Wieliszew. W Michałowie-Reginowie zbudują wieżowce? Radny Zezoń zaniepokojony

ag-complex

Teren Ag-Complex (fot GP/kg)

 

Firma AG Complex chce na swojej działce w Michałowie-Reginowie wybudować 5 i 7-kondygnacyjne budynki wielorodzinne. Aktualnie ich wniosek rozpatrywany jest przez Urząd Gminy Wieliszew. Czy zapadnie pozytywna decyzja o budowie tak wysokich budynków?
Interpelacje w tej sprawie skierował do wójta radny Edwin Zezoń. Wyraził on swoje zaniepokojenie samym faktem, że taki wniosek jest procedowany, bo jego zdaniem taka zabudowa na terenie Michałowa-Regionowa nie ma żadnego uzasadnienia. Wnioskodawcą jest firma AG Complex.

Interpretacja przepisów

Wójt odpowiadając radnemu opierał się bardzo mocno na przepisach określających tryb i sposób wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Podkreślał też kilka razy, że jeśli jest mowa o zgodności z zabudową już obecną na danym terenie, to można też to interpretować jako uzupełnienie dotychczasowej infrastruktury. – Nie może ulegać wątpliwości, że przy orzekaniu w sprawach o ustalenie warunków zabudowy należy w dopuszczalnym, z punktu widzenia ładu przestrzennego, zakresie działać na rzecz możliwości wykonania przez inwestora prawa własności. (…) Kontynuacja funkcji nie oznacza tożsamości, lecz umożliwia uzupełnienie funkcji istniejącej o zagospodarowanie uznawane za uzupełniające i nie wchodzące z nią w kolizję. (…) Warunek kontynuacji zabudowy należy rozumieć szeroko, to oznacza, że tylko wówczas nie jest on spełniony, gdy projektowana inwestycja jest sprzeczna z dotychczasową funkcją terenu i nie daje się z nią w praktyce pogodzić. Przy czym przez kontynuację rozumie się także uzupełnienie funkcji dotychczasowej – odczytywał odpowiedź Paweł Kownacki. Takie podejście daje możliwość do dość swobodnej interpretacji przy orzekaniu, co jest uzupełnieniem obecnej zabudowy. Czy to oznacza, że mieszkańcy muszą się liczyć z powstaniem bardzo wysokich jak na realia gminy Wieliszew budynków?

 

Michałów nie chce wieżowców

Radny Edwin Zezoń nie dawał za wygraną i wyraźnie zależało mu na jasnej deklaracji ze strony wójta, która mogła uspokoić mieszkańców. – Jeśli właściciel terenu składa wniosek o wybudowanie 7 kondygnacyjnych i 5 kondygnacyjnych budynków na tym terenie, to to się ma zupełnie nijak do charakteru urbanistycznego naszej gminy, gdzie widać przy nowo powstających blokach, że kondygnacji jest 4 a nie 5 czy 7. (…) No na Boga, jaka będzie harmonia, jeśli my będziemy mieli w Michałowie powiedzmy 7 kondygnacyjne bloki czy 5 kondygnacyjne, gdzie cała gmina jest w 4 kondygnacyjnej zabudowie wielorodzinnej. To było takie pytanie wyprzedzające i uczulające pana wójta przed wydanie warunków zabudowy AG Complex-owi, bo nie ma w Michałowie akceptacji na stawianie wieżowców – mówił Edwin Zezoń, dopytując wójta o losy decyzji o warunkach zabudowy. Po tak doprecyzowanym stanowisku wójt poinformował, że jeszcze nie wie, jaka będzie decyzja. Powiedział, że gdyby już teraz zawyrokował o powstaniu lub nie proponowanej zabudowy, to by oznaczało, że decyzja już zapadła. Z jednej strony mówił, że nie chce iść w stronę rozwiązań radykalnych jak wieżowce w Michałowie-Reginowie, z drugiej podkreślał, że decyzja zapadnie po analizie, która trwa.

