Wieliszewski cmentarz jednak na Podgórnej?

520465f91df3e.jpg

16 stycznia UG Wieliszew wydał decyzję w sprawie ustalenia nowej lokalizacji dla budowy cmentarza komunalnego. Nowy gminny cmentarz ma powstać na niezabudowanym terenie o powierzchni ok. 4 ha, należącym póki co do osób prywatnych. Nekropolia ma być usytuowana między ulicami Pogórną, Przedpełskiego i Popiełuszki. Do 4 lutego w UG Wieliszew można zapoznać się z koncepcją nowej lokalizacji cmentarza.

 

O tym, że kończą się miejsca do pochówku na istniejącym cmentarzu w Wieliszewie i że zachodzi potrzeba budowy nowej nekropolii, w gminie Wieliszew wszyscy wiedzą od dawna. Także od wielu lat trwa ustalanie konkretnej lokalizacji planowanej inwestycji.

 

Do trzech razy sztuka?
Początkowo, gminny cmentarz miał być stworzony przy ul. Podgórnej, w odległości ok. 100m od obecnie planowanej jego nowej lokalizacji. Gmina w tym celu przed laty zakupiła nawet działkę od prywatnego właściciela. – Cmentarz w wersji pierwszej planowany był na terenie stanowiącym własność Gminy Wieliszew przy ul. Podgórnej w Wieliszewie. W celu realizacji tego projektu, na wniosek gminy, wszczęto procedurę administracyjną odnośnie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego. W związku z rozpoczętą procedurą pojawiły się protesty właścicieli sąsiednich działek. UG Wieliszew, chcąc uwzględnić głos części społeczności lokalnej, przeanalizował nowy wariant lokalizacji cmentarza – tym razem na terenach prywatnych, które znajdują się przy trasie wodociągowej i ul. Podgórnej w Wieliszewie – informuje Anna Sajnog z Referatu Informacji i Promocji UG Wieliszew. Oprócz protestów sąsiadów, w przypadku pierwszej proponowanej lokalizacji cmentarza, pojawiła się też opinia geotechniczna, z której wynikało, że sugerowane umiejscowienie gminnego cmentarza nie spełnia warunków, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959r. w sprawie tego, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarz. Analizę taką w 2011r. przygotowała pracownia „Geoinwest” Krzysztofa Malczewskiego, a następnie w 2012r. uzupełniła ją opinia geologa dr Piotra Zawrzykraja z firmy „GeoPlus”. Z dokumentów wynika, że także nowa lokalizacja cmentarza komunalnego jest niekorzystna, ze względu na panujące tam warunki wodno-glebowe. Warto dodać, że w sprawie tej pierwszej lokalizacji (zwanej Podgórna I) w 2011r. negatywnie wypowiedziała się również Komisja Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego RG Wieliszew, w oparciu o dotychczasowe trudności przy lokalizacji cmentarza przy ul. Podgórnej oraz ze względu na niski poziom wód gruntowych, zarekomendowała tzw. Kwietniówkę, jako właściwe miejsce pod budowę przyszłego cmentarza. – Za lokalizacją cmentarza właśnie w tym miejscu przemawiają również takie argumenty jak to, że jest to teren przeznaczony już na cmentarz, zarówno w obowiązującym Studium Uwarunkowań Rozwoju Gminy Wieliszew, jak i w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dodatkowym argumentem jest również pozytywna opinia Sanepidu, a także fakt zachowania wszelkich wymogów, zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej z 1959r. „w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarz”, a w szczególności zapisów o konieczności lokalizacji cmentarzy na krańcach miast, osiedli i gromad, poziomu wód gruntowych nie wyższych jak 2,5 m oraz odległości cmentarza od zbiorników wody pitnej w nie mniejszej jak 500 m – argumentowała Komisja Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego RG Wieliszew w piśmie z 21 lutego 2011r. skierowanym do wójta Pawła Kownackiego, w którym to jednocześnie wniosła o pilne rozpoczęcie prac projektowo-budowlanych cmentarza na Kwietniówce.

