Jabłonna. Siedem win wójta Jarosława Chodorskiego

jaroslaw-chodorski

Wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski (fot. GP/am)

Aż jedenastu spośród 15 radnych Rady Gminy Jabłonna głosowało za nieudzieleniem wójtowi absolutorium z wykonania budżetu. Samorządowcy otwarcie mówią o tym, że będzie to skutkować wrześniowym referendum. Choć radni wiele zarzucają wójtowi, jego „winy” streścili w siedmiu punktach.

 

Rada Gminy Jabłonna stwierdza, iż pan Jarosław Chodorski, wójt gminy Jabłonna, wykonuje swoje obowiązki w sposób nienależyty. Często działania wójta gminy Jabłonna nacechowane są niegospodarnością i brakiem celowości – czytał przewodniczący Komisji Rewizyjnej Adam Krzyżanowski. Co oznacza poniższy wstęp?

Zarzut pierwszy

Radni jako pierwszą winę wójta wymieniają sytuację związaną z zakupem nieruchomości przy ul. Zegrzyńskiej 1. Zarzucają Jarosławowi Chodorskiemu, iż do dzisiaj nie ma koncepcji jego wykorzystania, co sprawia, że połowa budynku nie jest użytkowana i nie generuje wpływu do budżetu gminy. Ponadto Urząd musi ponosić koszty utrzymania owej nieruchomości. – Mamy tu do czynienia z niegospodarnością i brakiem celowości w działaniu – brzmi podsumowanie pierwszego zarzutu.

 

Zarzut drugi

Drugą sytuacją, którą radni przytaczają, jest brak satysfakcjonującego rozwiązania w kwestii skrzyżowania Modlińska/Chotomowska. Już w kwietniu 2015 r wprowadzono do budżetu pozycję dotyczącą tego zadania. – Zadanie było powiązane z umową ze Starostwem Powiatowym na wykonanie chodnika. Powiat swoją część zadania wykonał, natomiast gmina – niestety nie. (…) Do końca roku 2015 nie uczyniono nic w kwestii uzgodnień, co do kierunku projektowania. Jakiekolwiek działania nastąpiły dopiero w 2016 r, ale do dnia dzisiejszego brak efektów działania wójta. Mamy tu do czynienia z opieszałością w realizacji priorytetowych działań i nierealizowaniem umów o wspólnym finansowaniu. Jest to niewykonanie budżetu – referował podczas sesji Krzyżanowski.

Zarzut trzeci

Kolejną winą wymienianą przez radnych, którzy poparli nieudzielenie absolutorium wójtowi, jest wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Wiślanej w Wólce Górskiej. Ich zdaniem błędem było pokrycie kosztów inwestycji ze środków zarezerwowanych w budżecie na bieżące utrzymanie dróg. Radni próbują wykazać w tym miejscu mataczenie i ukrywanie prawdy, informując o tym, że umowa z wykonawcą nakładki dotyczyła „remontu”, natomiast do Starostwa Powiatowego w Legionowie zgłoszono „przebudowę” tejże drogi. Podkreślają, że przebudowa drogi, zgodnie z prawem budowlanym jest inwestycją. Potępiają „tworzenie różnych dokumentów oraz niestosowanie przepisów prawa, a wręcz ich łamanie”.

Zarzut czwarty

Kolejnym zarzutem wskazywanym przez przeciwników wójta Jarosława Chodorskiego jest opieszałość i niewykonanie budżetu w przypadku niezrealizowania chodnika na ul. Listopadowej. Jak twierdzą radni, mimo tego że inwestycja znajdowała się w budżecie, nie podjęto prób jej realizacji. Ponadto, nie było również ze strony wójta propozycji zmiany związanej z przeniesieniem środków na inne zadanie, w czasie kiedy możliwa była rzeczywista realizacja działania. Zdaniem radnych nastąpiło to dopiero „ w końcu roku” i nie dawało to szans na wykonanie.

Zarzut piąty

Piąty zarzut w stosunku do pracy wójta dotyczy zaniedbań związanych z trasami rowerowymi. Mimo tego że w kwietniu 2015 r. do budżetu gminy wprowadzono zadanie związane z wykonaniem dokumentacji na trasy rowerowe, nic w tym kierunku nie zrobiono. Dodatkowo Chodorskiego obciąża to, iż można było w tym okresie starać się o dofinansowanie na ten cel ze środków zewnętrznych. – Niedbałość wójta o sprawy mieszkańców jest nader często stosowana. Inne gminy ościenne takowe dokumentacje wykonały już w roku ubiegłym – brzmiało podsumowanie tej kwestii podczas majowej sesji.

