Jest projekt Parku Świętojańskiego przy Jeziorze Wieliszewskim

Jezioro-Wieliszewskie_02

Jezioro Wieliszewskie, fot. GP/kg (archiwum)

Architekci już opracowali kompleksowy projekt zagospodarowania blisko 6 ha terenu wokół Jeziora Wieliszewskiego. Wkrótce ma tam powstać Park Świętojański. Władze gminy chcą zrealizować ten pomysł przy wsparciu środków unijnych.
Zarówno wieliszewskie władze, jak i mieszkańcy chcą stworzyć z Jeziora Wieliszewskiego i terenów wokół niego położonych perełkę turystyczną gminy, unikalne miejsce rekreacji, wypoczynku i uprawiania różnych sportów, nie tylko dla mieszkańców, ale również dla licznie przyjeżdżających nad Zalew Zegrzyński turystów. Wokół Jeziora Wieliszewskiego ma wkrótce powstać Park Świętojański. Inwestycja ta, notabene sukcesywnie realizowana od co najmniej 2013r., obecnie zaczyna nabierać coraz wyraźniejszego kształtu.

Wieliszewskie bulwary?

Całe przedsięwzięcie ma polegać na atrakcyjnym zagospodarowaniu blisko 6 ha terenu, rozciągającego się między ulicą Świętojańską a Jeziorem Wieliszewskim w celu utworzenia tam publicznego terenu rekreacyjnego. Zgodnie z już powstałą koncepcją zagospodarowania terenu, gdzie co roku w gminie Wieliszew organizowane są popularne czerwcowe „Wianki”, a dokładnie na całej długości ulicy Świętojańskiej, zostanie ułożona nawierzchnia z betonowej kostki, zaś cała ulica zostanie nowocześnie oświetlona. Ponadto w ramach tej kompleksowej koncepcji planuje się budowę altan z siedziskami, obiektów małej architektury, w tym pergoli i drewnianej ścianki z siedziskami, stolików z ławami, typowych dla placów zabaw dla dzieci urządzeń zabawowych, w tym tych drewnianych, stojaków na rowery, drewnianych rzeźb pasających się jeszcze w tej okolicy krów, a także boiska do gry w siatkówkę plażową i siłowni na świeżym powietrzu. Drewnem służącym do budowy i montażu powyższych obiektów mają być modrzew syberyjski, robinia akacjowa oraz dąb. Oprócz tego projekt inwestycji przewiduje utwardzenie terenu, zaś w wybranych jego fragmentach wykonanie nawierzchni amortyzujących upadki.

Plaża, pomosty i fontanna

Unowocześnienie tego obszaru polegać też będzie na stworzeniu piaszczystej plaży, mostków, pomostów, drewnianych platform dla ptaków wodnych, fontanny oraz multimedialnej kłody z legendami Wieliszewa. Szczegółowy projekt zakłada bowiem budowę kilku mostków i pomostów na tym terenie. Wśród nich mają się znaleźć 3 pomosty wędkarskie z siedziskami oraz 6 pomostów drewnianych – przy plaży, przy 2 przystaniach przy ulicach Łąkowej i Flisaków, przy placyku sąsiedzkim oraz przy ulicach Storczyków i Spacerowej. Na osi ulicy Flisaków na Jeziorze Wieliszewskim ma powstać z kolei piękna fontanna. Multimedialna kłoda z legendami Wieliszewa wyrośnie zaś, w przystani przy ulicy Flisaków. Nad jednym z zamontowanych tam siedzisk zainstalowany zostanie głośnik, z którego w przyszłości odtwarzane będą krótkie słuchowiska m. in. legendy o flisakach.

Przystań Łąkowa w sercu

W ramach inwestycji przewidziano także utworzenie jeszcze jednej przystani, tym razem przy ulicy Łąkowej. Architekci chcą właśnie w niej zlokalizować 2-poziomowy pawilon gastronomiczno-handlowy z widokowym dachem. Obiekt ten ma docelowo pełnić funkcje również kulturalne i edukacyjne.

Zamiast klonów – grusze?

Projekt zagospodarowania terenu wokół Jeziora Wieliszewskiego zakłada liczne nasadzenia zieleni, w tym drzew, krzewów, pnączy i bylin, odsłaniających przepiękne zielone łąki i wieliszewski kościół po drugiej stronie jeziora. Do tej pory wzdłuż ulicy Świętojańskiej, na odcinku między ulicami Flisaków i Spacerową, udało się nasadzić 22 klonów pospolitych i 66 sztuk krzewów liściastych, takich jak pęcherznice i derenie. Zdaniem architektów, zieleń tą należałoby jednak przesadzić w inne, korzystniejsze miejsce w gminie. W ich opinii klony wymagają przesadzenia, głównie z uwagi na rozmiary ich koron, które w przyszłości nie dość, że będą zasłaniać widoki, to w dodatku stworzą kolizję z ciągiem pieszo-jezdnym i będą wymagały podkrzesywania. Ponadto silny i stale obecny w sezonie kolor ich ulistnienia, stanowi zdaniem projektantów zbyt mocny i obcy akcent w okolicznym krajobrazie. Te same zastrzeżenia, mieli oni do nasadzonych już w okolicy, pęcherznic i dereni o bordowym i pstrym ulistnieniu. W ich opinii, wieliszewski Park Świętojański o wiele lepiej prezentowałby się, gdyby klony zostały zastąpione wąsko-koronowymi i mniejszymi gruszami drobnoowocowymi. Zamiast dereni i pęcherznic przy ciągu pieszym nad wodą lepiej widzieliby oni malowniczo wijącą się rabatę bylinową, której szkieletem byłby sznur z traw ozdobnych. Całość rabaty w takim wydaniu bardziej nawiązywałby bowiem do charakteru roślinności nadwodnej.