Wieliszew. Przeładunek śmieci w Legionowie. Wieliszewski samorząd zdecydowanie potępił tę inwestycję!

Rada Gminy Wieliszew w kadencji 2018-2023

Wieliszewski samorząd w kadencji 2018-2023, fot. GP (archiwum)

Wieliszewski samorząd w podjętej na nadzwyczajnej sesji uchwale zdecydowanie potępił plany stworzenia przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdującej się na jego terenie miejscowości Łajski stacji przeładunkowej dla śmieci. Mało tego, radni zobowiązali wójta do podjęcia wszelkich możliwych kroków uniemożliwiających realizację tego przedsięwzięcia we wskazanej lokalizacji.

Sesja nadzwyczajna w Wieliszewie

We wtorek, 7 lutego 2023 r. o godzinie 18 w sali koncertowej w Urzędzie Gminy (UG) Wieliszew odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Wieliszew. Posiedzenie zwołano na wniosek radnych tej gminy, a gwoździem tych obrad było zajęcie stanowiska w sprawie stacji przeładunkowej dla śmieci, która ma powstać przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie, w bezpośrednim sąsiedztwie wieliszewskich Łajsk. Wszyscy wieliszewscy radni zgodnie potępili realizację tego przedsięwzięcia we wskazanej lokalizacji oraz zobowiązali wójta, Pawła Kownackiego do podjęcia wszystkich możliwych kroków uniemożliwiających jego realizację. Ich oficjalny protest w tej sprawie już trafił do władz Legionowa, a lada dzień trafi też do Marszałka Mazowsza, Adama Struzika.

Domagają się unieważnienia decyzji środowiskowej

 Poniżej przedstawiamy argumentację, jaką kierowali się wieliszewscy radni przy oprotestowywaniu inwestycji polegającej na budowie stacji przeładunkowej dla śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie.

Rada Gminy Wieliszew stoi na stanowisku, że stworzenie stacji przeładunkowej śmieci w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Wieliszew negatywnie wpłynie na jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, miasta Legionowo, jak i powiatu legionowskiego. Biorąc pod uwagę realizację tak dużej i mającej znaczący wpływ na środowisko oraz mieszkańców inwestycji, wnosimy do Prezydenta Miasta Legionowo, Radnych Miasta Legionowo o odstąpienie od realizacji tego przedsięwzięcia. Oczekujemy też szczegółowego wyjaśnienia celu powstania stacji przeładunkowej śmieci w tej lokalizacji oraz wskazania teoretycznych korzyści płynących z realizacji inwestycji na rzecz mieszkańców gminy Wieliszew, miasta Legionowo i powiatu legionowskiego ze szczególnym uwzględnieniem interesu społecznego.

Prosimy o wskazanie przyczyny braku wymogu sporządzenia raportu oceny oddziaływania na środowisko w kontekście tej inwestycji.

Wnosimy o uchylenie lub o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta Legionowo nr 145/20 z dnia 21.12.2020 o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzającej brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska przedsięwzięcia polegającego na uruchomieniu punktu przeładunku i magazynowania odpadów na działkach nr. 3/13 i 3/18 w obrębie 70 w gminie Legionowo i określającej warunki i wymagania dla tego przedsięwzięcia.

W naszej ocenie przemawia za tym brak nałożenia w przedmiotowej decyzji rozwiązań wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 11.09.2020 r. w sprawie szczególnych wymagań dla magazynowania odpadów typu hale magazynowe wentylowane, a także brak szczegółów dotyczących transportu odpadów przez jedną z największych miejscowości gminy Wieliszew, czyli Łajski.

Realizacja inwestycji wiążąca się z lokalizacją stacji przeładunkowej śmieci wokół zabudowań, wymaga ustalenia potencjalnego wpływu na środowisko. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Konieczność przedstawienia raportu oddziaływania na środowisko i ustalenia tym samym potencjalnego wpływu na środowisko wskazał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie w swojej opinii z dnia 12.10.2020 r.

Do stwierdzenia do uchylenia lub stwierdzenia nieważności przedmiotowej decyzji mogą mieć zastosowanie przepisy z kodeksu postępowania administracyjnego: artykułu 156 par. 1 ust. „Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą”, lub art. 154 par. 1„§ 1.:”Decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony”.

W przypadku dalszego kontynuowania prac przy realizacji tej inwestycji, w imieniu mieszkańców gminy Wieliszew oczekujemy konsultacji społecznych oraz aktywnego włączenia samorządu naszej gminy, organizacji pozarządowych i mieszkańców gmin powiatu legionowskiego w proces procedowania powstawania stacji przeładunkowej śmieci, zgodnie z obecnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Pozwoli to wszystkim zainteresowanym stronom na udział w procesie ustalania nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, opartym na obecnie obowiązujących przepisach, co umożliwi wykazanie merytorycznie negatywnego wpływu tej inwestycji na zdrowie, bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców gminy Wieliszew, miasta Legionowo i powiatu legionowskiego – dowiadujemy się uzasadnienia tego oficjalnego stanowiska.