Wieliszewsko-legionowska rozgrywka o grube pieniądze

52045af21e3e0.jpg

Ubiegłoroczny wielki pożar na terenie Bistypu sprawił, że prowadząca tam działalność spółka Polindus zamknęła produkcję i szuka innych sposobów na zarobkowanie. Jednym z nich jest budowa osiedla mieszkaniowego na 1000 mieszkań. Problemem jest jednak lokalizacja terenu, który znajduje się nieopodal legionowskiej strefy przemysłowej. Wieliszew sprawia wrażenie, że chce zezwolić na budowę, gmina Legionowo boi się zamknięcia szeregu firm i roszczeń przyszłych mieszkańców osiedla. Kto wygra administracyjną batalię, która toczy się o grube pieniądze.

Właściciel terenów przy Sikorskiego, firma Polindus na początku tego roku oraz ponownie na wiosnę złożył do Urzędu Gminy Wieliszew wnioski o wydanie warunków zabudowy dla nowego osiedla mieszkaniowego. 15 bloków miałoby stanąć na terenie, gdzie do tej pory prowadzono działalność głównie produkcyjną. Lokalizacja działki po byłym kombinacie Bistyp wymaga uzgodnień. Teren znajduje się na styku gmin Wieliszew i Legionowo. Do tej pory po obu stronach granicy prowadzona była wyłącznie działalność przemysłowa. Gdyby po wieliszewskiej stronie stanęło osiedle na 1000 mieszkań, zagrożona byłaby wydzielona miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, strefa przemysłowa gminy Legionowo.

Wieliszew kuszą miliony

Gminy mają teraz zupełnie sprzeczne interesy. Gminie Wieliszew, średnio, jeden nowy mieszkaniec przynosi co roku około 2 tysięcy złotych wpływów do budżetu. Przy wypełnieniu 1000 mieszkań, tylko jednym nowym mieszkańcem na jeden lokal, do gminnej kasy rocznie wpłynęłaby kwota rzędu 2 000 000 złotych. Co można zrobić za te pieniądze? Chociażby utworzyć oddziały szkolne i przedszkolne, które przyjmą nowych najmłodszych mieszkańców gminy. Gmina nie jest w najlepszej kondycji finansowej, wójt Kownacki przy każdej nadarzającej się okazji przypomina o wielkim gminnym zadłużeniu.

Widmo strat dla Legionowa

Główną przeszkodą, by Wieliszew przyjął kilka tysięcy nowych mieszkańców jest polityka gminy Legionowo. Po jej stronie plan zagospodarowania przestrzennego określa ten rejon jako strefę przemysłową. Powstanie osiedla mieszkaniowego tuż przy granicy miasta, przy ulicy Szarych Szeregów, byłoby dla niego zagrożeniem. Trudno przecież oczekiwać, by przyszli mieszkańcy bez sprzeciwu godzili się na uciążliwości wywoływane przez istniejące tam firmy produkcyjne.
Zastępca prezydenta Legionowa Lucjan Chrzanowski wystosował do UG Wieliszew pismo, w którym stanowczo sprzeciwia się powstaniu osiedla.

Media są gotowe

Dla powstania wnioskowanych przez Polidnus 15 budynków, zarówno Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne jak i PGE Zakład Energetyczny wyraził swoją zgodę. PWK ostatnio zmusiło przedsiębiorców działających na tym terenie do prac remontowych. Nieszczelna kanalizacja powodowała, że wody gruntowe przedostawały się do instalacji. W tej chwili usunięto usterki.

Jaka będzie decyzja?

Wieliszewscy urzędnicy w wyniku presji ze strony Legionowa nie chcą się jasno wypowiadać w tej sprawie. Prezydent miasta Legionowo chroni interesy zagrożonych przedsiębiorców, którzy zgłosili swój sprzeciw. Do tej pory przeciwnych jest 3 przedsiębiorców. Jednym z nich jest dystrybutor i producent komponentów oraz technologii do produkcji, firma posiadająca bazę transportu samochodowego i zajmująca się m.in. międzynarodowymi i krajowymi przewozami oraz zakład usług komunalno-socjalnych. W pismach wymieniano takie argumenty jak przewidywane natężenie hałasu, parkingi samochodów ciężarowych, utylizacja odpadów elektrycznych i skład złomu. Ponadto przedsiębiorcy zwracają uwagę, że nieopodal działki przy ul. Szarych Szeregów znajdują się przedsiębiorstwa, które są uciążliwe dla siedlisk ludzkich takie jak np. kruszarnia betonu, czy PEC.

Wójt buduje przy urzędzie

Czy Legionowo obroni swoją i tak niewielką strefę przemysłową? Czy i jak gmina Wieliszew skorzysta z szansy na zwiększenie liczby mieszkańców o blisko 20%? Odpowiedź przyniesie kilka najbliższych miesięcy. Na tę chwilę sprawę projektu decyzji o ewentualnym powstaniu nowego osiedla zlecono urbaniście.

iw

Właściciel terenów przy Sikorskiego, firma Polindus na początku tego roku oraz ponownie na wiosnę złożył do Urzędu Gminy Wieliszew wnioski o wydanie warunków zabudowy dla nowego osiedla mieszkaniowego