Ogrzewanie domu przyjazne środowisku – czy to możliwe?

20230308100324_ge2f78864ef6b1af1ba4bd796372e880a614c72397eb701f82f0a33fc66b0325aef2776b9aaf2296f1d1c305005c6eac9_640.jpg

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas zgodny jest z ideologią „eko”. Nurt ten na dobre wkradł się w nasze społeczeństwo, a my chcąc żyć z nim w zgodzie decydujemy się na wprowadzenie zmian. Nie jest tajemnicą, że środowisko naturalne obecnie wymaga znacznie większej troski i podejmowania działań, które mają przyczynić się do jego ochrony. Decydujemy się więc na rezygnację z plastiku, zmianę całego stylu życia, a także chcemy zminimalizować zanieczyszczenia emitowane do atmosfery przez nas system grzewczy. Wobec tego, czy ogrzewanie domu, które jest jednocześnie przyjazne środowisku jest możliwe?

Ogrzewanie domu – na jaki system grzewczy decydowaliśmy się najczęściej?

Nie da się ukryć, że trend związany z „byciem ekologicznym”, choć istniał już od wielu lat, dopiero teraz znacznie przybrał na sile. Postępująca degradacja i zanieczyszczenia emitowane do atmosfery zwróciły uwagę dosłownie każdego z nas. Okazuje się, że reforma rządowa polegająca na całkowitym zredukowaniu użycia tzw. kopciuchów nie pojawiła się zupełnie bez powodu. Trzeba bowiem sobie jasno powiedzieć, że jeszcze kilka lat temu, to właśnie piece zasilane węglem – a przy okazji także innymi materiałami palnymi – były jednym z najchętniej wybieranych systemów grzewczych w naszym kraju. Jak łatwo można się domyślić, to one przyczyniły się do największej emisji zanieczyszczeń, a tym samym zatruwały nasze środowisko i samych domowników – piece te niestety, uwalniały także szereg toksyn w samym procesie spalania. Tuż za nimi uplasowało się ogrzewanie elektryczne, które również cieszyło się ogromną popularnością. Docenialiśmy je głównie ze względu na prostotę – raz ustawiona temperatura utrzymywała się praktycznie przez cały czas bez naszej, zbędnej ingerencji. Niemniej jednak obecnie żyjemy w czasach stale rosnących podwyżek cen energii elektrycznej, co skutecznie zniechęca nad do elektrycznego systemu grzewczego. Warto również zauważyć, że takie ogrzewanie nie było i nigdy nie będzie przyjazne środowisku, aż do momentu w którym będziemy posiadać własne panele słoneczne i aktywnie korzystać z OZE. Łatwo więc można zauważyć, że wybierane przez nas najchętniej sposoby na zapewnienie sobie komfortu cieplnego, nie miały zbyt wiele wspólnego z ideologią eko.

Kotły na pellet – ogrzewanie domu zgodne z zasadami ekologii!

Zgodnie z tym co zostało wspomniane, ani tradycyjne piece na węgiel, ani także ogrzewanie elektryczne nie jest zgodne z tym, jakie są podstawowe zasady ekologii. Właśnie dlatego, jeśli zależy nam na tym, by dołożyć własną „cegiełkę” do ochrony naszego środowiska naturalnego, wówczas rozwiązaniem mogą być kotły na pellet piątej klasy. Są to innowacyjne urządzenia cechujące się przede wszystkim ponadprzeciętną wydajnością. Co więcej, sam pellet jest paliwem ekologicznym – powstaje z resztek z tartaku – które spala się w czysty sposób nie emitując przy tym zanieczyszczeń. Kotły na pellet piątej klasy są również wyposażone w szereg systemów i nowoczesnych rozwiązań, które jeszcze bardziej ograniczają emisję toksyn do atmosfery. W ten prosty sposób możemy więc nie tylko znacznie obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie, ale także możemy zapobiegać dalszej degradacji środowiska i mieć własny własny wkład w jego ochronę. Kotły na pellet gwarantują nam również szybkie nagrzewanie wnętrz oraz ich równomierne ogrzanie. Wobec tego nie będziemy mieli podstaw do tego, by narzekać na komfort cieplny jaki nam te sprzęty zapewnią. Warto więc takie rozwiązanie wziąć pod uwagę i ogrzewać dom w ekologiczny sposób!