Interpelacja w sprawie cmentarza
Obecnie wybranymi przez UG Wieliszew terenami pod budowę cmentarza wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą są grunty oddalone o raptem 100 m od tych, dla których powstała wspomniana powyżej negatywna opinia geotechniczna. Faktem tym zaniepokoił się m.in. radny Edwin Zezoń, który w tej sprawie wniósł w styczniu interpelację do wójta Pawła Kownackiego, w której zapytał, czemu nie wziął on pod uwagę sugerowanej w 2011r. przez Komisję Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego RG Wieliszew lokalizacji cmentarza na tzw. Kwietniówce i nie poinformował on wspomnianej komisji i RG Wieliszew o swoich aktualnych działaniach w tak istotnej sprawie. W odpowiedzi, jaką otrzymał radny Edwin Zezoń, wójt Paweł Kownacki wyjaśnił, że mieszkańcy nie sprzeciwili się obecnie planowanej lokalizacji cmentarza. – Zamierzenie przeznaczenia przedmiotowego terenu pod planowaną inwestycję było omawiane z właścicielami i spadkobiercami właścicieli gruntów oraz z radnymi Gminy Wieliszew. Radni, przedstawiciele innych wsi, poza Michałowem-Reginowem, już w 2011r. wyraźnie określili swoje stanowisko, iż nie wyrażają zgody na umiejscowienie cmentarza dla ich miejscowości na Kwietniówce oraz że należy szukać innego miejsca. Tym samym, to nie wójt samodzielnie wybierał miejsce na lokalizację cmentarza – wytłumaczył wójt Paweł Kownacki w piśmie z 23 stycznia br., adresowanym do radnego Edwina Zezonia. Dodał także, że podczas obecnej kadencji RG Wieliszew, gmina wydała już ok. 45 tys. zł na wszystkie opracowania, ekspertyzy i opinie, związane z lokalizacją cmentarza w obecnie planowanej lokalizacji.

Wójt złamie prawo?
Wójt powinien słuchać głosu mieszkańców, ale prawo jest tu jednoznaczne. Wójt jest zobowiązany wykonywać uchwały RG, a nie podejmować działania, związane z dużymi wydatkami, na podstawie tego, że ktoś coś powiedział wójtowi. To RG powinna, po wysłuchaniu głosu mieszkańców i zapoznaniu się z sytuacją prawną, a przede wszystkim opinią geotechniczną, uchwałę o lokalizacji cmentarza w tym lub innym miejscu podjąć, a nie wójt. W tym przypadku najwyraźniej jest inaczej. Wójt zdaje się być na tyle zdeterminowany i przekonany o słuszności swoich działań w tej kwestii, czyli tzw. Podgórnej II, że chyba nie bierze pod uwagę przepisów prawa, a przede wszystkim wymagań co do stanu wód gruntowych. Wójt poinformował też o braku protestu ze strony właścicieli gruntów. Cóż w tym dziwnego, że osoby te nie protestują. Przecież to normalne, że nie będą protestować, skoro chcą sprzedać swoje grunty gminie za ustalona kwotę. Przestrzegam zatem, że jedną zakupioną przed laty nieruchomość, a nienadającą się pod budowę cmentarza, już mamy. Teraz 100 m dalej zamierzamy kupić drugą. Jestem przekonany, że kolejnej błędnej decyzji w tej kwestii, ani budżet gminy ani mieszkańcy nie wytrzymają. Dlatego, przerażają mnie słowa radnego Jana Sołtysa o tym, że w kwestii Podgórnej II trzeba iść „po bandzie”. Czyżby zwrot „po bandzie” oznaczać miał zgodę na cmentarz w miejscu, gdzie mogiły będą zalewane lub podtapiane wodami gruntowymi? – taką konkluzją skomentował decyzję wójta Pawła Kownackiego w sprawie nowej lokalizacji cmentarza, radny Edwin Zezoń. To znaczy, że cmentarz w lokalizacji Podgórna II powstanie szybko? – Proponowana lokalizacja cmentarza na ul. Podgórnej, zarówno ta pierwsza odrzucona, jak i ta druga obecnie sugerowana, nie są ujęte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Zgodnie z wyrokiem NSA, cmentarz jako budowla specjalna musi znaleźć się w Studium i MPZP. W świetle tego wyroku wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest więc naruszeniem prawa. Dlatego, uważam, że wójt robi wszystko, aby pokazywać, że coś w tej kwestii się dzieje. Jeśli się nie uda, zawsze będzie mógł powiedzieć – ja Wójt chciałem dobrze, a to przez złe prawo, przepisy oraz „protestujących ludzi”, do realizacji cmentarza przy Podgórnej II nie doszło.- odpowiada na nasze pytanie Zezoń.

ms