Wieliszew. Wójt Paweł Kownacki traci 2 radnych w Radzie Gminy Wieliszew, ale i tak ma zdecydowaną większość. Kto zastąpi jego ludzi?

Bez nazwy-1

Marcin Fabisiak, Grzegorz Bieńkowski i Renata Gostkowska-Maczuga – tych wieloletnich  radnych zabraknie w nowej kadencji samorządowej. Ich miejsce zajmą  radni wybrani z list wyborczych wójta elekta – Anna Buczek, Wspólnoty Trzech Wsi – Artur Sierawski oraz Etyki i Prawa – Maciej Glandzberg.

4. kadencja wójta Pawła Kownackiego

47-letni Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew z 14-letnim stażem wygrał bitwę o to stanowisko z 31-letnim Arturem Sierawskim, historykiem i przedsiębiorcą z Krubina, który chciał zadebiutować w tej roli. W ostatnich wyborach samorządowych, na wieloletniego włodarza tej gminy zagłosowało 61,96 procent wyborców, co przełożyło się na 4660 głosów poparcia, natomiast na aspirującego do tej funkcji Artura Sierawskiego 38,04 procenta wyborców, co przełożyło się na 2861 głosów poparcia. Ten ostatni nie został nowym wójtem, został za to nowym wieliszewskim radnym.

 

Jest 14 radnych. Za chwilę będzie ich 12

Wójt Paweł Kownacki, którego wieliszewianie obdarzyli kredytem zaufania na kolejnych 5 lat już lada dzień wprowadzi do Rady Gminy Wieliszew aż 12 swoich radnych. Jeszcze obecnie ma ich formalnie również 12, a w praktyce 14. Wśród samorządowców popierających politykę obecnego wieliszewskiego włodarza, którzy przedłużą swoje mandaty radnych na lata 2024-2029 znajdą się Danuta Wrzesińska, Bartłomiej Trzaskoma, Dorota Trzaskoma, Jacek Kuciński, Łukasz Miętek, Grażyna Kwiatkowska, Rafał Donarski, Jan Sołtys i Artur Miętek. Do grona tych radnych można też z pewnością zaliczyć radne Dorotę Sarnę oraz Krystynę Wesołowską. Obie panie zostały obecnie wybrane do Rady Gminy Wieliszew z list wyborczych Pawła Kownackiego. W 2018 r. mandaty te przypadły im w udziale z list wyborczych innych komitetów wyborczych – Dorocie Sarnie ze Skrzeszewa z list wyborczych komitetu Etyka i Prawo, zaś Krystynie Wesołowskiej z Wieliszewa z list wyborczych komitetu Osiedle Modlińska. Oprócz tego, wójt Paweł Kownacki do nowej Rady Gminy Wieliszew wprowadzi jedną nową radną. Jest to Anna Buczek, pracowniczka samorządowa miasta stołecznego Warszawy, pedagog specjalna i socjoterapeutka z Olszewnicy Starej.

Sierawski pokonał Bieńkowskiego, a Glanzberg Gostkowską-Maczugę

W nowej kadencji samorządowej nie zobaczymy aż 3 obecnych wieliszewskich radnych, wybranych w 2018 r. z list wyborczych Pawła Kownackiego. Będą to Marcin Fabisiak, Grzegorz Bieńkowski i Renata Gostkowska-Maczuga. Pierwszy samorządowiec w ogóle nie ubiegał się o reelekcję w tym konkretnym samorządzie i zdecydował się na walkę o mandat radnego w Radzie Powiatu Legionowskiego i go uzyskał. Pozostali dwaj radni przegrali w swoich okręgach wyborczych ze swoimi rywalami wystawionymi przez konkurencyjne komitety wyborcze. Grzegorza Bieńkowskiego w Janówku Pierwszym, Górze i w Krubinie pokonał Artur Sierawski z komitetu Wspólnota Trzech Wsi, na którego zagłosowało aż 65,70 procent wyborców. Renata Gostkowska-Maczuga w Michałowie-Reginowie przegrała z Maciejem Glanzbergiem z komitetu Etyka i Prawo, na którego zagłosowało 50,34 procenta wyborców.

Zezoń wprowadza jednego radnego

W Radzie Gminy Wieliszew w latach 2024-2029 ponownie zasiądzie też radny Edwin Zezoń z Michałowa-Reginowa. Samorządowiec uzyskał mandat z list wyborczych komitetu Etyka i Prawo. W najbliższym 5-leciu z pewnością nie będzie działał w pojedynkę, bo u boku będzie miał sojusznika w osobie 52-letniego Macieja Glanzberga, właściciela jednego z miejscowych warsztatów samochodowych.