Wieliszew. Nie dla krematorium dla zwierząt

zakaz-psow

fot. ell brown / Foter / CC BY

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy (RG) Wieliszew (29 stycznia) jednomyślnie podjęto uchwałę, określającą wymagania dla przedsiębiorców ubiegających się o pozwolenie na prowadzenie działalności na terenie gminy w zakresie m. in. spalarni zwłok zwierzęcych.
Uchwała w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie gminy Wieliszew w zakresie m.in. grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części, opracowana została w oparciu o obowiązującą od kilkunastu lat w kraju ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Takie krajowe prawo przewiduje pewne uprawnienia dla wójtów gmin. Mianowicie mogą oni w oparciu o przepisy lokalnych uchwał zgodzić się, bądź też nie, na realizację tego typu wątpliwych przedsięwzięć na terenie gmin, na których czele stoją. W związku z istniejącymi możliwościami, wieliszewscy włodarze podjęli ostatnio odpowiednie kroki prawne, mające na celu zabezpieczenie swojej gminy przed lokalizacją na jej terenie m. in. krematoriów dla zwierząt. Konkretne kroki, zapowiedziane zresztą podczas zebrania wiejskiego w Łajskach w dniu 15 stycznia br. nabrały mocy przepisów nowego prawa miejscowego kilka dni później. Przedmiotowa uchwała została bowiem podjęta jednomyślnie podczas ostatniej sesji RG Wieliszew w dniu 29 stycznia.

Dla dobra wszystkich

Mające obowiązywać w gminie Wieliszew nowe miejscowe prawo zostało tak skonstruowane, aby lokalizacja inwestycji typu schronisko dla bezdomnych zwierząt, czy też spalarnia zwłok zwierzęcych była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców nie tylko wsi Łajski, ale także całej gminy Wieliszew i w jak najmniejszym stopniu negatywnie na ich wszystkich oddziaływała.

Obowiązek kremacji zwłok

Zgodnie z polskim prawem zwłok zwierzęcych nie można grzebać na własną rękę w miejscach przypadkowych, takich jak np. las, park, czy też ogród. Ich zwłoki obowiązkowo poddawane są bowiem kremacji, którą w specjalnie wydzielonych do tego celu miejscach zajmują się równie wyspecjalizowane w tym firmy. Za działania łamiące powyższe przepisy, można zostać ukaranym grzywną w wysokości nawet do 1 tys. zł.