Jak można wygodnie oglądać telewizję przez internet?

front-view-of-male-friends-watching-sports-on-tv-with-pizza-and-football

Ulubiony serial, pasjonujący film, ciekawy mecz piłki nożnej czy rozrywka dla dzieci – coraz częściej sięgając po te formaty decydujemy się na telewizję przez internet. Co warto wiedzieć o takiej opcji i jakich narzędzi warto użyć? Nawet nie mając dostępu do telewizora, można oglądać programy, które emituje TV. To ważne, bo to ona najczęściej posiada prawa do transmisji sportowych, jest producentem ciekawych filmów i seriali czy dysponuje bogatą biblioteką nagrań dla dzieci. Obecnie zaskakująco łatwo jest oglądać telewizję na żywo online bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystasz. Co ciekawe nie dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy chcesz sięgnąć po program z biblioteki VOD. Możliwe jest oglądanie telewizji na żywo online – technologia sprawia, że można to zrobić praktycznie na każdym urządzeniu.

 

Co jest potrzebne do oglądania TV przez internet?

Jeśli intryguje Cię telewizja przez internet, możesz ją oglądać praktycznie na każdym urządzeniu. Dzięki strumieniowemu przesyłaniu istnieje możliwość jej dystrybucji do laptopów, komputerów stacjonarnych, smartfonów i tabletów. Trzeba mieć jednak świadomość, że niektóre urządzenia – szczególnie starsze-  mogą mieć ograniczone możliwości odtworzenia. W większości przypadków można oglądać TV przez internet za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji.

Kluczową kwestią jest tu szybki internet. Najlepszy wynik uda się osiągnąć wykorzystując sieć Wi-Fi. Jeśli jednak dysponujesz dobrym internetem mobilnym, również dzięki niemu można włączyć np. Telewizję przez aplikację. Trzeba pamiętać, że telewizja strumieniowa zużywa dużo danych, więc przed rozpoczęciem oglądania należy sprawdzić swój plan taryfowy.

Jakie są sposoby na oglądanie TV przez internet?

Podstawowe rozwiązanie to strumieniowanie za pomocą aplikacji dostawcy. Nie trzeba tu sięgać po specyficzne aplikacje zewnętrzne, bo np. operatorzy sieci kablowych dostarczają rozwiązania, dzięki którym można np. swoje kanały TV oglądać nie tylko na ekranie telewizora, ale też na smartfonie.

W większości przypadków można oglądać wszystkie kanały na żywo zawarte w abonamencie telewizyjnym. Ograniczenie może dotyczyć zwykle ilości odbiorni9ków – zadziała np. na maksymalnie dwóch zarejestrowanych urządzeniach.

W mniejszym stopniu warto sięgać po serwisy, które agregują obraz przekazują go dalej. Pojawia się tu oczywiście pytanie o legalność takiego rozwiązania. Sporo do życzenia może też budzić jakość obrazu. W czasach, gdy przyzwyczajamy się do formatu 4K i wygody związanej z taką rozdzielczością, wszelkie inne opcje stają się substytutem jakości.

Używając takiej usługi, należy upewnić się, że jest ona legalna i nie jest piracka. Stopniowo świat internetowej telewizji idzie w kierunku maksymalnej legalizacji dystrybucji sygnału. Wobec tak wielu darmowych i całkowicie legalnych opcjach, sięganie po pirackie serwisy staje się nonsensowne.

Warto też zauważyć, że nawet jeśli aplikacja do telewizji online jest płatna, to najczęściej jej koszt jest raczej symboliczny. Nie powinna więc wpływać nadmiernie negatywnie na miesięczny budżet przeznaczony na rozrywkę czy multimedia.