Aleksandra Kozłowska: Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów

Obszar kompozycji 1

Pod koniec lat 40. XX wieku Polacy cierpieli z powodu bolących zębów i epidemii próchnicy, ale jeszcze bardziej z powodu braku dentystów. W Roczniku statystycznym z 1947 roku czytamy, że leczenie zębów dwudziestoczteromilionowego narodu spada na półtora tysiąca dentystów. W opłakanym stanie był również poziom wiedzy naszych rodaków na temat higieny jamy ustnej, a także wyposażenie typowego domostwa. Jeśli już myto zęby, to często szczoteczką wspólną dla całej rodziny, a choroby leczono raczej wódką i gorącym piaskiem.


Ratunkiem dla narodu miały być ruchome ambulanse dentystyczne i dentyści, którzy pakowali swoje narzędzia i ruszali w teren.

Książka Aleksandry Kozłowskiej Ambulans jedzie na wieś. Śladami objazdowych wyrwizębów to nie tylko fascynujący, chwilami mrożący krew w żyłach kawałek historii polskiej medycyny. To także barwny portret powojennej wsi, obyczajów, przesądów, warunków, w jakich żyli ludzie. Wreszcie wyjątkowa opowieść drogi, w którą autorka rusza śladami swojej mamy i innych wędrownych stomatologów z czasów PRL.

 

  • Jak o zdrowie dbały nasze babki?
  • Jak walczono z brakami w podstawowych artykułach higienicznych?
  • Jak państwo zwalczało znachorstwo, które często zastępowało medycynę?
  • Z jakim nastawieniem Polaków spotykali się objazdowi dentyści?
  • Co zastawali na peerelowskiej wsi i w małych miejscowościach?
  • Czy Polacy są dziś bardziej świadomi tego, jak prawidłowo dbać o zęby?

Premiera już 24.01.2024.

 

Aleksandra Kozłowska – dziennikarka, reporterka, dawniej związana z „Gazetą Wyborczą”, jako freelancerka współpracuje m.in. z „Polityką”, „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Współautorka (z Mirellą Wąsiewicz) książki Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować (2023).