Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Pałacowe spotkania z muzyką, otwarcie nowej wystawy w Galerii „Oranżeria”

15 marca 2015 o 08:00 - 17:00

Serdecznie zapraszam na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”

poprzedzający otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”. Koncert odbędzie się 15 marca 2015 r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.

AUTOUR DE RAVEL

Inspiracją do stworzenia programu „Autour de Ravel. Wokół Ravela” była przypadająca w tym roku 140. Rocznica urodzin Maurycego Ravela. Zastanawiałyśmy się jakich muzycznych gości mógłby zaprosić Ravel na swoje urodziny. Doszłyśmy do wniosku, że byliby to na pewno Francuzi żyjący w podobnym czasie i tworzący w pokrewnym stylu. Tak oto jednym z głównych „gości” dostojnego jubilata został Claude Debussy, podobnie jak gospodarz, jeden z czołowych przedstawicieli muzycznego impresjonizmu. Wybrałyśmy cykl jego „Pieśni młodości”, a że dominującym tu tematem są postaci commedia dell’arte, zdecydowałyśmy się poprzedzić go pieśnią kompozytorki o pseudonimie Poldowski, zatytułowaną „Kolombina”. Tym samym wniosłyśmy polski akcent do naszego recitalu pieśni francuskich, ponieważ Madame Poldowski, była córką słynnego polskiego wirtuoza skrzypiec Henryka Wieniawskiego. Recital rozpoczęty „Ludowymi pieśniami greckimi” Ravela zakończy cykl koloraturowych pieśni Dariusa Milhaud do słów renesansowego poety Pierre’a de Ronsard. Na deser w naszym urodzinowym menu, być może znajdzie się jeszcze jeden polsko-francuski akcent… Życzymy Państwu udanego koncertu.
Aleksandra Resztik

PROGRAM

Maurice Ravel Cinq melodies populaires grecques
(1875-1937) Pięć greckich pieśni ludowych:
Chanson de la mariée – Pieśń mężatki
Là-bas, vers l’église – Tam, przy kościele
Quel galant m’est comparable – Jakiż galant może się ze mną równać
Chanson des cueilleuses de lentisques – Pieśń zbieraczek pistacji
Tout gai ! – Radosny !
Poldowski Colombine – Kolombina
Claude Debussy Quatre chansons de jeunesse
(1862-1918) Cztery pieśni młodości :
Pantomime – Pantomima
Clair de lune – Światło księżyca
Pierrot – Pierot
Apparition – Zjawienie
Claude Debussy Rondel chinois – Rondo chińskie
(1862-1918)
Darius Milhaud Chansons de Ronsard
(1892-1974) Pieśni Ronsarda:
A une fontaine – Do fontanny
A Cupidon – Do Kupidyna
Tais-toi, babillarde – Zamilcz, gadułko
Dieu vous gard’ – Niech Bóg was strzeże

Wykonawcy:
Aleksandra Resztik – sopran
Katarzyna Ewa Sokołowska – fortepian

Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński
Po koncercie w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” odbędzie się otwarcie wystawy prac Rosława Szaybo.

Rosław Szaybo

Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku. Plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik. Dyplom uzyskał w 1961 roku na ASP w Warszawie, w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora. W latach 1958-1966 pracował zawodowo zdobywając szereg nagród w Polsce oraz zagranicą. Złoty medal w Lipsku za ilustracje, otrzymał dwa razy doroczną nagrodę Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego im. Tadeusza Trepkowskiego dla Młodego Twórcy. Nagrodę specjalną, na pierwszym Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, oraz inne nagrody i wyróżnienia w konkursach na plakat. W Polsce stworzył dla Polskich Nagrań serie „Polish Jazz”, między innymi okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1966 roku, mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam (1968-1973). Współautor projektu czarnego opakowania papierosów John Players Special. W latach 1973-1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK, w Londynie, projektując okładki do płyt muzycznych, zdobywając za nie szereg prestiżowych nagród (okładki do płyt Beethovena, Eltona Johna, Johna Williamsa, Dukea Ellingtona Johniego Mathisa, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Judasa Priesta, Leonarda Cohena). Od 1993 roku był profesorem kontraktowym na ASP w Warszawie prowadząc pracownię fotografii. Tytuł profesora uzyskał w roku 2002. Zasiadał w Radzie Naukowej Światowego Kongresu Plakatoznawczego w Warszawie w roku 1994. W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym wydawnictwa „Czytelnik” w Warszawie. Autor plakatu na Expo 92 oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”. Swoje prace wystawia indywidualnie, w Polsce i na świecie, oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Sztuki Polskiego Plakatu. Projektuje nagradzane plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe. Do 2015 roku prowadził pracownię dyplomową fotografii użytkowej na ASP (Multimedia) w Warszawie. Mieszka w Warszawie i Londynie.

Wstęp wolny

Szczegóły

Data:
15 marca 2015
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie
Modlińska 105
Jabłonna, mazowieckie 05-110 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 76 77 300
Strona internetowa:
www.jablonna.pl

Dodaj komentarz