Wieliszew. W sąsiedztwie Alei Solidarności będą mogły powstać bloki. Niższe niż do tej pory przewidywał plan

Działka-Al_Solidarnosci_wieliszew

Aleja Solidarności w Wieliszewie, fot. GP/kg (archiwum)

Trwa procedura związana z uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 3,6 hektarów położonych w rejonie Alei Solidarności w Wieliszewie. Zainteresowani mogą składać wnioski do miejscowego magistratu do 3 listopada 2021r. Rozpatrzy je wójt Paweł Kownacki.

Jesienią 2018r. wieliszewscy radni przystąpili do uchwalania nowego mpzp dla terenów o łącznej powierzchni 3,6 hektara położonych w sąsiedztwie Alei Solidarności w tzw. obrębie PGR w Wieliszewie. Chodzi tu zwłaszcza o tereny rolnicze odłogowane i zieleni niskiej, stanowiące ponad 92 procent powierzchni wskazanego obszaru. W ich sąsiedztwie znajdują się m. in. prywatne przedszkole i żłobek, jednorodzinne szeregowce, bloki, stacja paliw i droga wojewódzka nr 631 (DW nr 631). Obecnie na tych działkach obowiązuje mpzp z 27 czerwca 2013r. Dokument ten ustala zasady ładu przestrzennego nie tylko dla nieruchomości położonych w rejonie Alei Solidarności, ale również dla całego obrębu PGR w Wieliszewie. Konieczność uchwalenia nowego mpzp dla części tego obrębu leżącej w sąsiedztwie Alei Solidarności wynika z chęci dostosowania obowiązujących tu przepisów do ogólnego wieliszewskiego studium przestrzennego z 5 grudnia 2013r. – Opracowanie planu miejscowego poprzez dostosowanie zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu do potrzeb lokalnych zgodnie z ustaleniami studium pozwoli na racjonalne zagospodarowanie przedmiotowego terenu – tak wieliszewski samorząd w 2018r. uzasadniał potrzebę opracowania nowego mpzp dla tej okolicy.

 

Można zgłaszać uwagi

Po 3 latach od przystąpienia do prac planistycznych nad reformami przestrzennymi w rejonie Alei Solidarności w Wieliszewie powstały projekty planu, z którymi obecnie wieliszewianie mogą się zapoznać w magistracie. Dyskusja publiczna z ich udziałem nad przyjętymi rozwiązaniami dla tych terenów ma się odbyć w następny piątek tj. 8 października o godzinie 14 w gmachu Urzędu Gminy Wieliszew (UG Wieliszew). Oprócz tego, zainteresowane osoby już teraz mogą składać swoje uwagi do przyjętych przez planistów założeń. Tego rodzaju postulaty będą przyjmowane do 3 listopada 2021r. Potem, nad każdym z nich pochyli się wójt Paweł Kownacki. Warto zaznaczyć, że jego rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdej z wniesionych uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.

Chcą zmniejszyć intensywność zabudowy

Obecnie konsultowany z mieszkańcami projekt nowego mpzp dla 3,6 hektarów położonych w sąsiedztwie Alei Solidarności w Wieliszewie ustanawia tam zabudowę usługową, jednorodzinną bliźniaczą i wielorodzinną. Podobne przeznaczenie tych terenów przyjęto też w mpzp z 2013r. Co ważne, względem wcześniejszych rozwiązań, teraz intensywność tej zabudowy ma być mniejsza. W przypadku zabudowy wielorodzinnej tj. nowych bloków planuje się zmniejszenie ich dopuszczalnej wysokości – plan z 2013r. dopuszczał bloki o wysokości do 15 metrów z maksymalnie czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, projekt nowego planu dla tej okolicy dopuszcza natomiast bloki nie wyższe, niż 12 metrów z maksymalnie trzema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Nowe przepisy przewidują też zwiększenie z 30 do 40 procent powierzchni biologicznie czynnej dla nieruchomości mających być w przyszłości zabudowanych oraz zmniejszenie z 40 i 50 do 25 procent maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych.

Obiekty usługowe

Projekt mpzp dla nieruchomości sąsiadujących z Aleją Solidarności w obrębie PGR Wieliszew dopuszcza tu lokalizację usług nieuciążliwych, w tym maksymalnie dwukondygnacyjnych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m² o wysokości nie większej, jak 10 metrów. Powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowanych w ten sposób działek oraz maksymalna powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni tych nieruchomości mają wynosić 30 procent.