Serock. Artur Borkowski, kandydat na burmistrza. Jaki ma plan na komunikację, edukację, zdrowie?

artur-borkowski

Artur Borkowski to doświadczony samorządowiec. Od wielu lat pracuje w starostwie powiatowym, jest także przewodniczącym Rady Miasta i Gminy w Serocku. W wyborach kandyduje na stanowisko burmistrza. Nie ukrywa, że zamierza kontynuować linię polityczną przez lata kreśloną przez dotychczasowego burmistrza Sylwestra Sokolnickiego.

 

Pana hasło wyborcze to Nowe spojrzenie – ten sam kierunek. Proszę o jego rozwiniecie. Czy ewentualne sprawowanie przez Pana urzędu Burmistrza Serocka będzie tylko kontynuacją działań wieloletniego burmistrza Sylwestra Sokolnickiego?

Gmina Serock to dobra, rozpoznawalna marka w Polsce i poza jej granicami. Wynika to m.in. z zachowania ciągłości instytucjonalnej, którą również chcemy zapewnić. Nowe spojrzenie też znajduje dość oczywiste uzasadnienie. Wiele lat współpracuję z obecnym Burmistrzem, realizujemy wspólną wizję naszej gminy, która każdorazowo była uzgadniania w trakcie formułowania programu wyborczego, ale, chcę to wyraźnie podkreślić, jesteśmy innymi ludźmi z innym usposobieniem i charakterami. To przecież oczywiste, że podejmowane działania będą wypadkową priorytetów Rady Miejskiej i tworzących tę radę ludzi z imienia i nazwiska, ale również planów, charakteru i sposobu działania przyszłego Burmistrza. Każdy, kto choć trochę mnie zna, wie, że potrafię i chcę słuchać ludzi, ale próbuję sobie wyrobić zdanie i nim się kierować we wszystkich sprawach, którymi się zajmuję. Moja filozofia sprawowania funkcji Burmistrza opiera się na zespołowym, uzgodnionym z radnymi z danego terenu czy autorytetami z obszaru życia społecznego, działaniu. Tak działam zresztą od wielu lat i z reguły nigdy się na takim podejściu nie zawiodłem.

Chyba najważniejsza kwestią, jaka różni Pana od pozostałych kandydatów, to spojrzenie na komunikację. Inne komitety otwarcie mówią o stworzeniu połączeń przy korzystaniu z usług ZTM. Dla Pana ta kwestia jest nieco bardziej złożona. Dlaczego?
Stawiamy na rozwój połączeń komunikacji lokalnej na obszarze Gminy i do Legionowa i ich dopasowaniu do potrzeb mieszkańców. W ramach tych działań planujemy rozszerzanie obszaru operowania i częstotliwości lokalnych połączeń autobusowych, na dwóch istniejących liniach i w kierunku Legionowa. To rozwiązanie, które spotkało się z bardzo dobrym odbiorem społecznym, choć wiemy, że nie jest doskonałe. Będziemy kontynuowali działania skoordynowane z samorządem województwa, powiatu i innych sąsiednich gmin w celu wybudowania dworca i parkingu oraz uruchomienia połączenia kolejowego z Zegrza Płd. do Warszawy. Ponadto w świetle zapewnień rządowych o wsparciu dla lokalnego transportu autobusowego, przy zapewnieniu wsparcia Powiatu Legionowskiego, gmin, przez które przebiega trasa do Legionowa, oraz Województwa Mazowieckiego gotowi jesteśmy podjąć temat uruchomienia linii zaraz po wyborach. Jako priorytetowe rozwiązanie postrzegamy jednak rozwój sieci połączeń komunikacyjnych na terenie naszej gminy i powiązanie tej sieci z docelową stacją kolejową w Zegrzu Płd.

Jaki ma Pan plan na edukację w gminie Serock? Placówka w mieście wymaga rozbudowy – inwestycje w inne obiekty oświatowe w poszczególnych wsiach także są konieczne, bo wciąż przybywa nowych mieszkańców.
Stawiamy na odnawianie infrastruktury w kierunku odpowiadającym obowiązującemu standardowi, w tym m.in. zakończenie procesu podłączenia placówek do światłowodu. W ślad za tym chcemy znacząco zwiększyć wykorzystania nowoczesnych narzędzi elektronicznych w procesie edukacji (elementy e-learningu, narzędzia świata wirtualnego w nauczaniu poszczególnych przedmiotów). Zamierzamy dostosować sale i zaplecze sanitarnego do dzieci w poszczególnych grupach wiekowych. Zwiększyć dostępności placówek dla osób niepełnosprawnych. Planujemy wybudowanie windy w szkole w Serocku.