Złe wspomnienia

Budzące emocje tereny przy ul. Nowodworskiej w Michałowie-Reginowie zostały kupione przez AG Comlex w grudniu 2010 roku. Wtedy miała tam powstać sortownia śmieci. Przez protesty mieszkańców inwestycję zatrzymano. Firma została z kosztownym problemem w postaci niewykorzystanego gruntu. Postawienie w tym miejscu bloków o jak największej liczbie kondygnacji ma skompensować inwestycję w grunt.

Sprostowanie

5 grudnia do redakcji dotarło pismo od  przedstawicieli AG-Complex , którzy zwrócili się  o publikację sprostowania. Poniżej zamieszczamy nadesłaną treść.

Artykuł pt „Wieliszew. W Michałowie-Reginowie zbudują wieżowce? Radny Zezoń zaniepokojony opublikowany w serwisie internetowym gazetapowaiatowa.pl dnia 22.11.2017 r. zawierał nieprawdziwe wiadomości, które podlegają następującemu sprostowaniu:
1. „W dniu nabycia przez AG-Complex nieruchomości wsi Michałów-Reginów Gm. Wieliszew (2010 r.) obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) przewidujący dla tych nieruchomości: przemysł i usługi transportu z możliwością budowy budynków wolnostojących lub pomieszczeń lub pomieszczeń dla prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze usługowym lub wytwórczym, w tym handlu hurtowego i detalicznego ( uchwała nr XXVIII/85/04 Rady Gminy Nieporęt z dnia 27.09.2004 r.).
2. AG-Complex prowadził działalność gospodarczą związaną z gospodarką odpadami i utrzymaniem terenów zielonych na rzecz instytucji miejskich – na nieruchomościach we wsi Michałów-Reginów Gminy Wieliszew nabytych przez AG-Complex zaplanowana była inwestycja związana z nowoczesnym wykorzystaniem odpadów zielonych do produkcji energii (z udziałem dofinansowania unijnego).
3. W okresie 17.09.2015-16.10.2015 został upubliczniony projekt MPZP, który jedynie dla nieruchomości AG-Complex przewidywał zakaz lokalizacji obiektów budowlanych, urządzeń budowlanych oraz instalacji służących gospodarowaniu, składowaniu, magazynowaniu, utylizacji, spalaniu i segregowaniu odpadów oraz zakaz instalacji stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii oraz działalności związanej ze stosowaniem substancji niebezpiecznych. W stosunku do pozostałych nieruchomości zabudowy usługowej nie wprowadzono tego typu ograniczeń, co oznaczało, że możliwe jest lokalizowanie na tych terenach działalności zakazanej dla nieruchomości AG-Complex, jak również innej związanej z obrotem substancjami niebezpiecznymi.
4. Uwzględniając projekt MPZP z 2015 r. w dniu 06.06.2017 r. AG-Complex złożyła korektę wniosku o ustalenie warunków zabudowy z dnia 25.04.2017 r. dla inwestycji polegającej na rozbiórce obiektów budowlanych i budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częściami usługowymi, biurowymi i handlowymi w parterach, garażami podziemnymi i zbiornikami ppoż. – ilość kondygnacji (po korekcie wniosku) 5 nadziemnych i 1 podziemna (garaż), wysokości elewacji 18,50 m.
5. W dniu 28.07.2017 r. Rada Gminy Wieliszew uchwaliła MPZP dla części wsi Michałów-Reginów Gminy Wieliszew, który zakłada dla nieruchomości przyległych do nieruchomości AG-Complex maksymalną wysokość zabudowy 16 m – 4 kondygnacja nadziemne.
6. Różnica pomiędzy zaprojektowaną wysokością budynków, które mogłyby powstać na nieruchomościach AG-Complex w stosunku do wysokości przewidzianej przez MPZP dla nieruchomości przyległych to zaledwie 2,5 m – 1 kondygnacja. Projektowana zabudowa jest uzupełnieniem zabudowy do przyległych nieruchomości i wpisuje się w krajobraz we wsi Michałów-Reginów. Nieruchomości o wysokości 5 nadziemnych kondygnacji nie są wieżowcami.”.