Wieliszew. Park Świętojański wokół Jeziorka Wieliszewskiego

Jezioro-Wieliszewskie_10

Tereny wokół Jeziora Wieliszewskiego, fot. GP/kg (archiwum GP)

Władze gminy chcą wokół Jeziora Wieliszewskiego stworzyć Park Świętojański. Sukcesywnie realizowana od co najmniej 2013r. inwestycja, obecnie zaczyna nabierać coraz wyraźniejszego kształtu i szybszego tempa…
Całe przedsięwzięcie ma polegać na zagospodarowaniu 6 ha terenu, rozciągającego się między ulicą Świętojańską a Jeziorkiem Wieliszewskim. Wieliszewscy urzędnicy obecnie pracują jeszcze nad szczegółami projektu. Na jego realizację chcą zaś pozyskać środki unijne np. z programów wspierających rozwój obszarów wiejskich.

Kiedy trawka się zieleni…

Rewitalizację tych obszarów rozpoczęto już w drugiej połowie 2013r. Prace kontynuowano następnie przez cały 2014r. Na ten moment w ich wyniku wzdłuż ulicy Świętojańskiej, na odcinku między ulicami Flisaków i Spacerową, udało się nasadzić 22 klonów pospolitych i blisko 66 sztuk krzewów liściastych. W planach znajduje się jeszcze więcej nasadzeń, w tym drzew, krzewów, pnączy i bylin, odsłaniających przepiękne zielone łąki i wieliszewski kościół po drugiej stronie jeziora.

 

Jakie wieliszewskie bulwary?

Docelowo w okolicy, gdzie co roku w gminie Wieliszew organizowane są popularne czerwcowe „Wianki” zostanie ułożona nawierzchnia z betonowej kostki, zaś cała ulica zostanie oświetlona. Ponadto w ramach pomysłu zagospodarowania tego terenu, zaplanowano budowę wolnostojących altan z siedziskami, obiektów małej architektury, w tym pergoli i drewnianej ścianki z siedziskami, stolików z ławami, typowych dla placów zabaw dla dzieci urządzeń zabawowych, w tym tych drewnianych, stojaków na rowery, drewnianych rzeźb pasających się jeszcze w tej okolicy krów, a także boiska do gry w siatkówkę plażową i siłowni na świeżym powietrzu. Unowocześnienie tegoż obszaru polegać też będzie na stworzeniu w tej konkretnej okolicy piaszczystej plaży, mostków, pomostów, fontanny oraz multimedialnej kłody z legendami Wieliszewa.

Pierwsze kroki już dawno

Wieliszewscy radni już od dawna planowali uatrakcyjnić turystycznie teren w okolicach Jeziorka Wieliszewskiego i przeznaczyć go na potrzeby rekreacyjne. Taki kierunek rozwoju tego obszaru przyjęli nawet w planie rewitalizacji miejscowości Wieliszew oraz w „Programie rozwoju turystyki Gminy Wieliszew na lata 2013–2018”, podjętymi jeszcze w kwietniu 2013r. Dzięki tym krokom gmina Wieliszew zyskała możliwość wspierania działań na rzecz oczyszczania tego cennego jeziora i może je włączyć w zasób swoich atrakcji turystycznych. Zyskała także możliwość finansowania rozbudowy infrastruktury turystycznej na terenie całej gminy Wieliszew ze środków zewnętrznych.

Problem z własnością…

Dosyć długo na przeszkodzie w realizacji tych planów stały uwarunkowania wynikające z prawa własności. Gmina Wieliszew nie mogła nic zrobić w kierunku zagospodarowania tego zbiornika wodnego, ponieważ nie była ani właścicielem, ani dzierżawcą gruntów, na których on jest położony. Nie mogła wobec tego realizować swoich zadań własnych oraz pozyskiwać zewnętrznych funduszy na realizację inwestycji na tym terenie. Obowiązkiem dbania o Jezioro Wieliszewskie obciążony był właściciel gruntu, czyli w tym przypadku – wspólnota gruntowa wsi Wieliszew. W 2013r., na szczęście udało się zawrzeć odpowiednie porozumienie między UG Wieliszew a tą wspólnotą w zakresie planowanej rewitalizacji Jeziora Wieliszewskiego. W związku z czym, gmina Wieliszew mogła ogłosić pierwsze przetargi na realizację tej niezmiernie ważnej inwestycji.

„Perełka turystyczna”

Zarówno wieliszewskie władze, jak i mieszkańcy chcą stworzyć z Jeziorka Wieliszewskiego i terenów wokół niego położonych perełkę turystyczną gminy – unikalne miejsce rekreacji, wypoczynku i uprawiania różnych sportów, nie tylko dla mieszkańców, ale również dla licznie przyjeżdżających nad Zalew Zegrzyński turystów. Po opracowaniu spójnej koncepcji zagospodarowania tych obszarów pojawia się wreszcie szansa pozyskania na ten cel środków unijnych. Unia Europejska chętnie uczestniczy bowiem w realizacji tego typu proekologicznych projektów.