Wieliszew. Sympozjum MAZUR 2020 w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona. Polonez na liście dziedzictwa UNESCO?

Sympozjum MAZUR 2020, które odbyło sie w Sali Koncertowej im. Stanisława Klenczona w Wieliszewie fot. Ośrodek Kultury w Wieliszewie

Sympozjum MAZUR 2020, które odbyło się w Sali Koncertowej im. Stanisława Klenczona w Wieliszewie fot. Ośrodek Kultury w Wieliszewie

W grudniu 2020 roku w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie odbyło się sympozjum poświęcone muzycznej warstwie tańców polskich pod nazwą MAZUR 2020. Dodatkowo każdy może wspomóc starania o wpisanie Poloneza na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Polonez to polski taniec narodowy znany na całym świecie, który praktykowany jest na wielu dworach.

 

 

W grudniu 2020 roku w Sali Koncertowej im. Stanisława Klenczona w Wieliszewie odbyło się sympozjum on-line w ramach Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych MAZUR 2020. Tematem spotkania była muzyczna warstwa tańców polskich – tych historycznych obecnych w utworach kompozytorów jak i współcześnie towarzysząca turniejom muzycznym. Jednym z tematów było podsumowanie 20-lecia organizacji turniejów mistrzowskich.

 

 

Z powodu trwającej epidemii koronawirusa rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich w 2020 roku nie doszła do skutku. Jednak dzięki podtrzymaniu dofinansowania ze strony Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego i Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) udało się przeprowadzić tegoroczną odsłonę MAZURA w formie sympozjum on-line.

Nowe aranżacje

W czasie spotkania zaprezentowano nowe aranżacje dyrygenta i kompozytora Przemysława Marcyniaka i układy taneczne do nowych kompozycji w wykonaniu par turniejowych Zespołu Tańca Ludowego “Promyki”. W panelu naukowym udział wzięli dr hab. Tomasz Nowak i dr Agnieszka Chwiłek (oboje z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego). Przedmiotem wykładów były “Krakowiak i jego stylizacje w twórczości kompozytorów polskich” oraz “Mazurki na Parnasie, czyli o tańcach polskich w XIX-wiecznym cyklu sonatowym”.

W części poświęconej 20-leciu mistrzostw Polski udział wzięli: Jan Łosakiewicz (Sędzia Ekspert Tańców Poslkich), dr Dariusz Szydlweski (dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie i kierownik Zespołu Tańca Ludowego “Promyki”), Kamil Rząca (9-krotny Mistrz Polski w Tańcach Polskich), dr hab. Tomasz Nowak (etnomuzykolog, antropolog tańca, członek International Council for Traditional Music przy UNESCO. Gośćmi specjalnymi (on-line) byli Mariusz Krupiński, Jarosław Wojciechowski, Piotr Kulka, Jagoda Banaś i Ewa Miś-Krzemińska.

Sympozjum dostępne online

Całe sympozjum MAZUR 2020, które odbyło się w grudniu 2020 roku w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie można obejrzeć na YouTube pod TYM adresem.

Dodatkowo Ośrodek Kultury w Wieliszewie zwraca się do wszystkich osób, którym bliski sercu jest Polonez (polski taniec narodowy znany na całym świecie) o pomoc w wprowadzeniu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W tym celu wystarczy poprzeć wniosek złożony w tej sprawie pod TYM adresem.