Wieliszewskie „Promyki” nagrały płytę z kolędami. Płyty dostępne za darmo. Utwory są też w serwisie streamingowym

Płyta z kolędami i pastorałkami wydana przez Zespół Tańca Ludowego z Wieliszewa Promyki fot. Urząd Gminy Wieliszew.Facebook

Płyta z kolędami i pastorałkami wydana przez Zespół Tańca Ludowego z Wieliszewa "Promyki" fot. Urząd Gminy Wieliszew/Facebook

Zespół Tańca Ludowego z Wieliszewa „Promyki” nagrał płytę z kolędami i pastorałkami. Kompozycje przygotowano w nowych aranżacjach. O powstawaniu płyty, jej nagrywaniu opowiedział kierownik zespołu Dariusz Skrzydlewski. Płyta dostępna jest za darmo dla mieszkańców powiatu legionowskiego oraz w serwisie streamingowym

 

 

Wydawnictwo zawiera 11 kolęd i pastorałek. Artyści postanowili sięgnąć po mniej znane kompozycje, żeby przybliżyć je słuchaczom w nowych aranżacjach. Płyta pt. „A na tym niebie” jest już trzecim albumem muzycznym w historii Zespołu „Promyki”. W nagraniach wzięli udział Muzycy Orkiestry Filharmonii Narodowej i Kwartetu Polonika. Utwory wykonało 15 wokalistów z Zespołu Tańca Ludowego z Wieliszewa „Promyki”. Powstanie i wydanie płyty zostało sfinansowane ze środków Gminy Wieliszew, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Legionowskiego oraz dzięki darczyńcom. Płyty dostępne są za darmo i można je odbierać w biurze Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Utwory można także odsłuchiwać w serwisie streamingowym Spotify.

 

 

O powstaniu płyty rozmawialiśmy z Dyrektorem Ośrodka Kultury w Wieliszewie i kierownikiem Zespołu Tańca Ludowego z Wieliszewa „Promyki” Dariuszem Skrzydlewskim.

Panie dyrektorze kiedy powstał pomysł nagrania tej płyty?

Sam pomysł nagrania tej płyty to początek stycznia tego roku. Część repertuaru mieliśmy już przygotowane. 6 stycznia graliśmy i śpiewaliśmy u nas w Kościele kolędy na żywo z towarzyszeniem orkiestry. Postanowiliśmy, że warto by było tę płytę nagrać na obecne święta z racji tych niecodziennych czasów. Sama płyta została nagrana pod koniec października, potem jeszcze oczywiście kwestia wydania. Dlatego od tygodnia mamy ją już dostępną.

Nagranie tej płyty, to jest Wasze pierwsze tego typu doświadczenie? 

Jest to dla nas trzecia płyta. Pierwsza była płyta z kolędami wydana już dawno, bo w 2007 roku, a dwa lata temu nagraliśmy płytę z okazji dwudziestolecia, ale to była płyta z piosenkami ludowymi. Ta najnowsza płyta jest bardzo ciekawa, ponieważ zawiera fajne nowe aranżacje, które były specjalnie dla nas przygotowane. Nie są to popularne kolędy i pastorałki.

Skąd pomysł na wykorzystanie mniej znanych lub zapomnianych kolęd i pastorałek?

Większość płyt, które są wydawane na rynku, są to nagrania, które przedstawiają najpopularniejsze kolędy, a te które wykorzystaliśmy są może mniej popularne, ale również bardzo piękne.

Czy ciężko było zebrać artystów, muzyków, wokalistów z Państwa Zespołu i nagrać płytę w czasach epidemii koronawirusa?

Między innymi, że mamy taką sytuację obecnie jaką mamy nagraliśmy płytę w zmniejszonym składzie. Śpiewała młodzież i dorośli. Na pewno inaczej by było, gdyby czasy były spokojniejsze i gdybyśmy mieli więcej czasu to i dzieciaki pewnie by zagrały. Trzeba jednak powiedzieć, że dzieci śpiewały na koncercie kolędowym w styczniu tego roku. Wtedy na scenie zespół liczył ponad 70 osób. W nagraniu płyty wzięło udział 15 wokalistów z naszego Zespołu.

Gdzie można dostać Państwa płytę z kolędami i pastorałkami?

Płyta jest dostępna do odbioru w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach, jeżeli ktoś ma ochotę to serdecznie zapraszamy, jest ona całkowicie darmowa. Płyta pojawiła też już się w całości na popularnych serwisach streamingowych, gdzie można jej posłuchać. Dodatkowo zapraszamy 6 stycznia 2021 roku na koncert tych kolęd, które nagraliśmy, ale w wersji on-line. Koncert będzie dostępny na kanale YouTube.

Panie Dyrektorze dziękuję za rozmowę.