Wieliszew. Plan przestrzenny dla części wsi Łajski. Wyłącznie zabudowa jednorodzinna i publiczna oraz szersze drogi

Kościelna Łajski

Kościelna Łajski

Trwa procedura związana z uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 11 hektarów położonych w części wsi Łajski w gminie Wieliszew, w rejonie drogi powiatowej, jaką jest ulica Kościelna. Zainteresowani mogą składać wnioski do miejscowego urzędu do 20 lipca 2022r. Rozpatrzy je wójt Paweł Kownacki.

Wiosną 2016r. wieliszewscy radni przystąpili do uchwalania mpzp dla terenów o łącznej powierzchni 11 hektarów położonych w części wsi Łajski w gminie Wieliszew, w rejonie drogi powiatowej, jaką jest ulica Kościelna. Obszar ten jest w większości, bo w około 45 procentach już zabudowany. Obecnie na wskazanych nieruchomościach obowiązują mpzp z 1997r. i 2001r. – Do Urzędu Gminy w Wieliszewie wpłynął wniosek dotyczący zmiany ustaleń planu miejscowego w celu wprowadzenia na wnioskowanym terenie realizacji zabudowy mieszkaniowej i usługowej – tak w 2016r. wieliszewski samorząd uzasadniał potrzebę uchwalenia nowych przepisów przestrzennych dla tej okolicy. – Zaniechanie realizacji projektu planu spowoduje, że lokalizacja nowej zabudowy prowadzona będzie częściowo w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy, które nie zawierają odpowiednich zapisów chroniących środowisko przyrodnicze, a częściowo w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy, które nie stanowią skutecznego narzędzia umożliwiającego kształtowanie ładu przestrzennego (przynoszą negatywne skutki w skali lokalnej). Realizacja inwestycji w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy równoznaczna jest z brakiem z góry określonych ram dotyczących intensywności, parametrów i form zabudowy. Istnieje zatem zagrożenie, że tereny przeznaczone pod nową zabudowę zostaną zbyt intensywnie lub chaotycznie zainwestowane. Istnieje także ryzyko wprowadzenia na omawianym obszarze funkcji niezgodnych z jego charakterem i generujących dla otoczenia zbyt dużo negatywnych oddziaływań. Dodatkowo brak realizacji ustaleń projektu planu miejscowego może przyczynić się do wprowadzenia chaosu przestrzennego oraz powstania konfliktów pomiędzy potrzebami ochrony środowiska, a potrzebami rozwoju gospodarczego – tak z kolei potrzebę aktualizacji tych przepisów przestrzennych argumentują urbaniści opracowujący prognozę oddziaływania na środowisko i projekt nowego mpzp dla wskazanej okolicy. – Część terenów opracowania w wyniku uchwalenia planu zostanie przekształcona z terenów niezabudowanych na tereny budowlane mieszkaniowe, usługowe etc. Nie prognozuje się jednak wystąpienia na nich znaczącego negatywnego oddziaływania, gdyż w planie zastosowano zapisy mające na celu minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko, w tym dotyczące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz pozostałe ustalenia ochrony środowiska przyrodniczego lub mające na to środowisko pośredni i bezpośredni wpływ – dodają.

 

Można zgłaszać uwagi

Po 6 latach od przystąpienia do prac planistycznych dla części wsi Łajski powstał projekt mpzp, z którym obecnie wieliszewianie mogą się zapoznać w magistracie. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w tym dokumencie rozwiązaniami odbędzie się w przyszły piątek, 1 lipca 2022r. o godzinie 14.30 w gmachu wieliszewskiego urzędu. Oprócz tego, zainteresowane osoby już teraz mogą składać swoje uwagi do przyjętych przez planistów założeń. Tego rodzaju postulaty będą przyjmowane do 20 lipca 2022r. Potem, nad każdym z nich pochyli się wójt Paweł Kownacki. Warto zaznaczyć, że jego rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdej z wniesionych uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.

Wyłącznie wolnostojąca jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa i usługi publiczne

Obecnie konsultowany z mieszkańcami projekt nowego mpzp dla 11 hektarów położonych w części wsi Łajski w gminie Wieliszew, w rejonie ulicy Kościelnej ustanawia tam m. in. zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, usługową publiczną, tereny zieleni urządzonej, lasów, dolesień oraz dróg publicznych. W przypadku jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej tworzone przepisy przewidują wyłącznie zabudowę wolnostojącą. Maksymalną wysokość budynków ustalają na poziomie do 9 metrów, maksymalną powierzchnię zabudowy działek na poziomie 30 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 60 procent. Z kolei w przypadku terenów usług publicznych, projekt mpzp dla tej okolicy dopuszcza lokalizację co najwyżej 2-piętrowych, nie wyższych jednak, jak 9 metrów budynków, w których mogą być świadczone usługi publiczne z zakresu oświaty, administracji, zdrowia, opieki społecznej, turystyki, kultury i kultury fizycznej. Maksymalną powierzchnię zabudowy dla zbudowanych w ten sposób działek ustala na poziomie 30 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 50 procent. – Nałożone wymagania kubaturowe, ogólnobudowlane oraz architektoniczne w stosunku do obiektów budowlanych powinny pozwolić na uzyskanie lub zachowanie ładu przestrzennego. Przy zachowaniu zapisów planu oraz obowiązujących przepisów budowlanych nie dojdzie do wzajemnego negatywnego oddziaływania projektowanej zabudowy. Projektowane przeznaczenie obszaru opracowania ma na celu dostosowanie się do aktualnych potrzeb społecznych i gospodarczych mieszkańców. Ponadto istniejące ciągi drogowe uległy częściowo poszerzeniu. Projekt planu wyznacza zaledwie kilka nowych dróg wewnętrznych, mających na celu wyłącznie dojazd do posesji – podsumowują urbaniści w prognozie oddziaływania na środowisko, dołączonej do projektu mpzp dla części Łajski w gminie Wieliszew.

Projekt mpzp dla części wsi Łajski w gminie Wieliszew (rysunek), fot. UG Wieliszew