Zarzut szósty

Kolejna wina wójta według radnych dotyczy polityki kadrowej. Zarzucono mu, iż zwalniał pracowników merytorycznych lub doprowadzał do sytuacji wątpliwych, w których pracownicy sami odchodzili z urzędu. Ponadto potępiono przyjmowanie innych pracowników i awansowanie ich na stanowiska kierownicze, ponieważ jak próbowano wykazać, nie było to korzystne dla Urzędu Gminy. Ma o tym świadczyć brak powodzenia w aplikowaniu o dofinansowania ze środków zewnętrznych, co zdaniem radnych oznacza działanie na szkodę finansów gminy. Dochodzi do tego obawa o odszkodowania z tytułu zwolnień pracowników bez merytorycznie zgodnych z prawem podstaw. Wszystko to podsumowano słowem – „niegospodarność”.

Zarzut siódmy

Ostatnią winą wójta wymienianą przy okazji nieudzielenia mu absolutorium były sytuacje związane z okłamywaniem radnych, nieprzekazywaniem istotnych informacji, nieudzielaniem odpowiedzi na proste pytania, które padały podczas komisji i sesji. W tym punkcie zarzucono Chodorskiemu również podejmowanie istotnych decyzji związanych z rozwojem gminy – „samodzielnie, bez konsultacji”.

Nieudzielenie absolutorium wójtowi skutkuje tym, iż Rada Gminy może (nie musi) podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta.

Zdjęcie: Przewodniczący Witold Modzelewski i 10 pozostałych radnych poparło uchwałę o nieudzieleniu wójtowi absolutorium, fot. GP/AM

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 14

  1. prosze zwrócic uwage na drugi plan, bezinteresowni wspieracze wójta cho cho cho………

  2. gdzie zapadaja decyzje w/s rozwoju naszej gminy;
    1.na cmentarzu
    2.przy smietniku
    3.na zapleczu restautracji
    4.w casie konsupcji McDonald’s

    • obstawiam kazdy warint jest możliwy

  3. Oj, Szanowna Redakcjo, stara ta fotka… Niektorym siwych wlosow przybylo, innym kilogramow. Chcemy byc na bieżąco 😉

    • cO pANI SZANOWNA MÓWI TA BABA ZAWSZE BY ŁA ZA NAJPIĘKNIESZYM, ZAWSZE WIERZYŁA W JEGO MĄDROŚĆ$ ZAWSZE SIEDZI TAKA ZMIESZANIA PO CHRUPKACH.

  4. Zbiór leśnych dziadków chce odwołania wójta… Argumenty za odwołaniem są żenujące. Ci radni to jakaś porażka… Niech się lepiej wezmą do roboty. Jak nie potrafią pomóc to przynajmniej niech nie przeszkadzają. Po obejrzeniu sesji rady na youtube stwierdzam, że zarzut nr 6,7 jest na plus dla wójta.

    • Olo, tych „lesnych dziadkow” podobnie jak Wojta my wybralismy wiec troche szacunku. Tylko Wójtowi szkodzisz jako zwolennik. Chyba ze to celowa niedzwiedzia przysluga to gratuluje.

      • o przepraszam tylko nie my, ale ktoś…….;)

    • Z doświadczenia wiem, że dziadek więcej wie niż niedoświadczony młodzik. Nie jest to argument.

  5. Ja też się zgadzam, ze 6 i 7 na plus. Śmiechu warte, te zarzuty. Założę się, że radni śmiali się konstruując projekt uchwały.

  6. Nie jestem miłośnikiem wójta ale miałkie te zarzuty. Widać że potentat Don Kita się mocno napocił jak tu je u klecić aby przypadkiem w radnych nie ugodzić. A obraz gminy to nie tylko wójt, ale i radni którzy dzielą się na tych co trwają kolejną kadencje i tych co są lokalnymi potentatami i kandydowali aby pilnować swoich prywatnych koryt. Zarzut 6 to kpina – dobór kadry to podstawa i każdy manager ma do tego prawo – to nie są dożywotnie stanowiska. Obalenie wójta i pozostawienie tej rady nic nie da – to będzie jedynie początek kapani wyborczej leśnych dziadków, szereg PLANÓW I PROJEKTÓW – zero konkretów. Byle do wyborów a potem się rozsiądą milusińscy na kolejne lata – będą dalej PLANOWAĆ, PROJEKTOWAĆ i rysować nam szklane domy, tylko szambiarki za oknem jak kursują tak kursować będą.

  7. droga pani Ewo jak na razie wójt reaalizuje to co zostało wykonane w poprzedniej kadencji. O reszcie szkoda gadać budowa a razcej rozbudowa przedszkola opieszale przygotowana po „nowemu” nie wspominając o podpisywaniu umowy w tempie na zapalenie płuc. Dobor kadr -ma pani racje w przypadku gdy to ma sens ale w tym przypadku to zachowanie nowych ludzi wobec radnych i nie tylko świadczy nie o fachowości ale raczej o ich chamstwie. Patrz wystpienia na sesjach tam to mozna zobaczyc i usłyszeć.

  8. a w tle po lewj choooc chchooo cccccccccccccccchiiipchoppp

  9. gdzie jest PYsia?

Dodaj komentarz