Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Jabłonna. Pałacowe spotkania z muzyką

16 marca 2014 o 13:00 - 15:00

Serdecznie zapraszamy na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” poprzedzający otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”. Koncert odbędzie się 16 marca 2014r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.

W programie koncertu znajdują się trzy arcydzieła kameralnej muzyki wiolonczelowej. Pierwszym z nich jest Fantasiestücke – cykl trzech miniatur Roberta Schumanna napisanych na klarnet lub wiolonczelę i fortepian. Skomponowane zaledwie w dwa dni – 12 i 13 lutego 1849 roku zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Każda z miniatur utrzymana jest w innym charakterze, jednak wszystkie pełne są niezwykłej melodyjności i wyrazu, tak charakterystycznych dla twórczości Schumanna.

Zaledwie rok przed powstaniem Fatnasiestücke miało miejsce prawykonanie Sonaty g-moll na fortepian i wiolonczelę rówieśnika Roberta Schumanna – Fryderyka Chopina. Na swoim ostatnim publicznym koncercie zaprezentował ją ze swoim przyjacielem wiolonczelistą Augustem Franchommè, któremu dedykował dzieło. To utwór skrajnie odmienny od schumannowskich miniatur, daleko wyprzedzający epokę, w której powstał. Zarówno w formie, jak i w środkach wyrazowych Chopin wychodzi poza współczesne mu ramy. Być może dlatego przez lata Sonata uznawana była za dzieło niezrozumiałe i przeładowane emocjami i środkami wyrazu. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku zyskała uznanie, a obecnie jest uznawana za jedno z arcydzieł muzyki kameralnej i znajduje się w repertuarze każdego koncertującego wiolonczelisty.

W niecałe sto lat po powstaniu wspomnianych wyżej utworów, w roku 1934, 28-letni Dymitr Szostakowicz komponuje Sonatę d-moll na wiolonczelę i fortepian. Pisana w zupełnie innych czasach i realiach, a także w innym stylu muzycznym, jest jednak tamtej muzyce w jakiś sposób pokrewna, zarówno pod względem budowy formalnej, jak i w wielu aspektach wyrazowych. Część I utrzymana jest w pogodnym charakterze, który wprowadza już w pierwszych taktach temat wiolonczeli. Jego powrót pod koniec części w zmienionej formie (bardzo wolne tempo oraz niezwykle oszczędna, niemal „sucha” partia fortepianu) wprowadza jednak element niepokoju i przygnębienia. Następujące później Allegro to żywiołowy i pełen motoryki odpowiednik klasycznego Scherza. Część III zaczyna się w niezwykle cichej dynamice i rozwija się stopniowo aż do dramatycznej, pełnej niezwykłego ładunku emocjonalnego kulminacji, po której stopniowo wygasa. Końcowe Allegro oparte jest na charakterystycznych dla Szostakowicza kontrastach groteski i sarkazmu z liryzmem.

 

PROGRAM

R. Schumann

Fantasiestücke op. 73 na wiolonczelę i fortepian

Zart und mit Ausdruck (Subtelnie, z wyrazem)

Lebhaft, leicht (Z ożywieniem, lekko)

Rasch und mit Feuer (Szybko, z ogniem)

F. Chopin

Sonata g-moll op. 65 na fortepian i wiolonczelę

Allegro moderato

Scherzo. Allegro

Largo

Allegro

D. Szostakowicz

Sonata d-moll op. 40 na wiolonczelę i fortepian

Allegro non troppo

Allegro

Largo

Allegro

 

 

Wykonawcy:

 

Piotr Bylica – wiolonczela

Sławomir Cierpik – fortepian

Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński

 

Sławomir Cierpik

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szmyd-Dormus. Doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych. m.in.: u prof. Ryszarda Baksta oraz Wienner Schubert Trio. Laureat licznych nagród i wyróżnień np.: II nagrody na XI Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992), II miejsca na konkursie poświęconym twórczości kameralnej W. A. Mozarta w Krakowie (1991) oraz nagrody dla najlepszego zespołu Kursu Muzyki Kameralnej w Weikersheim (1992) w Niemczech. Jest laureatem złotej odznaki w konkursie Primus inter Pares ufundowanej przez Prezydenta Miasta Krakowa. Koncertuje w kraju i zagranicą. Ma w swym dorobku nagrania telewizyjne, radiowe i płytowe. Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi solistami (m. in. K. Danczowską, A. Bauerem, K.A. Kulką).

 

Piotr Bylica

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika i prof. Andrzeja Bauera. Laureat Nagrody Specjalnej na III Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W 2002 roku zdobył I nagrodę oraz Nagrodę Specjalną na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu. Był uczestnikiem mistrzowskich kursów muzycznych w Żaganiu oraz kursów organizowanych przez Universitaet Mozarteum Salzburg. Jako solista występował z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Olsztyńskiej, orkiestry „Concerto Avenna” oraz „Chopin Academia Orchestra”. Uczestnik festiwali: „Chopin w Barwach Jesieni” w Antoninie oraz „Tydzień Talentów” w Tarnowie. Współpracował kameralnie z Jakubem Jakowiczem i Bartoszem Bednarczykiem, tworząc trio fortepianowe. Umiejętności swe doskonalił w mistrzowskiej klasie wiolonczeli prof. Juliusa Bergera w Augsburgu. Jego repertuar obejmuje utwory komponowane od baroku po dzieła współczesne. Od 2008 roku jest nauczycielem gry na wiolonczeli oraz prowadzi zajęcia kameralne w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.

Szczegóły

Data:
16 marca 2014
Czas:
13:00 - 15:00
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie
Modlińska 105
Jabłonna, mazowieckie 05-110 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 76 77 300
Strona internetowa:
www.jablonna.pl

komentarze: 1

Dodaj komentarz