośba pana Krzysztofa o udostępnianie zdjęć z rodzinnych archiwów. Nie muszą to być oryginały. Wystarczą skany wykonane w odpowiedniej jakości. Liczy się też wiedza na temat samego zdjęcia i ewentualne dokumenty związane z uwiecznionymi osobami. Można powiedzieć, że album jest już w przygotowaniu, bo fotografie mające się w nim znaleźć cały czas są gromadzone. Tylko od mieszkańców gminy zależy jak szybko uda się skompletować cały potrzebny materiał i jak ciekawy on będzie. Kontakt z panem Krzysztofem można nawiązać przez profil na portalu Facebook Historia Ziemi Wieliszewskiej.