 

 

Z edukacją wiążemy też inwestycje, które realizujemy już dziś, bądź będziemy w najbliższej kadencji realizować. Podejmiemy trud utworzenia żłobka w Gminie, jako dopełnienie brakującego, powszechnie oczekiwanego elementu w systemie palcówek opiekuńczo- oświatowych. Rozwiązanie, które obok bonu żłobkowego wzmacnia prorodzinny charakter działań gminy, wspierając powrót kobiet po okresie urlopu macierzyńskiego na rynek pracy. Proponujemy półkolonie dla dzieci i młodzieży na czas wakacji zimowych i letnich. Wychodzimy tym samym naprzeciw postulatom rodziców, którzy w okresie wolnym od zajęć lekcyjnych czy przedszkolnych, wobec ciążących na nich obowiązków zawodowych mają istotny problem z zapewnieniem opieki nad dziećmi.

Podobne zadanie stoi przed Panem w zakresie ochrony zdrowia. W jakim kierunku chciałby Pan zmierzać w tym zakresie, gdyby został burmistrzem Miasta i Gminy Serock?
Na terenie poszczególnych gmin powiatu legionowskiego funkcjonują gminne zakłady opieki zdrowotnej, które w oparciu o indywidualne kontrakty oferują ograniczony, zakres usług swoim mieszkańcom. Na poziomie powiatu funkcjonuje prężna spółka NZOZ Legionowo sp z.o.o., która kontraktuje specjalistów w obszarach, które nie są zabezpieczone w poszczególnych gminach. Jej wyłącznym właścicielem jest Powiat Legionowski. Proponujemy rozwiązanie, które roboczo nazwaliśmy Powiatową Grupą Medyczną. Działałaby ona na zasadzie porozumienia między ww. podmiotami a jej celem byłoby nawiązanie współpracy między nimi. Efektem takich działań będzie realizowanie świadczeń specjalistycznych na terenie Gminy. Koncepcja ta zakłada też ew. możliwość kapitałowego powiązania podmiotów. Chodzi o skumulowanie potencjału dla rozszerzenia usług o świadczenia specjalistyczne oferowane przez NZOZ na teren gminy Serock.

Ponadto zamierzamy wdrożyć nowy system rejestracji w Przychodni Zdrowia w Serocku. Wprowadzimy powszechnie stosowane rozwiązania, polegające na możliwości rezerwowania wizyt telefonicznie a przede wszystkim za pośrednictwem internetu.

Chcemy kontynuować działania na rzecz usytuowania filii podmiotu leczniczego w Zegrzu, gwarantującego świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistyki w ramach współdziałania Powiatowej Grupy Medycznej.

Od lutego 2018 r. w NZOZ Legionowo funkcjonuje ambulatoryjna pomoc lekarska, finansowana ze środków samorządów powiatu legionowskiego. Deklarujemy wsparcie w tym zakresie.

Niezmiennie deklarujemy też poparcie i gotowość partycypacji w przedsięwzięciu pn. Budowa Szpitala Powiatowego w Legionowie.

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zanieczyszczone powietrze może być źródłem chorób płuc i nowotworów. W Pana programie pojawia się problem smogu. Jak chce Pan zwalczać ten coraz większy problem społeczny?
Proponujemy zwiększenie finansowania programu wymiany pieców węglowych, co jest kontynuacją cieszącego się zainteresowaniem mieszkańców programu wymiany pieców ze zwiększeniem dofinansowania do poziomu min. 5 tyś zł. na gospodarstwo domowe.

Chcemy wdrożyć pilotażowy program dofinansowania instalacji filtrów węglowych. Jest to program dedykowany mieszkańcom, którzy korzystają z pieców na paliwa stałe, obejmuje koncepcję pozyskania dofinansowania z WFOŚ ew. innych funduszy zewnętrznych na zakup elektrostatycznych filtrów, które mogą znaleźć zastosowanie w budynkach jednorodzinnych. Dzięki temu, że filtry usuwają zanieczyszczenia na poziomie ponad 95 proc., stare piece mogą emitować taką samą ilość zanieczyszczeń co nowoczesne urządzenia. Skonstruowane filtry są już instalowane na piecach w wybranych gminach. Zostały również zaprezentowane przedstawicielom rządu, co daje szansę na objęcie ich instalacji wsparciem rządowym.

