Wieliszew. Zakaz zabudowywania łąk kałuszyńskich, krubińskich i klucowskich. Samorząd uchwalił miejscowy plan dla tej okolicy

Łąki Wieliszewskie

Łąki w gminie Wieliszew, fot. GP (archiwum)

Rada Gminy Wieliszew uchwaliła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 400 hektarów lasów, łąk i pastwisk położonych w części wsi Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew. Samorząd ochronił tamtejszą przyrodę przed silną presją deweloperską.

Sprzeciwili się presji deweloperskiej

W środę, 30 sierpnia 2023 r. Rada Gminy Wieliszew uchwaliła nowy mpzp dla 400 hektarów położonych w rejonie ulic Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew. Procedurę związaną z reformą tej przestrzeni rozpoczęto w lutym 2022 r. – Nasi radni poczynili krok by ochronić przed zabudową – ponad 400 hektarów łąk i pastwisk i pozostawić je rolnikom i zwierzętom. Niektórzy oskarżali samorząd gminny o łamanie… Konstytucji i pozbawianie prawa własności. To są momenty w życiu, kiedy wójt, radni powinni szczególnie stać w obronie interesu całej wspólnoty, ale i przyrody. Tak jak udało się obronić przed presją deweloperów Łąki Wieliszewskie, Zalesie w Poddębiu i w Topolinie i Skrzeszewie, łąki w Kępie Kikolskiej, tak teraz ponad 400 hektarów Łąk Kałuszyńskich, Krubińskich mają szansę zostać ochronione. Proszę uruchomić wyobraźnię – około 30 procent całego miasta Legionowa – tak! Taki obszar w naszej gminie Wieliszew został ochroniony (nie to nie jest rezerwat). Dziękuję radnym za wzięcie na siebie tej trudnej politycznie, ale bardzo ważnej z perspektywy ochrony środowiska decyzji – obwieścił w mediach społecznościowych Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew.

 

Ustalenia szczegółowe

Nowy mpzp dla 400 hektarów położonych w rejonie ulic Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew ustanawia tam m. in. zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą, w tym takową połączoną z usługami, zabudowę letniskową, tereny łąk i pastwisk, zieleni naturalnej oraz lasów. Zabudowa mieszkaniowo-usługowa będzie realizowana tylko na nieruchomościach położonych w sąsiedztwie ulicy Juliusza Słowackiego w Skrzeszewie i w Kałuszynie, natomiast ta letniskowa jedynie w okolicach jeziorka Klucz przy ulicy Janiny w Skrzeszewie. Pozostałe tereny objęte powyższym opracowaniem to tereny łąk i pastwisk, zieleni naturalnej oraz lasów. Dla tych obszarów przyjęte niedawno przepisy wprowadzają całkowity zakaz nowej zabudowy. Szerzej o rozwiązaniach planistycznych dla wskazanego obszaru informowaliśmy m. in. w tej wiadomości.

Rysunek mpzp dla 400 hektarów położonych w rejonie ulic Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew, fot. UG Wieliszew

 

Zaobserwowano tam dziesiątki gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem

Co więcej, tereny łąk kałuszyńskich i krubińskich były przez ostatnie pół roku przedmiotem specjalistycznych obserwacji ornitologicznych. – Błotniak stawowy, derkacz, dzięcioł czarny, dzięcioł średni, gąsiorek, jarzębatka, kropiatka, lerka, żuraw, bielik, bocian biały, rybitwa czarna, rybitwa rzeczna, trzmielojad, czajka, kszyk, krwawodziób, pokląskwa, słowik szary, czapla siwa, sroka, kruk, czy też wrona siwa – to gatunki ptaków, które tam zaobserwowano. – Specjaliści od fauny ptasiej czyli z OTOP – Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przez pół roku obserwowali nasze łąki od Kałuszyna aż do Narwi i oto kilka słów z opinii przygotowanej dla nas do walki o zachowanie łąk Kałuszyńskich i Krubińskich. „W trakcie badań terenowych w okresie marzec – lipiec 2023 r. na terenie Łąk Krubińskich i Uroczyska Kałuszyn stwierdzono 109 gatunków ptaków, z czego 98 gatunków zaliczono do awifauny lęgowej omawianego obszaru (w tym 12 gatunków gniazdujących poza terenem objętym inwentaryzacją, lecz wykorzystującym ten obszar jako żerowisko w okresie lęgowym), natomiast kolejnych 11 występowało na omawianym terenie w okresie migracji wiosennej. Przedstawione wyżej wyniki wskazują, iż obszar objęty niniejszym opracowaniem stanowi ważne miejsce dla awifauny, szczególnie jako siedlisko ptaków lęgowych. Spośród 98 gatunków lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych na omawianym terenie, lub wykorzystujących omawiany obszar jako żerowisko (a gniazdujących w bezpośrednim sąsiedztwie), 14 jest wymienionych w Załączniku 1 Dyrektywy Ptasiej UE, skupiającej gatunki dla których państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane tworzyć Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000 (błotniak stawowy, derkacz, dzięcioł czarny, dzięcioł średni, gąsiorek, jarzębatka, kropiatka, lerka i żuraw lęgowe na terenie badań, oraz bielik, bocian biały, rybitwa czarna, rybitwa rzeczna i trzmielojad wykorzystujące omawiany obszar jako żerowisko), zaś 7 jest wymienionych w Czerwonej Liście Ptaków Polski, omawiającej gatunki zagrożone wyginięciem w naszym kraju (rycyk z kategorii CR – krytycznie zagrożone, czajka z kategorii EN – zagrożone, derkacz i kszyk z kategorii VU – narażone oraz krwawodziób, pokląskwa i słowik szary z kategorii NT – bliskie zagrożenia; wszystkie wymienione lęgowe lub prawdopodobnie lęgowe na terenie badań). Pod względem ochrony gatunkowej w ramach prawa krajowego 90 gatunków jest objętych ochroną ścisłą, 4 ochroną częściową (czapla siwa, sroka, kruk, wrona siwa)” – poinformował mieszkańców na Facebooku wieliszewski włodarz.

Rezerwat Doliny Narwi

Przez wskazane tereny planowane jest puszczenie linii szybkiej kolei. Aby uniemożliwić kolejarzom realizację tej inwestycji, podjęto kroki zmierzające do utworzenia na wskazanym terenie Rezerwatu Doliny Narwi. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Do sprawy będziemy wracać.