Jak zostać psychologiem klinicznym?

wam

Rozmowa z Rektorem Warszawskiej Akademii Medycznej dr n. pr. Piotrem Kusznierukiem

Czy zawód psychologa jest regulowany prawnie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawód psychologa jest regulowany ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z dnia 8 czerwca 2001 roku. Określa ona zasady i warunki wykonywania tego zawodu, kto jest psychologiem i jakie musi spełnić warunki, by ten zawód wykonywać. Ustawa dotyczy wszystkich psychologów, niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie praktykują. Ponadto, określa usługi psychologiczne (diagnoza psychologiczna, opiniowanie, orzekanie, psychoterapia, udzielanie pomocy psychologicznej). Ważne jest, że zawód psychologa jest na mocy tej ustawy zawodem samodzielnym. W realizacji usług psycholog posiada pełną autonomię i niezależność.

Czy aby zostać psychologiem należy skończyć 5-letnie jednolite studia magisterskie?

Tak, jednak obecny system kształcenia pozwala na realizację indywidualnego toku studiowania osobom, które posiadają dyplom ukończenia innych studiów niż psychologia. Możliwe jest to dzięki przepisaniu ocen z dotychczasowego dorobku. Kandydat może zostać dzięki temu zakwalifikowany na wyższy rok niż pierwszy, co jest uzależnione od liczby zrealizowanych przez niego konkretnych kursów o tematyce odpowiadającej elementom programu kształcenia. Tym samym. aby zostać psychologiem można studiować krócej – jeśli posiada się dyplom ukończenia innego kierunku. Ważne, aby zrealizować wszystkie kursy przewidziane w siatce studiów na kierunku psychologia oraz obronić pracę dyplomową w dziedzinie psychologii.

Czy po ukończeniu studiów z psychologii można pracować w szpitalach jako psycholog kliniczny?

Aby pracować w szpitalu jako psycholog kliniczny, konieczne jest po ukończeniu studiów magisterskich zrealizować 4-letni specjalizujący kurs podyplomowy. Studia uprawniające do tej specjalizacji kończą się egzaminem państwowym. Warszawska Akademia Medyczna prowadzi program kształcenia na kierunku psychologia w taki sposób, aby od pierwszych lat studiów studenci wdrażali się w pracę psychologa pracującego w placówkach medycznych.

Czy po uzyskaniu tytułu magistra psychologii na WAM można otworzyć własny gabinet?

Oczywiście. Jeżeli student uzyskuje absolutorium, zrealizuje praktykę i z powodzeniem obroni pracę dyplomową uzyskuje prawo wykonywania zawodu. A więc prywatny gabinet absolwent może otworzyć od razu, po uzyskaniu tytułu zawodowego. Należy wskazać, że w Polsce nie ma na ten moment przepisów, które by właściwie regulowały kwestie związane z prawem do wykonywania zawodu, ponieważ ustawa o której wspomniałem na początku naszej rozmowy jest wciąż niedoprecyzowana.

Czy po psychologii jest praca?

Zawód psychologa jest w Polsce zawodem deficytowym. Zapotrzebowanie na psychologów zwiększa się. Oznacza to, dla dobrego psychologa zawsze znajdzie się stanowisko pracy. Nie należy umniejszać jednocześnie zaangażowaniu i stałemu zwiększaniu kwalifikacji. Obszar psychologii jest obszarem dynamicznie rozwijającym się, przez co nieustanne rozszerzanie swoich kompetencji jest tu niezwykle istotne.