Docelowo dążymy do stworzenia lokalnej sieci odnawialnych źródeł energii. Rozwiązanie nawiązujące do porozumienia z dnia 7 sierpnia 2018 r., które zakłada wdrażanie innowacyjnych, proekologicznych, wysokoefektywnych rozwiązań systemowych na terenie całego powiatu legionowskiego. Sygnatariuszami porozumienia są m.in. Powiat Legionowski, wszystkie gminy powiatu legionowskiego. Idea porozumienia zakłada docelowo zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na naszym terenie poprzez budowę samowystarczalnego energetycznego obszaru i gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów czystej energii w oparciu o lokalne zasoby odnawialnych źródeł energii, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Chce Pan postawić na rozwój infrastruktury sportowej i szeroko rozumianej aktywności fizycznej. Co chce pan zrobić i dlaczego jest to dla Pana tak ważne?
Zamierzamy wybudować, salę gimnastyczną w Serocku, pełnowymiarowe boisko sportowe w Jadwisinie, rozbudować sale gimnastyczne w Jadwisinie i Zegrzu, zaplecze dla bazy sportowej na Woli Kiełpińskiej. Zamierzamy też powołać Gminne Centrum Sportu budowany modułowo, kluczowy obiekt w koncepcji budowy systemowego, spójnego programu rozwoju i promocji sportu, jako antidotum na cywilizacyjne wyzwania. Program dedykowany dzieciom, młodzieży i dorosłym mieszkańcom. W perspektywie obiekt, w oparciu o który będą funkcjonowały m.in. klasy sportowe szkół gminnych i powiatowej. Wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu dla lokalnych stowarzyszeń, klubów i przede wszystkim samych mieszkańców. Znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju Gminy. Znaczenie, jakie nadaję tej sprawie wynika z codziennych obserwacji, osobistych doświadczeń ale przede wszystkim wyzwań cywilizacyjnych. Przeszliśmy jako społeczeństwo na tryb życia, który w coraz większym zakresie wyklucza z naszej codzienności ruch i wysiłek fizyczny. Mimo, że podejmujemy w wymiarze indywidualnym aktywność ruchową to globalnie statystyki są nieubłagane. Zwłaszcza co do dzieci i młodzieży, której w coraz większym zakresie doskwiera epidemia otyłości. Z tego względu musimy dać wyraźny impuls to zmiany mentalności. Są oczywiście inne aspekty takie jak nauka samodyscypliny, systematycznej pracy, radzenia sobie ze stresem, umiejętność podejmowania rywalizacji, wiara we własne siły.

Mówi Pan o planie budowy amfiteatru w Serocku. Ten pomysł pojawiał się już w przeszłości, ale nie udało się go doprowadzić do końca. Jaki ma pan pomysł na jego realizację? Jak będzie wyglądała oferta kulturalna Serocka w przypadku wygrania przez Pana wyborów?
Gmina Serock ma szansę zaistnienia w regionie i w kraju jako ośrodek życia kulturalnego, który z uwagi na walory krajobrazowe i położenie miałby być mekką dla artystów, ludzi sztuki i kultury w szczególności filmu, teatru malarstwa. Jednym z elementów realizacji tej wizji jest wybudowanie amfiteatru we współpracy z powiatem legionowskim, w jednej z dwóch rozpatrywanych lokalizacji. W oparciu o amfiteatr powinniśmy dążyć do animowania co najmniej jednego flagowego wydarzenia, które na trwałe zaistniałoby na mapie życia kulturalnego w kraju i zagranicą. Dołożymy starań by reaktywować temat odbudowy „Dworku Szaniawskiego” ale równolegle związać z tą inicjatywą wydarzenie kulturalne odwołujące się do dziedzictwa tego znakomitego dramatopisarza. Poziom życie kulturalnego w każdej wspólnocie, również w naszej gminie jest wskaźnikiem rozwoju społecznego, spoiwem dla budowania wspólnoty i wartości wokół których ta wspólnota się integruje. Doceniamy to i będziemy bardzo mocno stawiali na ten kierunek rozwoju naszej społeczności.

To najistotniejsze, ale nie wszystkie elementy naszego programu, który mimo że ambitny jest w mojej ocenie możliwy do realizacji. Wymaga to jednak pełnego zaangażowania, odpowiedzialności i kwalifikacji osób, które się tego podejmują. Chcę zapewnić, że przedstawiciele mojego komitetu wszystkie te warunki spełniają.